"Ատոմային էլեկտրակայանների շահագործման հայկական գիտահետազոտական ինստիտուտ" -փակ բաժնետիրական ընկերությունը ( "Հայատոմ ՀԻ" փբը) հիմնադրվել է 1973 թվականին որպես "Ատոմային էլեկտրակայանների շահագործման համամիութենական գիտահետազոտական ինստիտուտ"-ի Երեւանյան մասնաճյուղ: Խորհրդային Միության փլուզումից հետո 1993 թվականից այն դարձել է ինքնուրույն կառույց ՀՀ Էներգետիկայի նախարարության կազմում:
Այսօրվա դրությամբ ինստիտուտի գիտահետազոտական աշխատանքները իրականացնում են հետեւյալ գիտական լաբորատորիաներ`
ԱԷԿ-ների միջուկային անվտանգության, ինֆորմացիոն համակարգերի եւ վարժասարքերի մշակման,
ԱԷԿ-ների էներգաբլոկների շահագործման գիտատեխնիկական օժանդակման,
Հաշվիչ տեխնիկայի եւ ԱԷԿ-ների էներգաբլոկների վերանորոգման գիտատեխնիկական օժանդակման,
ԱԷԿ-ների էներգաբլոկների հսկողության եւ ղեկավարման համակարգերի,
Սեյսմիկ պաշտպանության համակարգերի մշակման եւ չափման-հսկման էլեկտրոնային սարքավորումների կարգաբերման:
Ինստիտուտի կազմում հաջողությամբ գործում է "Միջուկային անվտանգության միջազգային կենտրոնը" (ՄԱՄԿ):
Ընկերության գիտահետազոտական աշխատանքներին մեծապես նպաստում են կառուցվածքային մի շարք ստորաբաժանումներ, որոնցից աչքի են ընկնում Կոնստրուկտորական եւ իտատեխնիկական տեղեկատվության բաժինները, ինչպես նաեւ Փորձարարական-մեխանիկական արտադրամասը:
Ներկայումս "ՀայատոմՀԻ" փբը-ի գործունեության հիմնական ուղղություններից են`
ԱԷԿ-ների շահագործման եւ վերանորոգման անձնակազմի պատրաստման եւ վերապատրաստման համակարգերի մշակման եւ ներդրման, ինչպես նաեւ լիամասշտաբ եւ բազմաֆունկցիոնալ վարժասարքերի, ավտոմատ ուսուցման համակարգերի եւ դրանց ուսոցողա-մեթոդական եւ ծրագրային եւ տեխնիկական ապահովումը:
ԱԷԿ-ների անվտանգության ապահովման ախտորոշիչ, տեղեկատվական եւ այլ համակարգի ներդրումը;
ԱԷԿ-ների շահագործման փաստաթղթերի մշակումը:
ԱԷԿ-ների նոր տեխնոլոգիական համակարգերի նախագծային փաստաթղթերի մշակումը եւ համակարգերի ներդրումը;
ԱԷԿ-ների անվտանգության հիմնավորման հետ կապված մշակումները:
ԱԷԿ-ների անվտանգ աշխատանքի ապահովումը սեյսմիկ պայմաններում եւ այլն:
Ինստիտուտի կադրային կազմը համալրված է աշխատանքային մեծ փորձ ունեցող էներգետիկներով, ֆիզիկոսներով,մաթեմատիկոսներով, բարձր տեխնոլոգիաների մասնագետներով` ծրագրավորողներով, էլեկտրոնիկայի եւ ռադիոսարքավորումների ճարտարագետներով, որոնց թվում 1 ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, 4 տեխնիկական գիտությունների եւ 3 ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների թեկնածուներ:

Закрытое акционерное общество “Армянский научно-исследовательский институт эксплуатации Атомных электростанций” (далее – ЗАО “АИ Арматом”) основано в 1973 году в качестве Ереванского филиала “Всесоюзного научно-исследовательского института эксплуатации атомных электростанций”. После развала Советского Союза с 1993 года он стал самостоятельной структурой  в составе Министерства энергетики РА.
По состоянию на сегодняшний день  научно-исследовательские работы проводятся следующими научными лабораториями Института: по ядерной безопасности АЭС, разработке информационных систем и тренажеров, научно-техническому содействию эксплуатации энергоблоков АЭС, вычислительной технике и научно-техническому содействию ремонту энергоблоков АЭС, разработке систем контроля и управления энергоблоками, систем сейсмической защиты АЭС и отладке контрольно-измерительного электронного оборудования.
В составе Общества с успехом действует “Международный центр ядерной безопасности” (МЦЯБ). Научно-исследовательским работам в значительной мере способствуют ряд структурных подразделений, из которых особо выделяются Конструкторский отдел и Отдел научно-технической информации, а Опытно-механический цех.
В настоящее время среди основных направлений деятельности ЗАО “АИ Арматом” выделяются:
- разработка и внедрение систем подготовки и переподготовки эксплуатирующего и ремонтного персонала АЭС, а также учебно-методическое, программное и техническое обеспечение полномасштабных и многофункциональных тренажеров, автоматических систем обучения;
- внедрение диагностических, информационных и иных систем обеспечения безопасности АЭС,;
- разработка эксплуатационных документов АЭС;
- разработка проектной документации новых технологических систем АЭС и внедрение этих систем;
- разработки, связанные с обоснованием безопасности АЭС;
- обеспечение безопасности работы АЭС в сейсмических условиях и прочее.
Кадровый состав Института укомплектован имеющими большой опыт работы энергетиками, физиками, математиками, специалистами высоких технологий, программистами, инженерами- электронщиками и инженерами радиооборудования, среди которых 1 доктор физико-математических наук, 4 кандидата технических наук и 3 кандидата физико-математических наук.
Генеральным директором ЗАО “АИ Арматом” является кандидат технических наук господин Петросян Ваграм Гаспарович.