Հայաստանում շուտով կարտադրվեն առաջին արևային վահանակները։ Այդ նպատակով կստեղծվի արտադրական ձեռնարկություն, որը եզակի կլինի մեր տարածաշրջանում։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանի փոխանցմամբ, արևային վահանակների արտադրությունը Հայաստանում կսկսվի արդեն այս տարվա երկրորդ եռամսյակում։ Այդ նպատակով առաջին փուլում կիրականացվի շուրջ 315 մլն դրամի ներդրում, որի շրջանակներում կստեղծվի ավելի քան 50 աշխատատեղ։
Ընկերությունը մտադիր է սկզբնական շրջանում արևային վահանակներ մատակարարել ներքին շուկային։ Հաջորդ փուլերում դրանք կարտահանվեն նաև տարածաշրջանային և այլ երկրներ։
Հիշեցնենք, որ արևային վահանակների արտադրության նպատակով, փետրվարի 23-ին կայացած նիստում կառավարությունը որոշեց «ՊՐՈՖՊԱՆԵԼ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ազատել մաքսատուրքից՝ ներմուծվող տեխնոլոգիական սարքավորումների, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերի, հումքի և նյութերի ներմուծման համար:

Solar Panels to be produced in Armenia
The first solar panels will be produced in Armenia soon. For this purpose a manufacturing enterprise will be established, which will be unique in our region.
According to Hayk Harutyunyan, the Deputy Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources, the production of solar panels will already begin in the second quarter of this year. In the first phase around 315 million AMD investments will be made, which will create more than 50 workplaces.
The company initially intends to supply solar panels to the domestic market. It will be exported to regional and other countries in next stages.
At the session held on February 23, within the investment project the Government decided to exempt "PROFPANEL" LLC from taxes on import of imported technological equipment, its components and accessories, raw materials.