Իրանում տեղի է ունեցել հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 14-րդ նիստը
Դեկտեմբերի 4-5-ին Իրանում տեղի է ունեցել հայ-իրանական միջկառավարական  հանձնաժողովի 14-րդ նիստը, որին մասնակցելու համար Թեհրանում էր գտնվում Հայաստանի պատվիրակությունը՝ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի գլխավորությամբ։ Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին տնտեսության տարբեր ոլորտները ներկայացնող պաշտոնյաներ ու մասնագետներ:
Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը նախագահել են հայկական կողմի համանախագահ, ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը և իրանական կողմի համանախագահ, Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգետիկայի նախարար Համիդ Չիթչիանը։ Միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի օրակարգում ընդգրկված էին երկու երկրների հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, որոնք վերաբերում էին էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, տրանսպորտի, բնապահպանության, առողջապահության, գյուղատնտեսության, բանկային և ապահովագրական համակարգի, կրթության, առևտրի, տարածաշրջանային համագործակցության և բազմաթիվ այլ ոլորտներին։
Հաշվի առնելով  երկու երկրների փոխհարաբերությունների բարձր մակարդակը և կուտակված փորձը՝ կողմերը կարևորել են տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը։ Արձանագրվել է, որ դրա համար ստեղծված է բարենպաստ միջավայր՝ կապված Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամագրման և Իրանի միջուկային ծրագրերի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետ։
Երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ընդլայնման նպատակով կողմերը նպատակահարմար են համարել համագործակցությունը սերտիֆիկացման և ստանդարտացման բնագավառում։ Նիստի շրջանակներում քննարկվել են Իրան-Հայաստան երրորդ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծի շինարարության տեմպերն ակտիվացնելու և Հայաստանի վերականգնվող, մասնավորապես հողմային  էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները։
Իրանական կողմը մեծ հետաքրքրություն և համագործակցության պատրաստակամություն է ցուցաբերել հայ-իրանական սահմանին նախատեսվող ազատ տնտեսական գոտու հիմնադրմանը, ինչպես նաև հետագա գործունեությանը մասնակցելու հարցում։ Իրանական ընկերությունների համար կարևորվել է ազատ տնտեսական գոտում գործունեության ծավալումը և այդ ճանապարհով ԵԱՏՄ տնտեսական շուկաներ մուտք գործելու հնարավորության ձեռքբերումը։
Նիստի ավարտին ստորագրվել է «Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 14-րդ համատեղ նիստի փոխըմբռնման հուշագիրը»:
Միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը հանդիպումներ է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջին փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրիի, ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար Համիդ Չիթչիանի և ԻԻՀ արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարար Մոհամմադ-Ռեզա Նեմաթզադեի հետ։ Քննարկվել է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ։

The 14th session of the Armenian-Iranian Intergovernmental Commission was held in Iran on December 4-5. The Armenian delegation headed by Ashot Manukyan, Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources of Armenia was representing the Armenian side. The delegation included officials and experts representing different fields of economy.
The session was presided by the Armenian Co-Chair, the Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources of Armenia, Ashot Manukyan, and the Iranian Co-Chair Hamid Chitchian, the Minister of Energy of Iran.
The agenda of the intergovernmental session included a wide range of bilateral issues regarding energy, infrastructure, transport, nature protection, health, agriculture, banking and insurance system, as well as education, trade, regional cooperation and a number of other fields.
Considering the high level of relations between the two countries and the accumulated experience, the sides attached importance to the need to expand the regional cooperation. It was mentioned that a favorable environment has been created for this due to Armenia’s membership to the EAEU and agreements made for the Iranian Nuclear Program.
To expand the commodity turnover between the two countries, the sides considered appropriate to cooperate in the field of certification and standardization. Possibilities of speeding up the construction of the third Iran-Armenia high-voltage transmission line and cooperating in the field of renewable, specifically wind energy, were also discussed.
The Iranian side showed great interest and readiness to cooperate in establishing free economic zone at the Armenian-Iranian border, as well as take part in its further activity. The importance of operating in the free economic zone and the possibility of entering the EAEU market for Iranian companies were emphasized.
By the end of the meeting, a Memorandum of Understanding of the 14th Joint session of the Armenian-Iranian Intergovernmental Commission was signed.
Within the session, Ashot Manukyan, the Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources of Armenia, met with Eshaq Jahangiri, First Vice President of Iran, Hamid Chitchian, Energy Minister of Iran and Mohammad- Reza Nematzadeh, the Minister of Industry, Mine and Trade of Iran. A wide range of issues of mutual interest was discussed at the meetings.