Երկրաբանական տեղեկությունների 81 տոկոսն արդեն թվայանացվել է
«Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդում» առկա երկրաբանական տեղեկությունների 81 տոկոսն արդեն թվայանացվել է։ Մինչև տարեվերջ ֆոնդում առկա ամբողջ բազան առցանց հասանելի կլինի hանրությանը։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի ընդերքի գործակալության երկրաբանության, նորմատիվամեթոդական և վերլուծության  բաժնի պետ Շուշանիկ Քերոբյանի ներկայացմամբ. «Տեղեկությունների 80 տոկոսը տեղադրված է այդ նպատակով ստեղծված www.geo-fund.am ինտերնետային կայքում և հասանելի է բոլորին։ Թվայնացված երկրաբանական տեղեկությունների մնացած մասի տեղադրումն ընթացքի մեջ է»։
Ըստ Շուշանիկ Քերոբյանի՝  «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդ» ՊՈԱԿ-ում առկա օգտակար հանածոների հանքավայրերի և երևակումների բոլոր 1380-ը, ինչպես նաև 2014-2017թթ. ընթացքում կազմված օգտակար հանածոների հանքավայրերի  թվայնացված անձնագրերը տեղադրված են կայքում:
Նշենք, որ «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդում» պահպանվող տեղեկատվության հասնելիության և մատչելիության ապահովումը ընդերքօգտագործման ոլորտն առավել գրավիչ կդարձնի ներդրումային ծրագրերի իրականացման համար: Ներդրողները հնարավորություն կստանան առանց ավելորդ ժամանակ և միջոցներ ծախսելու՝ ծանոթանալ ֆոնդում առկա տեղեկատվական բազային:

Оцифрован 81% геологических сведений
81% геологических сведений, входящих в «Респуликанский геологический фонд» уже оцифрован. До конца года вся имеющаяся в фонде база будет доступна обществу в онлайн режиме.
По словам начальника геологического, нормативно-методического и аналитического отдела Агентства по недрам аппарата министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Шушаник Керобян «80% сведений размещены на созданном с этой целью интернет-сайте www.geo-fund.am и доступны всем. Размещение оставшейся части оцифрованных геологических находится в процессе».
Шушаник Керобян сообщила, что все 1380 месторождений и залежей полезных ископаемых, включенных в ГНКО «Республиканский геологический фонд» и оцифрованные паспорта месторождений, составленные в 2014-2017 годах размещены на сайте.
Отметим что обеспечение доступности информации, хранящейся в «Республиканском геологическом фонде» сделает сферу более привлекательной ля инвестиционных программ. Инвесторы получат возможность, не тратя лишнее время и средств, знакомиться с информационной базой фонда