Կառավարությունը օգոստոսի 24-ի նիստում հավանություն է տվել հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման հայեցակարգին: Հանձնարարվել է որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո չորսամսյա ժամկետում կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման հայեցակարգի կատարումն ապահովող միջոցառումների ցանկը:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Վարդան Գևորգյանի փոխանցմամբ, հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման հայեցակարգի նպատակն է նպաստել ոլորտի կայուն զարգացմանը։ Փաստաթղթում ներկայացվել է հանքարդյունաբերության ներկա վիճակը, անդրադարձ է կատարվել ոլորտում առկա խնդիրներին, որոնք խմբավորվել են ութ հիմնական բաժիներում։ Տրվել են այդ խնդիրների լուծման հնարավոր ուղղությունները:
-Հայեցակարգով ամրագրվել է, որ ներկայացված խնդիրների լուծման և ոլորտի հետագա կայուն զարգացման, ինչպես նաև միջազգային շուկայում Հայաստանը ներկայացնելու համար անհրաժեշտ է մշակել և ներդնել հանքարդյունաբերության ոլորտի ռազմավարություն՝ ներգրավելով բոլոր շահագրգիռ կողմերին,-ասել է Վարդան Գևորգյանը:
Նախատեսվում է իրականացնել ախտորոշիչ որոշ ուսումնասիրություններ և վերանայել արդեն առկա հետազոտությունները:
Ռազմավարության մշակման համար, Վարդան Գևորգյանի կարծիքով, կպահանջվի 1-1,5 տարի։ Աշխատանքները կիրականացվեն Համաշխարհային բանկի և դոնոր կազմակերպությունների կողմից տրվող դրամաշնորհների հաշվին:

Правительство одобрило концепцию развития горнодобывающей промышленности
Правительство на заседании 24 августа одобрило концепцию развития горнодобывающей промышленности. Поручено в четырехмесячный срок после вступления решения в силу представить аппарату правительства перечень мероприятий, обеспечивающих реализацию концепции развития горнодобывающей промышленности.
По словам заместителя министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Вардана Геворгяна, цель концепции развития горнодобывающей сферы – содействие устойчивому развитию отрасли. В документе представлено нынешнее состояние горнодобывающей промышленности, затронуты существующие в сфере проблемы, которые сгруппированы в восьми основных разделах. Указаны возможные направления решения этих проблем.
"Концепцией закреплено, что для решения представленных проблем и стабильного развития сферы, а также представления Армении на мировом рынке, необходимо разработать и внедрить стратегию горнодобывающей промышленности с привлечением всех заинтересованных сторон", - сказал Вардан Геворкян.
Планируется провести некоторые диагностические исследования, и пересмотреть уже существующие наработки. Для разработки стратегии, по мнению Вардана Геворкяна, понадобится 1-1,5 года. Работы будут осуществляться за счет грантов Всемирного банка и донорских организаций.