Երկրաբանական տեղեկությունների 81 տոկոսն արդեն թվայանացվել է
«Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդում» առկա երկրաբանական տեղեկությունների 81 տոկոսն արդեն թվայանացվել է։ Մինչև տարեվերջ ֆոնդում առկա ամբողջ բազան առցանց հասանելի կլինի hանրությանը։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի ընդերքի գործակալության երկրաբանության, նորմատիվամեթոդական և վերլուծության  բաժնի պետ Շուշանիկ Քերոբյանի ներկայացմամբ. «Տեղեկությունների 80 տոկոսը տեղադրված է այդ նպատակով ստեղծված www.geo-fund.am ինտերնետային կայքում և հասանելի է բոլորին։ Թվայնացված երկրաբանական տեղեկությունների մնացած մասի տեղադրումն ընթացքի մեջ է»։
Ըստ Շուշանիկ Քերոբյանի՝  «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդ» ՊՈԱԿ-ում առկա օգտակար հանածոների հանքավայրերի և երևակումների բոլոր 1380-ը, ինչպես նաև 2014-2017թթ. ընթացքում կազմված օգտակար հանածոների հանքավայրերի  թվայնացված անձնագրերը տեղադրված են կայքում:
Նշենք, որ «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդում» պահպանվող տեղեկատվության հասնելիության և մատչելիության ապահովումը ընդերքօգտագործման ոլորտն առավել գրավիչ կդարձնի ներդրումային ծրագրերի իրականացման համար: Ներդրողները հնարավորություն կստանան առանց ավելորդ ժամանակ և միջոցներ ծախսելու՝ ծանոթանալ ֆոնդում առկա տեղեկատվական բազային:

81% of the geological information available in the "Republican Geological Fund" has already been quantified. By the end of the year, the whole database will be available online.
According to Shushanik Kerobyan, Head of the Geology, Normative-Methodological and Analysis Division of the Agency for Geology of the RA Ministry of Energy infrastructures and Natural Resources. "80% of information is posted on www.geo-fund.am website and is available to everyone. The rest of the digitalized geological information is in process".
According to Shushanik Kerobyan, in the "Republican Geological Fund" SNCO all 1380 minerals' and mines' passports, as well as digitized passports of mineral resources released in 2014-2017 are posted on the website.
It should be noted that achieving accessibility of information protected in the "Republican Geological Fund" will make the use of mine resources more attractive for implementation of investment programs. Investors will not spend time and money, get acquainted with the Fund's database.