էներգետիկ շուկայի ազատականացման ծրագիր-ժամանակացույցը ներկայացվել է կառավարության հաստատմանը
Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացման և միջպետական առևտրի խթանման նպատակով իրականացվող միջոցառումների ծրագիր-ժամանակացույցը նախատեսված ժամկետում ներկայացվել է կառավարության քննարկմանը։ Սահմանված ժամանակացույցի համաձայն,  փաստաթուղթը պետք է ներկայացվեր մինչև մայիսի 31-ը։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի էներգետիկայի վարչության պետ Հայկ Բադալյանի փոխանցմամբ, ծրագիր-ժամանակացույցի հետ միաժամանակ կառավարության հաստատմանն է ներկայացվել նաև  «Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որով իրավական պայմաններ կստեղծվեն շուկայի ազատականացման ու միջպետական առևտրի զարգացման համար։ Օրինագծով միաժամանակ հստակեցվում են շուկայի մասնակիցների գործառույթները։
Կառավարության կողմից հաստատվելուց հետո, կսկսվի ծրագիր-ժամանակացույցով պլանավորված միջոցառումների իրականացումը։ Դրանք ներառում են մասնավորապես էլեկտրաէներգետիկական մեծածախ և մանրածախ շուկաների աստիճանական ազատականացումը խթանող դրույթների սահմանման, մատակարարման և բաշխման գործառույթների տարանջատման, առանց լիցենզավորման էլեկտրաէներգիայի արտահանման ու ներկրման գործունեության կարգավորման, շուկայում երրորդ կողմի մուտքի ոչ խտրական իրավունքի երաշխավորման և մի շարք այլ խնդիրներին վերաբերող հարցեր։
-Ծրագիր-ժամանակացույցով նախատեսված միջոցառումների իրականացումը  թույլ կտա առաջիկա 3-4 տարիների ընթացքում աստիճանաբար ազատականացնել ներքին էլեկտրաէներգետիկական շուկան և խթանել փոխշահավետ միջսահմանային առևտուրը: Այն կնպաստի Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգի գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը,-ասել է Հայկ Բադալյանը։

Программа-график либерализации энергетического рынка представлена на утверждение правительства
Программа-график мероприятий, осуществляемых с целью либерализации электроэнергетического рынка Армении и стимулирования межгосударственной торговли, представлена в предусмотренные сроки на обсуждение правительства. В соответствии с установленным графиком, документ должен был быть представлен до 13 мая.
По словам начальника управления энергетики Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Айка Бадаляна, вместе с программой-графиком на утверждение правительства представлен также проект закона об изменениях и дополнениях в закон «Об энергетике», что обеспечит правовые условия для либерализации рынка и развития межгосударственной торговли. Одновременно, законопроектом уточняются функции участников рынка.
После одобрения правительством, начнется реализация мероприятий, запланированных программой-графиком. Они предусматривают, в частности, утверждение положений, стимулирующих постепенную либерализацию оптовых и розничных электроэнергетических рынков, разграничение функций снабжения и распределения, регулирование деятельности по экспорту и импорту электроэнергии без лицензирования, гарантирование недискриминационного права в случае выхода на рынок третьей стороны, и вопросы, касающиеся ряда других проблем.
- Осуществление мероприятий, предусмотренных программой-графиком, позволит в ближайшие 3-4 года постепенно либерализировать внутренний электроэнергетический рынок, стимулировать взаимовыгодную трансграничную торговлю. Это поспособствует повышению эффективности деятельности электроэнергетической системы Армении, - сказал Айк Бадалян.