Հաջորդ տարի կմեկնարկի Հայաստան-Վրաստան նոր էլեկտրահաղորդման գծի շինարարությունը
Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ նոր օդային գծի շինարարությունը կմեկնարկի հաջորդ տարի։ Ֆեյսբուքյան ասուլիսում ամփոփելով 2016թ. կատարված աշխատանքները՝ հայտարարել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը։
Ծրագրի իրականացումը հնարավորություն կտա առաջին փուլում երկու երկրների միջև փոխհոսքերը հասցնել 350, այնուհետև՝ 700 մեգավատի։
Արդեն մեկնարկել է Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ գծի շինարարությունը։ Գծի կառուցումը նպատակ ունի մի քանի անգամ ավելացնել Իրանի հետ փոխհոսքերը։
Այս երկու համակարգային ծրագրերի իրականացման արդյունքում Հայկ Հարությունյանի կարծիքով, Հայաստանն ունենալու է սկզբունքային նոր էներգահամակարգ։
-Դրանով հնարավորություն ենք ունենալու շուրջ 3 անգամ ավելի շատ էլեկտրաէներգիա արտահանել, քան մեր ներքին շուկայի սպառումն է։ Սա լուրջ նախադրյալներ է ստեղծում տարածաշրջանային գործընթացներում կարևոր դերակատար դառնալու համար,-ասել է փոխնախարարը։

Строительство новой ЛЭП из Армении в Грузию начнётся в следующем году
Строительство новой воздушной ЛЭП из Армении в Грузию начнётся в следующем году. Об этом заявил Замминистра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян, подводя итоги 2016 г в ходе пресс-конференции посредством Facebook.
Реализация программы на первом этапе поможет довести мощность энергетических перетоков между двумя странами до 350, а в дальнейшем 700 МВт.
Уже началось строительство третьей ЛЭП Иран-Армения. Это даст возможность тоже в несколько раз увеличить мощность перетоков между двумя странами. По мнению Замминистра, в результате реализации этих двух комплексных программ, Армения будет иметь совершенно новую энергосистему.
В результате республика сможет экспортировать электроэнергию примерно в 3 раза больше, чем потребляется на внутреннем рынке. Это создает серьезные предпосылки, чтобы стать важным игроком в регионе, сказал замминистра.