ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանն օգոստոսի 22-ին ընդունել է KfW գերմանական զարգացման բանկի պատվիրակությանը՝ տարածաշրջանային տնօրեն Օլաֆ Զիմելկայի գլխավորությամբ:
Քննարկվել են գերմանական բանկի ֆինանսավորմամբ Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին առնչվող հարցեր:
Ողջունելով հյուրերին Աշոտ Մանուկյանը նշել է, որ բարձր է գնահատում բանկի հետ համագործակցությունը և համոզմունք հայտնել, որ այն այսուհետ ևս կլինի արդյունավետ:
«Մենք բարձր ենք գնահատում Գերմանիայի կառավարության աջակցությունը մեր երկրին՝ անկախության 25 տարիների ընթացքում և կարևորում ենք Գերմանիայի կառավարության հետ համագործակցությունը։ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության հետ մեր երկրի բարեկամական հարաբերությունները շարունակվելու են թե որպես Գերմանիա՝ առանձին վերցրած երկրի, և թե որպես Եվրամիության անդամ, շարժիչ ուժ ներկայացնող երկրի»,- ասել է Աշոտ Մանուկյանը։
Օլաֆ Զիմելկան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել. «Բավականին երկար ճանապարհ ենք անցել։ Կարծում եմ՝ նման ծրագրի պարագայում մենք կարող ենք խոսել առաջընթացի և հաջորդող քայլերի մասին»,- ասել է Բանկի տարածաշրջանային տնօրենը:
Զրուցակիցներն անդրարձել են նաև ծրագրերի իրականացման ընթացքին,
ժամկետներին և ըստ փուլերի դրանց իրականացման հնարավորություններին:
Օլաֆ Զիմելկան պատրաստակամություն է հայտնել քննարկել ներկայացված հարցերն ու առաջարկները՝ հետագա քայլերը նախանշելու համար:

Обсуждены осуществляемые совместно с банком KfW программы в энергетической системе
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян 22 августа принял делегацию германского банка развития KfW во главе с региональным директором Олафом Зимелка. Обсуждены вопросы, связанные с программами реализуемыми при финансировании германского банка.
Приветствуя гостей, Ашот Манукян отметил, что высоко оценивает сотрудничество с банком, выразив уверенность, что оно и впредь будет эффективным.
«Мы высоко оцениваем содействие правительства Германии нашей стране за 25 лет независимости и придаем важность сотрудничеству с германским правительством. Дружественные отношения нашей страны с Федеративной Республикой Германия будут продолжены как с отдельно взятой страной, так и как страной, являющейся членом и движущей силой ЕС», - сказал Ашот Манукян.
Олаф Зимелка поблагодарил за теплый прием и отметил: «Мы прошли достаточно длинный путь. Думаю, при наличии подобной программы мы можем говорить о прогрессе и последующих шагах», - сказал региональный директор Банка.
Собеседники коснулись также процесса реализации программ, графиков и возможностей их поэтапного осуществления. Олаф Зимелка выразил готовность обсудить представленные вопросы и предложения, чтобы наметить дальнейшие шаги.