2017 թվականին ակնկալվում է էլեկտրաէներգիայի արտահանման 20-25 տոկոսի աճ. Վարչապետն այցելել է Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարություն
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այցելել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարություն, քննարկել Հայաստանի էներգետիկ քաղաքականությանը, էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ (մինչև 2036 թվականը) զարգացման ռազմավարությանը, ենթակառուցվածքների արդիականացմանը, ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը, հանքարդյունաբերության ոլորտին առնչվող մի շարք հարցեր:
Վարչապետը կարևորել է էներգետիկ անվտանգության բարձրացման ուղղությամբ հետևողական ծրագրերի իրականացումը, տարածաշրջանային համագործակցության զարգացումը, էներգառեսուրսների արտահանման ծավալների ավելացումը: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ այս ուղղություններով ակնկալում է ագրեսիվ ռազմավարություն, քանի որ Հայաստանն ունի այդ ներուժը: Վարչապետը կարևորել է նաև հանքարդյունաբերության ոլորտում լինցենզիաների տրմադրման կանոնակարգումը:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը նախ զեկուցել է վարչապետի տված հանձնարարականների կատարման ընթացքը և նշել, որ արդեն իսկ գույքագրվել է չգազիֆիկացված համայնքների ցանկը. ՀՀ-ում կա նման 329 համայնք՝ 150 հազար բնակչությամբ, որը կազմում է երկրի բնակչության մոտ հինգ տոկոսը: Նախարարությունը նախատեսում է մինչև ընթացիկ տարվա հուլիսի մեկը յուրաքանչյուր համայնքի հետ կապված ներկայացնել կոնկրետ առաջարկություններ. գործընկեր կառույցների հետ քննարկվում է համայնքների մի մասը գազիֆիկացնելու հնարավորությունը, իսկ գերակշիռ մասի համար դիտարկվում են այլընտրանքային լուծումներ: Անդրադառնալով ընդերքօգտագործման ոլորտում տրամադրված լիցենզիաների գույքագրման վերաբերյալ վարչապետի հանձնարարականի կատարմանը՝ Մանուկյանը նշել է, որ տրամադրված լինցենզիաների թիվը կազմում է 463, դրանցից 196-ի դեպքում արտադրական աշխատանքներ չեն կատարվում, 51-ի ժամկետները լրացել են, 28 մետաղական հանքերից գործում են ընդամենը 8-ը: Նախարարն ընդգծել է, որ նշված խնդրի և ընդհանրապես հանքարդյունաբերության ոլորտի հետագա զարգացման ուղղությամբ ևս կառավարությանը կներկայացվեն հստակ առաջարկություններ:
Խոսելով Հայկական ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և մասնակի արդիականացման ծրագրի մասին՝ Աշոտ Մանուկյանն ասել է, որ աշխատանքների 2/3-րդը մոտենում են ավարտին: Նախատեսված 205 մլն դոլարի փոխարեն ծախսվել է 136 մլն դոլար, խնայողությունը կազմել է 34 տոկոս: Մայիսի 10-ից ատոմակայանի գործունեությունը կկանգնեցվի 60 օրով՝ ծրագրերը շարունակելու նպատակով:
Վարչապետ Կարապետյանը խոսելով չգազիֆիկացված համայնքների մասին՝ նշել է. «Կարծում եմ, որ շատ ճիշտ ուղղություն եք ընտրել, դրանով կբարելավենք բնակիչների սոցիալ-կենցաղային պայմանները, կնպաստենք համայնքների զարգացմանը»:Անդրադառնալով հանքարդյունաբերության ոլորտում լիցենզիաներ ստացած, սակայն գործունեություն չիրականացնող ընկերությունների խնդրին՝ Կարեն Կարապետյանն ասել է. «Մի բան ակնհայտ է, ներդրողներին ցավեցնելու, նրանց համար խոչընդոտ ստեղծելու որևէ ցանկություն չունենք, դա կլինի ծայրահեղ քայլը, երբ հասկանանք, որ այլևս որևէ հնարավորություն չկա»,- ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ պետք է լիցենզիաները տրամադրելիս հստակ ձևակերպել կանոնները և առաջադրել կոնկրետ պայմաններ:
Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել տնտեսապես կենսունակ վերականգնվող էներգետիկայի ներուժի իրացմանը՝ փոքր հէկ-երի, արևային, քամու էներգետիկայի, էներգաարդյունավետության խթանման և այդ ռեսուրսների իրացման հնարավորություններին:
Վարչապետն անդրադառնալով էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ (մինչև 2036 թվականը) զարգացման ռազմավարությանը՝ հանձնարարել է այն վերջնական տեսքի բերելիս հաշվի առնել էներգետիկայի դիվերսիֆիկացման, այլընտրանքային էներգետիկայի հնարավորությունները, այլ էներգառեսուրսներից կախվածության մակարդակը, տարածաշրջանային ծրագրերը, սակագների կանխատեսելիությունը և նշել, որ այդ ամենը կարևոր է ներդրումների ներգրավման առումով: Կարեն Կարապետյանը կարևորել է էներգետիկ ռեսուրսների ոլորտում տարածաշրջանային համագործակցության զարգացումն ու ընդլայնումը, այդ ուղղությամբ հարևան երկրների հետ ինտենսիվ աշխատանքների իրականացումը:
Զեկուցվել է, որ ընթացիկ տարում ակնկալվում է էլեկտրաէներգիայի արտահանման 20-25 տոկոսի աճ: Աշխատանքներ են տարվում արտահանման ծավալներն ավելացնելու ուղղությամբ: Նշվել է նաև, որ նախորդ տարի ստեղծված «էներգաիմպեքս» ընկերությունն արդեն իսկ պայմանագրեր է ստորագրել Վրաստանի հետ ու այս տարվա փետրվարի 15-ից սկսել փոխհոսքերի իրականացումը: Ըստ պատասխանատուների, ներկայում Վրաստանի հետ առկա էլեկտրահաղորդման գծի հնարավորություններն ամբողջովին օգտագործվում են: Աշխատանքներ են տարվում առաջիկա տարիներին ԵԱՏՄ էլեկտրաէներգետիկական շուկա դուրս գալու ուղղությամբ: Առաջիկայում կառավարությանը կներկայացվի էներգետիկայի ոլորտի շուկայի ազատականացման ծրագիրը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև ենթակառուցվածքների, ավանդական և երկրաջերմային էներգետիկայի արդիականացման ու զարգացման ներդրումային ծրագրերին վերաբերող հարցեր: Նշվել է, որ երկրաջերմային էներգետիակայի հետ կապված մշակվում է 100 մլն դոլար արժողությամբ ներդրումային նոր ծրագիր. ներդրումային փաթեթը կառավարությանը կներկայացվի 2017 թվականի ընթացքում: Մինչև 2021 թվականը նախատեսվում է ավարտին հասցնել բարձրավոլտ ենթակայանների արդիականացման գործընթացը, ինչը կբերի էներգահամակարգի հուսալիության բարձրացմանը, Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Վրաստան 400 կվտ հզորությամբ էլեկտրահաղորդման գծերի կառուցումը, որը կնպաստի Հայաստան-Ռուսաստան-Վրաստան-Իրան քառակողմ տարածաշրջանային զարգացմանը: Մինչ 2020 թվականը նախատեսվում է ավարտին հասցնել նաև Հայկական ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքները: Նույն տարում շահագործման կհանձնվի Երևանի 250 մեգավատ հզորությամբ նոր շոգեգազային ջերմային էներգաբլոկը, որը հնարավորություն կտա ապահովել Իրան-Հայաստան գազ-էլեկտրաէներգիայի դիմաց պայմանագրի փոխշահավետ իրականացումը:

Премьер-министр Карен Карапетян посетил Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, обсудил ряд вопросов, касающихся энергетической политики, стратегии долгосрочного (до 2036 года) развития энергетической системы Армении, модернизации инфраструктур, реализации инвестиционных программ, сферы горнодобывающей промышленности.
Премьер-министр отметил важность последовательного осуществления программ в направлении повышения уровня энергетической безопасности, развития регионального сотрудничества, увеличения объемов экспорта электроэнергии. Карен Карапетян подчеркнул, что на этих направлениях ожидается агрессивная стратегия, поскольку Армения имеет этот потенциал. Премьер-министр отметил также важность упорядочения процесса предоставления лицензий в сфере горнодобывающей промышленности.
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян сначала доложил о ходе выполнения данных Премьер-министром поручений и отметил, что уже проведена инвентаризация негазифицированных общин: в РА есть 329 таких общин с населением 150 тыс. человек, что составляет около пяти процентов населения страны. Министерство планирует до 1 июля текущего года в связи с каждой общиной представить конкретные предложения, с партнерскими структурами обсуждается возможность газификации части общин, а для большей части рассматриваются альтернативные варианты. Коснувшись выполнения поручения Премьер-министра об инвентаризации выданных лицензий в сфере недропользования, Ашот Манукян отметил, что число выданных лицензий - 463, из них в 196 случаях производственные работы не выполняются, сроки 51 лицензии прошли, из 28 месторождений металлов действующими являются всего 8. Министр подчеркнул, что в направлении решения указанной проблемы и развития горнодобывающей промышленности в целом Правительству будут представлены конкретные предложения.
Говоря о продлении срока эксплуатции второго энергоблока Армянской атомной электростанции и программе ее частичной модернизации, Ашот Манукян сказал, что 2/3 работ близятся к завершению. Вместо предусмотренных 205 млн долларов израсходовано 136 млн долларов, экономия составила 34%. С 10 мая работа АЭС будет остановлена на 60 дней с целью продолжения реализации программ.
Говоря о негазифицированных общинах, Премьер-министр Карапетян отметил: «Думаю, что вы выбрали очень правильное направление, тем самым мы улучшим социально-бытовые условия жителей, будем способствовать развитию общин. Коснувшись получивших лицензии в сфере горнодобывающей промышленности, однако не осуществляющих деятельность компаниях, Карен Карапетян сказал: «Одно очевидно: у нас нет никакого желания применять к инвесторам болезненные меры, создавать для них препятствия, это будет крайний шаг, когда поймем, что все возможности исчерпаны. Премьер-министр добавил, что нужно при выдаче лицензий четко формулировать правила и предлагать конкретные условия.
Затем были затронуты вопросы реализации потенциала экономически жизнеспособной возобновляемой энергетики: возможности стимулирования малых ГЭС, солнечной и ветряной энергетики, энергосбережения и реализации этих ресурсов.
Коснувшись стратегии долгосрочного (до 2036 года) развития энергетической системы Армении, Премьер-министр поручил при ее приведении в окончательный вид учесть возможности диверсификации энергетики, альтернативной энергетики, уровень зависимости от других энергоресурсов, региональные программы, прогнозируемость тарифов и отметил, что все это имеет важное значение в плане привлечения инвестиций. Карен Карапетян указал на важность развития и расширения регионального сотрудничества в сфере энергетических ресурсов, осуществления в этом направлении интенсивных работ с соседними странами.
Было доложено, что в текущем году ожидается 20-25-процентный рост экспорта электроэнергии. Ведутся работы в направлении увеличения объемов экспорта. Было также отмечено, что созданная в прошлом году компания «Энергоимпекс уже подписала контракты с Грузией и с 15 февраля этого года начала осуществление перетоков. По словам ответственных, в настоящее время возможности имеющейся линии электропередачи с Грузией полностью используются. Ведутся работы в направлении выхода в ближайшие годы на электроэнергетический рынок ЕАЭС. В ближайшее время Правительство представит программу либерализации рынка сферы энергетики.
В ходе совещания были также обсуждены вопросы, касающиеся инвестиционных программ модернизации инфраструктур, развития традиционной и геотермальной энергетики. Было отмечено, что в части геотермальной энергетики разрабатывается новая инвестиционная программа стоимостью 100 млн долларов. Инвестиционный пакет будет представлен Правительству в течение 2017 года. До 2021 года планируется довести до завершения процесс модернизации высоковольтных подстанций, повысив надежность энергосистемы, построить 400-киловольтные линии электропередачи Армения-Иран и Армения-Грузия, способствующие развитию четырехстороннего регионального сотрудничества Армения-Россия-Грузия-Иран. До 2020 года планируется также довести до завершения работы по продлению срока эксплуатации второго энергоблока Армянской атомной электростанции. В том же году будет сдан в эксплуатацию новый парогазовый энергоблок Ереванской ТЭС мощностью 250 мегаватт, который даст возможность обеспечить взаимовыгодное осуществление договора между Ираном и Арменией «газ в обмен на электроэнергию.