ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանն օգոստոսի 22-ին ընդունել է KfW գերմանական զարգացման բանկի պատվիրակությանը՝ տարածաշրջանային տնօրեն Օլաֆ Զիմելկայի գլխավորությամբ:
Քննարկվել են գերմանական բանկի ֆինանսավորմամբ Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին առնչվող հարցեր:
Ողջունելով հյուրերին Աշոտ Մանուկյանը նշել է, որ բարձր է գնահատում բանկի հետ համագործակցությունը և համոզմունք հայտնել, որ այն այսուհետ ևս կլինի արդյունավետ:
«Մենք բարձր ենք գնահատում Գերմանիայի կառավարության աջակցությունը մեր երկրին՝ անկախության 25 տարիների ընթացքում և կարևորում ենք Գերմանիայի կառավարության հետ համագործակցությունը։ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության հետ մեր երկրի բարեկամական հարաբերությունները շարունակվելու են թե որպես Գերմանիա՝ առանձին վերցրած երկրի, և թե որպես Եվրամիության անդամ, շարժիչ ուժ ներկայացնող երկրի»,- ասել է Աշոտ Մանուկյանը։
Օլաֆ Զիմելկան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել. «Բավականին երկար ճանապարհ ենք անցել։ Կարծում եմ՝ նման ծրագրի պարագայում մենք կարող ենք խոսել առաջընթացի և հաջորդող քայլերի մասին»,- ասել է Բանկի տարածաշրջանային տնօրենը:
Զրուցակիցներն անդրարձել են նաև ծրագրերի իրականացման ընթացքին,
ժամկետներին և ըստ փուլերի դրանց իրականացման հնարավորություններին:
Օլաֆ Զիմելկան պատրաստակամություն է հայտնել քննարկել ներկայացված հարցերն ու առաջարկները՝ հետագա քայլերը նախանշելու համար:

The programs implemented jointly with the KfW bank in the energy system were discussed
RA Minister of Energy infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan received on August 22 a delegation of the German Development Bank KfW headed by Regional Director Olaf Zimelka.
Issues related to the programs implemented by the German bank in Armenia were discussed.
Welcoming the guests, Ashot Manukyan noted that he highly appreciate the cooperation with the bank and expressed conviction that it will be effective from now on.
"We highly appreciate the support of the German government to our country over the past 25 years and attach importance to the cooperation with the German government. The friendly relations of our country with the Federal Republic of Germany will continue as both separate country Germany, as well as a member of the European Union, a country representing driving force",- said Ashot Manukyan.
Olaf Zimelka thanked for warm reception and said: "We have traveled a long way. I think, in the case of such a program, we can talk about progress and the next steps",- said Regional Director of bank.
The interlocutors also referred to the process of implementation of programs, terms and stages of their implementation.
Olaf Zimelka expressed readiness to discuss the submitted questions and suggestions to outline further steps.