2018թ. ընթացքում ՀԱԷԿ-ում նախատեսված աշխատանքների իրականացման համար կներգրավվի ավելի քան 600 աշխատող
Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման միջոցառումների իրականացման շրջանակներում հոկտեմբերի 6-ին ՀԱԷԿ-ում տեղի է ունեցել հայ-ռուսական Համատեղ համակարգող հանձնախմբի հինգերորդ նիստը՝ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի և «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Կիրիլ Կոմարովի համանախագահությամբ։
Նիստի մասնակիցները լսել են 2017թ. պլանային նախազգուշական վերանորոգման աշխատանքների կատարման հաշվետվությունը, անդրադարձել առաջիկա անելիքներին։ Քննարկվել են 2018թ. ընթացքում պլանավորված  միջոցառումների, մասնավորապես սարքավորումների փոխարինման և արդիականացման համար նախատեսված մատակարարումների պլան-ժամանակացույցին վերաբերող հարցեր։ Ընդգծվել է, որ արդեն այս տարվա ընթացքում կսկսվի երկրորդ էներգաբլոկի տուրբինային (մեքենայական) արտադրամասի արդիականացման հիմնական սարքավորումների՝ տուրբոգեներատորի, բլոկային տրանսֆորմատորի մատակարարումը։ Նշվել է, որ ծրագրի իրականացման համար կվերականգնվեն ՀԱԷԿ-ին կից ենթակառուցվածքները:
Մասնավորապես արդեն վերանորոգվել է երկաթգծի Արմավիր-Արշալույս  հատվածը։ Պլանավորվել է մի շարք ենթակառուցվածքների վերականգնումը, կայանի տարածքում կկատարվեն նաև բարեկարգման աշխատանքներ:
Ռուսական մասնագետների հաշվարկով, միայն 2018թ. ընթացքում Հայկական ԱԷԿ-ում աշխատանքների իրականացման համար կապալառու կազմակերպությունները կներգրավվեն ավելի քան 600 աշխատողներ:
Համատեղ համակարգող հանձնախմբի նիստում քննարկվել են նաև ատոմային էներգետիկայի բնագավառում կադրերի պատրաստմանը վերաբերող հարցեր։

Within the framework of the implementation of the extension and upgrading of the second unit of the Armenian NPP The fifth session of the Armenian-Russian Joint Coordination Committee took place at Armenian Nuclear Power Plant on October 6- led by RA Minister of Energy infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan and First Deputy Director General of Rosatom State Corporation Kirill Komarov.
The participants of the session heard about 2017 planned preventive maintenance work, touched upon future tasks. Discussed in 2018 during the planned, in particular, issues relating to supply schedules for replacement and upgrading of equipment. It was pointed out that this year the supply of basic equipment for turbine (machinery) workshop, turbine generator, block transducer will start. It was noted that the infrastructure attached to the ANPP will be restored to implement the project. Particularly, the Armavir-Arshaluys section of the railway has already been repaired. Reconstruction of a number of infrastructures has been planned, as well as improvement works will be performed at the station.
According to Russian experts, only in 2018 more than 600 workers will be involved in the construction of the Armenian NPP.
Issues related to the preparation of personnel in the field of atomic energy were also discussed at the meeting of the Coordinating Committee.