ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը հոկտեմբերի 16-ին ընդունել է USAID առաքելության հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Դեբորա Գրիզերի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը շնորհավորել է տիկին Դեբորա Գրիզերին՝ Հայաստանում USAID-ի գործունեության 25-ամյակի կապակցությամբ՝ հույս հայտնելով, որ այսուհետ ևս համագործակցությունը հաջողությամբ կշարունակվի։ Բարձր գնահատելով կառույցի դերը տնտեսության տարբեր ոլորտների զարգացման գործում՝ Աշոտ Մանուկյանը հյուրերին ներկայացրել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից իրականացվող երկու՝ Հայաստանի երկրաբանական ֆոնդի արխիվի թվայնացման և էլեկտրաէներգետիկական ազատ շուկայի բրոքերների պատրաստման ծրագրերի ընթացքը։ Նշվել է, որ դրանք ընթանում են սահմանված ժամանակացույցին համապատասխան և առանց խոչընդոտների։
Հանդիպման մասնակիցներն անդրադարձել են նաև էներգետիկայի ոլորտի մի շարք այլ ծրագրերի։ Քննարկվել են մասնավորապես ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման, Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ գծի կառուցման SCADA համակարգի ներդրման հետ կապված հարցեր։
Նախարարը հյուրերին տեղեկացրել է, որ այժմ ընթանում են ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման աշխատանքներ։ Այդ ընթացքում որոշում կկայացվի նոր ատոմային էներգաբլոկի վերաբերյալ։ Անդրադառնալով Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ գծի կառուցման ծրագրին՝ Աշոտ Մանուկյանն ընդգծել է, որ այն առաջնահերթություն է Հայաստանի համար և անպայման կիրականացվի։
-Գծի կառուցումը պայմաններ կստեղծի Իրան-Հայաստան-Վրաստան-Ռուսաստան տարածաշրջանային միջանցքի ձևավորման համար,- ընդգծել է նախարարը։

Ашот Манукян принял директора миссии USAID в Армении Дебора Гризерa
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашот Манукян 16 октября принял делегацию во главе с директором миссии USAID в Армении Деборой Гризера.
Приветствуя гостей, министр поздравил г-жу Деборы Гризер с 25-летием деятельности USAID в Армении, выразив надежду, что сотрудничество успешно продолжиться.
Высоко оценив роль структуры в развитии различных сфер экономики, Ашот Манукян представил гостям процесс двух программ, реализуемых Агентством США по международному развитию (USAID): оцифровка архивов армянского геологического фонда и процесс подготовки брокерских компаний для освобождения электроэнергетического рынка. Было отмечено, что работы идут по графику и без препятствий. Участники встречи также обсудили ряд других проектов в энергетической сфере и вопросы, связанные с расширением деятельности второго блока ААЭС, а также внедрение системы SCADA для строительства высоковольтной линии Армения-Грузия. Министр сообщил гостям, что продолжается продление срока действия и модернизация второго блока ААЭС.
В течение этого периода будет принято решение о новом атомном энергоблоке. Коснувшись проекта строительства высоковольтной линии Армения-Грузия, Ашот Манукян подчеркнул, что это приоритет для Армении, который определенно будет реализован.
«Строительство создаст условия для формирования регионального коридора Иран-Армения-Грузия-Россия», - подчеркнул министр.