2018թ. ընթացքում ՀԱԷԿ-ում նախատեսված աշխատանքների իրականացման համար կներգրավվի ավելի քան 600 աշխատող
Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման միջոցառումների իրականացման շրջանակներում հոկտեմբերի 6-ին ՀԱԷԿ-ում տեղի է ունեցել հայ-ռուսական Համատեղ համակարգող հանձնախմբի հինգերորդ նիստը՝ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի և «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Կիրիլ Կոմարովի համանախագահությամբ։
Նիստի մասնակիցները լսել են 2017թ. պլանային նախազգուշական վերանորոգման աշխատանքների կատարման հաշվետվությունը, անդրադարձել առաջիկա անելիքներին։ Քննարկվել են 2018թ. ընթացքում պլանավորված  միջոցառումների, մասնավորապես սարքավորումների փոխարինման և արդիականացման համար նախատեսված մատակարարումների պլան-ժամանակացույցին վերաբերող հարցեր։ Ընդգծվել է, որ արդեն այս տարվա ընթացքում կսկսվի երկրորդ էներգաբլոկի տուրբինային (մեքենայական) արտադրամասի արդիականացման հիմնական սարքավորումների՝ տուրբոգեներատորի, բլոկային տրանսֆորմատորի մատակարարումը։ Նշվել է, որ ծրագրի իրականացման համար կվերականգնվեն ՀԱԷԿ-ին կից ենթակառուցվածքները:
Մասնավորապես արդեն վերանորոգվել է երկաթգծի Արմավիր-Արշալույս  հատվածը։ Պլանավորվել է մի շարք ենթակառուցվածքների վերականգնումը, կայանի տարածքում կկատարվեն նաև բարեկարգման աշխատանքներ:
Ռուսական մասնագետների հաշվարկով, միայն 2018թ. ընթացքում Հայկական ԱԷԿ-ում աշխատանքների իրականացման համար կապալառու կազմակերպությունները կներգրավվեն ավելի քան 600 աշխատողներ:
Համատեղ համակարգող հանձնախմբի նիստում քննարկվել են նաև ատոմային էներգետիկայի բնագավառում կադրերի պատրաստմանը վերաբերող հարցեր։

В 2018 г. более 600 работников будут вовлечены в реализацию мероприятий ААЭС
В рамках мероприятий по модернизации и продлению срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС 6-го октября  на ААЭС состоялось пятое заседание совместной армяно-российской координационной комиссии: сопредседателем  армянской стороны является глава Минэнерго Ашот Манукян,  российской - первый заместитель генерального директора государственной корпорации "Росатом" Кирилл Комаров. Участники заседания заслушали отчет о реализации плановых превентивных ремонтных работ 2017 года, обговорили предстоящие задачи. Были обсуждены также вопросы запланированных на 2018 год работ, в частности, план-график поставок для модернизации и замены оборудования. Было подчеркнуто, что в текущем году будут начаты поставки основного оборудования для модернизации турбинного (машинного) блока - турбогенератора и блочного трансформатора.
Было отмечено, что для реализации программы будут восстановлены инфраструктуры при ААЭС. В частности, уже восстановлен железнодорожный участок Армавир-Аршалуйс. Запланировано восстановление и реконструкция  инфраструктур, а также на территории станции планируется проведение ряда работ по благоустройству. По расчетам российских специалистов, только в 2018 году для реализации работ на Армянскй АЭС организации-подрядчики привлекут более 600 человек. На заседании совместной координационной комиссии были обсуждены также вопросы, касающиеся подготовки кадров в сфере атомной энергетики.