Հաջորդ տարի կմեկնարկի Հայաստան-Վրաստան նոր էլեկտրահաղորդման գծի շինարարությունը
Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ նոր օդային գծի շինարարությունը կմեկնարկի հաջորդ տարի։ Ֆեյսբուքյան ասուլիսում ամփոփելով 2016թ. կատարված աշխատանքները՝ հայտարարել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը։
Ծրագրի իրականացումը հնարավորություն կտա առաջին փուլում երկու երկրների միջև փոխհոսքերը հասցնել 350, այնուհետև՝ 700 մեգավատի։
Արդեն մեկնարկել է Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ գծի շինարարությունը։ Գծի կառուցումը նպատակ ունի մի քանի անգամ ավելացնել Իրանի հետ փոխհոսքերը։
Այս երկու համակարգային ծրագրերի իրականացման արդյունքում Հայկ Հարությունյանի կարծիքով, Հայաստանն ունենալու է սկզբունքային նոր էներգահամակարգ։
-Դրանով հնարավորություն ենք ունենալու շուրջ 3 անգամ ավելի շատ էլեկտրաէներգիա արտահանել, քան մեր ներքին շուկայի սպառումն է։ Սա լուրջ նախադրյալներ է ստեղծում տարածաշրջանային գործընթացներում կարևոր դերակատար դառնալու համար,-ասել է փոխնախարարը։

The construction of the new high-voltage Armenia-Georgia overhead power transmission line will launch next year, Deputy Minister of Energy Infrastructure and Natural Resources of Armenia Hayk Harutyunyan mentioned in his Facebook press-conference on Thursday, summing up the works carried out in 2016.
The implementation of the program will give an opportunity to increase interflows between two countries first to 350 MW and then 700 MW.
The construction of the Armenia-Iran third high-voltage transmission line has already started. It aims to increase the interflows with Iran by several times.
According to Mr. Harutyunyan, as a result of implementing these two systematic programs, Armenia will have a principally new power system.
Armenia will thereby have an opportunity to export power energy three times more than the consumption of our domestic market. This creates serious preconditions to have an important role in the regional processes, the Deputy Minister said.