Հայաստանում շուտով կարտադրվեն առաջին արևային վահանակները։ Այդ նպատակով կստեղծվի արտադրական ձեռնարկություն, որը եզակի կլինի մեր տարածաշրջանում։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանի փոխանցմամբ, արևային վահանակների արտադրությունը Հայաստանում կսկսվի արդեն այս տարվա երկրորդ եռամսյակում։ Այդ նպատակով առաջին փուլում կիրականացվի շուրջ 315 մլն դրամի ներդրում, որի շրջանակներում կստեղծվի ավելի քան 50 աշխատատեղ։
Ընկերությունը մտադիր է սկզբնական շրջանում արևային վահանակներ մատակարարել ներքին շուկային։ Հաջորդ փուլերում դրանք կարտահանվեն նաև տարածաշրջանային և այլ երկրներ։
Հիշեցնենք, որ արևային վահանակների արտադրության նպատակով, փետրվարի 23-ին կայացած նիստում կառավարությունը որոշեց «ՊՐՈՖՊԱՆԵԼ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ազատել մաքսատուրքից՝ ներմուծվող տեխնոլոգիական սարքավորումների, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերի, հումքի և նյութերի ներմուծման համար:

В Армении будут производиться солнечные панели
В Армении вскоре будут произведены первые солнечные панели. С этой целью будет создано уникальное в регионе промышленное предприятие.
Как сообщил заместитель министра  энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Айк Арутюнян, производство солнечных панелей начнется уже во втором квартале 2017 года. С этой целью на первом этапе будут осуществлены инвестиции на сумму порядка 315 млн драмов, будет создано более 50 рабочих мест.
Компания намерена на первом этапе поставлять солнечные панели на внутренний рынке. На следующих этапах продукция будет также экспортироваться в региональные и другие страны.
Напомним, что правительство Армении 23-го февраля приняло решение освободить от таможенных пошлин в рамках инвестиционных программ ООО "Профпанель", занимающегося производством гелиопанелей для ввоза технологического оборудования, комплектующих, деталей и сырья.