Կառավարությունը փետրվարի 2-ին կայացած նիստում հավանություն է տվել ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության կողմից ներկայացված 2017-2018թթ. ՀՀ էներգախնայողության գործողությունների ծրագրի երկրորդ փուլին: Գործադիրն առաջնային է համարել էներգախնայողությունը և էներգաարդյունավետությունը որպես երկրի էներգետիկ անվտանգության, տնտեսական մրցունակության բարձրացման և շրջակա միջավայրի վրա բացասական ազդեցության նվազեցման միջոց: Ծրագրով նախատեսված միջոցառումները կօժանդակեն Հայաստանում էներգախնայողության քաղաքականության հետագա ձևավորմանը և դրա իրականացման կոնկրետ քայլերի որոշակիացմանը:
Եթե առաջին փուլի ծրագրի արդյունքներով խնայողությունը կազմել է 8,6 տոկոս, ապա ընթացիկ տարում նախատեսվում է այդ ցուցանիշը հասցնել 17,9 տոկոսի:
Էներգախնայողության գործողությունների ծրագրի երկրորդ փուլի ընդունումը պայմանավորված է էներգետիկ անվտանգությանն առնչվող մի շարք հանգամանքներով, մասնավորապես Հայաստանում սպառվող առաջնային էներգակիրների շուրջ երկու երրորդը ներկրվում է, ինչն ինքնին խոցելի է դարձնում երկրի էներգետիկ անվտանգությունը՝ հաշվի առնելով ՀՀ աշխարհաքաղաքական իրավիճակը: Էներգաարդյունավետության խթանումը կկրճատի առաջնային էներգիայի պահանջարկը՝ համամասնորեն կրճատելով նաև ներկրվող վառելիքի ծավալները:
Էներգակիրների գների աճն առաջացնում է խնդիրներ դրա մատչելիության և սոցիալական ապահովվածության հետ կապված։ Այն բացասաբար է ազդում նաև տնտեսության մրցունակության վրա։
Հաշվի առնելով այս և այլ գործոնները՝ ծրագիրն ամրագրել է, որ էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված քաղաքականությունն այլընտրանք չունի: Այն կնպաստի Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ամրապնդմանը և պայմաններ կստեղծի տնտեսության զարգացումն ապահովելու համար։

The government approved the second phase of the Energy Efficiency Action Plan 2017-2018 represented by the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources at the session held on February 2. The Government underlined the importance of energy saving and energy efficiency as a means of increasing the country's energy security, economic competitiveness and as a means of reducing the negative impact on the environment. The project activities will help to further develop energy efficiency policies and refine specific steps of the implementation.
As a result of the first phase the saving range is 8.6%, and it is planned to increase this indicator to 17.9% this year.
The adoption of the second phase of the Energy Efficiency Action Plan depends on a number of factors related to energy security, particularly around two thirds of the primary energy consumed in Armenia is imported, which makes the country's energy security vulnerable taking into account the geopolitical situation. Promoting energy efficiency will reduce the demand for primary energy, proportionally reducing also the volumes of imported fuel.
The rise in energy carrier prices leads to problems related to its accessibility and social security. It also has a negative impact on the competitiveness of the economy.
Taking into account these and other factors, the project states that policy aimed at improving energy efficiency has no alternative. It will help to ensure Armenia's energy security and create conditions to provide the development of economy.