Եվրոպական ներդրումային բանկը հետաքրքրված է էներգետիկ համակարգի ներդրումային ծրագրերով
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը հանդիպել է Եվրոպական ներդրումային բանկի  պատվիրակությանը՝ բանկի վարկային գծով ավագ մասնագետ Վիոլին Սիլվեստրոյի գլխավորությամբ։ Քննարկվել են համագործակցության ընդլայնման,  էներգետիկ համակարգում իրականացվող նոր ներդրումային ծրագրերում բանկի ներգրավմանն  առնչվող հարցեր։ Կարևորվել է հատկապես պետություն-մասնավոր հատված ձևաչափով համագործակցությունը:
Աշոտ Մանուկյանը հյուրերին ներկայացրել է էներգետիկ համակարգում նախատեսվող ներդրումային ծրագրերը, որոնք վերաբերում են «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերության ենթակայանների վերակառուցմանը, «Շնող» ՀԷԿ-ի և  կենցաղային աղբի վերամշակումից էլեկտրաէներգիայի արտադրության կայանի կառուցմանը։
Խոսելով «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերության ներդրումային ծրագրի մասին՝ նախարարը ընգծել է, որ առկա 16 ենթակայաններից արդեն իսկ վերակառուցվել է 10-ը։ Եվս 2-ը հնարավոր կլինի արդիականացնել համակարգում իրականացված ներդրումային ծրագրերի արդյունքում  տնտեսված միջոցների հաշվին։
-Հայաստանը ակնկալում է բանկի մասնակցությունը մյուս չորս ենթակայանների վերակառուցման ծրագրերին: Դրանով կավարտվի բոլոր ենթակայանների արդիականացումը, ինչը անհրաժեշտ է տարածաշրջանային համագործակցության շրջանակներում էլեկտրաէներգիայի տարանցիկ հոսքերը սպասարկելու համար,-նշել է Աշոտ Մանուկյանը։
Հյուրերին ծանոթացնելով «Շնող» ՀԷԿ-ի և կենցաղային աղբի վերամշակումից էլեկտրաէներգիայի արտադրության կայանի կառուցման ծրագրերին՝ նախարարը կարևորել է դրանց ինչպես էներգետիկ, այնպես էլ տնտեսական ու սոցիալական նշանակությունը։
Շնորհակալություն հայտնելով ներդրումային ծրագրերը համակողմանի և մանրամասն ներկայացնելու համար՝ Վիոլին Սիլվեստրոն հայտնել է Հայաստանի էներգետիկ համակարգի նկատմամբ Եվրոպական ներդրումային բանկի  հետաքրքրությունների և համագործակցության պատրաստակամության մասին։

Европейский инвестиционный банк заинтересован инвестиционными программами в энергетической системе
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян встретился с делегацией Европейского инвестиционного банка, возглавляемой старшим специалистом банка по линии кредитов Виолин Сильвестро. Обсуждены вопросы расширения сотрудничества, вовлечение банка в реализацию новых инвестиционных программ в энергетической системе. Отмечена важность сотрудничества в формате государственно-частного партнерства.
Ашот Манукян представил гостям предусматриваемые в энергетической системе инвестиционные программы, которые касаются реконструкции подстанций компании «Высоковольтные электросети», строительства ГЭС «Шнох» и станции по производству электроэнергии путем переработки бытовых отходов.
Говоря об инвестиционной программе компании «Высоковольтные электросети», министр подчеркнул, что из имеющихся 16 подстанций уже реконструированы 10. Еще две можно будет модернизировать за счет средств, сэкономленных в результате реализации в системе инвестиционных программ.
-Армения ожидает участия банка в программах реконструкции остальных четырех подстанций. Этим завершится модернизация всех подстанций, что необходимо для обслуживания транзитных потоков электроэнергии в рамках регионального сотрудничества, - отметил Ашот Манукян.
Ознакомив гостей с программами строительства ГЭС «Шнох» и станции по производству электроэнергии путем переработки бытовых отходов, министр отметил их важное как энергетическое, так и экономическое и социальное значение.
Поблагодарив за всестороннее и подробное представление инвестиционных программ, Виолин Силвестро заявила о заинтересованности Европейского инвестиционного банка в энергетической системе Армении и готовности к сотрудничеству.