ԱԶԲ-ն պատրաստակամ է օժանդակել էներգետիկայի ոլորտի ծրագրերին
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը նոյեմբերի 14-ին հանդիպել է Ասիական զարգացման բանկի մասնավոր հատվածի գործառնական վարչության տնօրենի տեղակալ Քրիստոֆեր Թիենին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Ասիական զարգացման բանկի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Շեյն Ռոզենթալը։ Քննարկվել են էներգետիկայի բնագավառում բանկի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերը և հետագա համագործակցության հնարավորությունները։
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Մանուկյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս ԱԶԲ-ի հետ համագործակցությանը։ Ի դեմս բանկի, ունենք ոչ միայն լավ գործընկեր, այլև լավ խորհրդատու։ ԱԶԲ-ի հետ էներգետիկ ոլորտում իրականացվում են համագործակցության տարբեր ծրագրեր։ Ակնկալվում է, որ դրանք կշարունակվեն նաև առաջիկայում։
Ներկայացնելով համակարգում նախատեսվող ծրագրերը՝ նախարարը կարևորվել է բանկի օժանդակությունը ինչպես «Բարձրավոլտ էլկտրական ցանցեր» ընկերության կառավարման արդյունավետության բարձրացման, տեխնիկական վերազինման, այնպես էլ էներգետիկ այլ ծրագրերի իրականացման գործում։
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ Քրիստոֆեր Թիեն հայտնել է Ասիական զարգացման բանկի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հայաստանի տնտեսության և էներգետիկայի ոլորտի զարգացման ծրագրերին։ Նա նշել է նաև, որ բանկը հետաքրքրված է ներկայացված ծրագրերով և պատրաստ է դիտարկել ԱԶԲ-ի  մասնակցության հնարավորությունները։

Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян 14 ноября встретился с заместителем директора операционного департамента по линии частного сектора Азиатского банка развития Кристофером Тиеном. На встрече участвовал также директор армянского офиса Азиатского банка развития Шейн Розенталь.
Были бсуждены программы, осуществляемые в энергетической сфере при содействии банка и возможности дальнейшего сотрудничества. Приветствуя гостей Ашот Манукян отметил, что Армения придает большую важность сотрудничеству с АБР.
В лице банка мы имеем не только хорошего партнера, но и хорошего консультанта. Совместно с АБР в энергетической сфере осуществляются различные программы сотрудничества. Ожидается, что они будут продолжены и в дальнейшем.
Представив запланированные в системе программы, министр придал важность содействию со стороны банка как в деле повышения эффективности управления компанией «Высоковольтные электрические сети», ее технического модернзация, так и в реализации других энергетических программ.
Поблагодарив за встречу, Кристофер Тиен заявил о готовности Азиатского банка развития оказать поддержку программам развития экономики и энергетической сферы Армении. Он отметил, что банк заинтересован в представленных программах и готов рассмотреть возможность участия в них АБР.