Եվրոպական ներդրումային բանկը հետաքրքրված է էներգետիկ համակարգի ներդրումային ծրագրերով
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը հանդիպել է Եվրոպական ներդրումային բանկի  պատվիրակությանը՝ բանկի վարկային գծով ավագ մասնագետ Վիոլին Սիլվեստրոյի գլխավորությամբ։ Քննարկվել են համագործակցության ընդլայնման,  էներգետիկ համակարգում իրականացվող նոր ներդրումային ծրագրերում բանկի ներգրավմանն  առնչվող հարցեր։ Կարևորվել է հատկապես պետություն-մասնավոր հատված ձևաչափով համագործակցությունը:
Աշոտ Մանուկյանը հյուրերին ներկայացրել է էներգետիկ համակարգում նախատեսվող ներդրումային ծրագրերը, որոնք վերաբերում են «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերության ենթակայանների վերակառուցմանը, «Շնող» ՀԷԿ-ի և  կենցաղային աղբի վերամշակումից էլեկտրաէներգիայի արտադրության կայանի կառուցմանը։
Խոսելով «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերության ներդրումային ծրագրի մասին՝ նախարարը ընգծել է, որ առկա 16 ենթակայաններից արդեն իսկ վերակառուցվել է 10-ը։ Եվս 2-ը հնարավոր կլինի արդիականացնել համակարգում իրականացված ներդրումային ծրագրերի արդյունքում  տնտեսված միջոցների հաշվին։
-Հայաստանը ակնկալում է բանկի մասնակցությունը մյուս չորս ենթակայանների վերակառուցման ծրագրերին: Դրանով կավարտվի բոլոր ենթակայանների արդիականացումը, ինչը անհրաժեշտ է տարածաշրջանային համագործակցության շրջանակներում էլեկտրաէներգիայի տարանցիկ հոսքերը սպասարկելու համար,-նշել է Աշոտ Մանուկյանը։
Հյուրերին ծանոթացնելով «Շնող» ՀԷԿ-ի և կենցաղային աղբի վերամշակումից էլեկտրաէներգիայի արտադրության կայանի կառուցման ծրագրերին՝ նախարարը կարևորել է դրանց ինչպես էներգետիկ, այնպես էլ տնտեսական ու սոցիալական նշանակությունը։
Շնորհակալություն հայտնելով ներդրումային ծրագրերը համակողմանի և մանրամասն ներկայացնելու համար՝ Վիոլին Սիլվեստրոն հայտնել է Հայաստանի էներգետիկ համակարգի նկատմամբ Եվրոպական ներդրումային բանկի  հետաքրքրությունների և համագործակցության պատրաստակամության մասին։

European Investment Bank interested in energy investment projects in Armenia
The Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources of RA Ashot Manukyan received the European Investment Bank delegation headed by EIB’s senior credit specialist Violin Silvestro.
At the meeting issues on enhancing cooperation and involving bank in the new investment projects in the energy sector were discussed.
The parties particularly highlighted the importance of state-private sector cooperation. Ashot Manukyan presented the expected investment projects in the energy sector such as the reconstruction of the substations of “High Voltage Electric Networks” CJSC and the construction of “Shnogh” hydro power plant and plant generating electricity by household waste recycling.
Speaking about “High Voltage Networks” company’s investment project the Minister stressed that 10 out of existing 16 substations have already been reconstructed. Another 2 will be upgraded by the savings gathered as a result of investment projects.
“Armenia expects bank’s participation in the reconstruction projects of the other four substations. With this the upgrading of all the substations will be completed which is necessary for serving of transit electricity flows in the framework of regional cooperation,” Ashot Manukyan said.
Presenting the projects on the construction of “Shnogh” hydro power plant and the waste-to-energy plant, the Minister stressed both energy and economic and social significance of the projects.
Expressing gratitude for thorough and detailed presentation of the investment projects, Violin Silvestro said the European Investment Bank is interested in Armenia’s energy sector and stands ready for further cooperation.