Քննարկվել է Հրազդան-Շինուհայր օդային գծի կառուցման ընթացքը
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացվող Հրազդան-Շինուհայր օդային գծի կառուցման կապալառու հնդկական «Կալպառու» ընկերության միջազգային նախագծերի բիզնես զարգացման գծով գլխավոր տնօրեն Փյունիթ Խեյրի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչը։ Քննարկվել են էլեկտրահաղորդման գծի շինարարության ընթացքին վերաբերող մի շարք հարցեր։
Կապալառու կազմակերպության ներկայացուցիչը նախարարին ներկայացրել է աշխատանքների կատարման ընթացքը։ Մասնակիցներն անդրադարձել են ծրագրի շրջանակներում առկա տեխնիկական և ֆինանսական խնդիրներին։ Քննարկված բոլոր հարցերի վերաբերյալ կողմերը եկել են փոխհամաձայնության։
Նշենք, որ Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Նորադուզ-Լիճք-Վարդենիս-Վայք-Որոտան-1» էլեկտրահաղորդման շուրջ 230 կմ երկարությամբ օդային գիծը միացնում է էներգահամակարգի երկու արտադրող կայանները՝ «Հրազդան ՋԷԿ»-ը և Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համալիրը։ Ծրագրի իրականացումը նպատակ ունի բարելավել էներգահամակարգի հուսալիությունը, բարձրացնել թողունակությունը և նվազեցնել էլեկտրաէներգիայի կորուստները: Ծրագրի իրականացման աշխատանքները մոտենում են ավարտին։

Обсудили строительство воздушной линии Раздан-Шинухайр
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашот Манукян принял делегацию во главе с генеральным директором международных проектов развития бизнеса индийской компании «Калпару» Пюнитом Хейром, подрядчиком по строительству воздушной линии Раздан-Шинухайр, финансируемой Международным банком реконструкции и развития.
На встрече также принял участие представитель Всемирного банка. Был обсужден ряд вопросов, связанных со строительством линии электропередачи. Представитель подрядной компании представил министру очередность работ. Участники в рамках проекта также обсудили ряд технических и финансовых вопросов, в результате чего пришли к общему соглашению.
Следует отметить, что около 230 км линии электропередачи «Норадуз-Личк-Варденис-Вайк-Воротан-1», которая финансируется Международным банком реконструкции и развития, соединяет две системы выработки электроэнергии- Разданский ТЭЦ и Воротанская гидроэлектростанция.
Проект направлен на повышение надежности энергосистемы, увеличение пропускной способности и снижение потерь энергии. Реализация проекта подходит к завершению.