Իրանում տեղի է ունեցել հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 14-րդ նիստը
Դեկտեմբերի 4-5-ին Իրանում տեղի է ունեցել հայ-իրանական միջկառավարական  հանձնաժողովի 14-րդ նիստը, որին մասնակցելու համար Թեհրանում էր գտնվում Հայաստանի պատվիրակությունը՝ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի գլխավորությամբ։ Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին տնտեսության տարբեր ոլորտները ներկայացնող պաշտոնյաներ ու մասնագետներ:
Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը նախագահել են հայկական կողմի համանախագահ, ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը և իրանական կողմի համանախագահ, Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգետիկայի նախարար Համիդ Չիթչիանը։ Միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի օրակարգում ընդգրկված էին երկու երկրների հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, որոնք վերաբերում էին էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, տրանսպորտի, բնապահպանության, առողջապահության, գյուղատնտեսության, բանկային և ապահովագրական համակարգի, կրթության, առևտրի, տարածաշրջանային համագործակցության և բազմաթիվ այլ ոլորտներին։
Հաշվի առնելով  երկու երկրների փոխհարաբերությունների բարձր մակարդակը և կուտակված փորձը՝ կողմերը կարևորել են տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը։ Արձանագրվել է, որ դրա համար ստեղծված է բարենպաստ միջավայր՝ կապված Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամագրման և Իրանի միջուկային ծրագրերի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետ։
Երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ընդլայնման նպատակով կողմերը նպատակահարմար են համարել համագործակցությունը սերտիֆիկացման և ստանդարտացման բնագավառում։ Նիստի շրջանակներում քննարկվել են Իրան-Հայաստան երրորդ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծի շինարարության տեմպերն ակտիվացնելու և Հայաստանի վերականգնվող, մասնավորապես հողմային  էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները։
Իրանական կողմը մեծ հետաքրքրություն և համագործակցության պատրաստակամություն է ցուցաբերել հայ-իրանական սահմանին նախատեսվող ազատ տնտեսական գոտու հիմնադրմանը, ինչպես նաև հետագա գործունեությանը մասնակցելու հարցում։ Իրանական ընկերությունների համար կարևորվել է ազատ տնտեսական գոտում գործունեության ծավալումը և այդ ճանապարհով ԵԱՏՄ տնտեսական շուկաներ մուտք գործելու հնարավորության ձեռքբերումը։
Նիստի ավարտին ստորագրվել է «Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 14-րդ համատեղ նիստի փոխըմբռնման հուշագիրը»:
Միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը հանդիպումներ է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջին փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրիի, ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար Համիդ Չիթչիանի և ԻԻՀ արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարար Մոհամմադ-Ռեզա Նեմաթզադեի հետ։ Քննարկվել է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ։

В Иране состоялось 14-ое заседание армяно-иранской межправительственной комиссии
С 4-го по 5-ое декабря в Иране состоялось 14-ое заседание армяно-иранской межправительственной комиссии, для участия в котором в Тегеране находилась делегация Армении во главе с Министром энергетических инфраструктур и природных ресурсов Республики Армения Ашотом Манукяном. В состав делегации входили должностные лица и специалисты, представляющие различные сферы экономики.
Очередное, 14-ое заседание армяно-иранской межправительственной комиссии прошло под председательством сопредседателя с армянской стороны, Министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашота Манукяна и сопредседателя с иранской стороны, Министра энергетики Исламской Республики Иран Хамида Читчиана. В повестку дня очередного заседания межправительственной комиссии был включен широкий спектр вопросов, касающихся взаимоотношений двух стран. Вопросы касались энергетики, инфраструктур, транспорта, экологии, здравоохранения, сельского хозяйства, банковской и страховой системы, образования, торговли, регионального сотрудничества и множества других сфер.
Учитывая высокий уровень взаимоотношений между двумя странами и накопленный опыт, стороны подчеркнули важность необходимости расширения регионального сотрудничества. Было зарегистрировано, что для этого создана благоприятная среда в связи с членством Армении в ЕАЭС и достигнутыми соглашениями по ядерным программам Ирана.
С целью расширения товарооборота между двумя странами, стороны сочли целесообразным взаимное сотрудничество в области сертификации и стандартизации. В рамках заседания обсуждались возможности активизация темпов строительства третьей линии высоковольтной передачи Иран-Армения и взаимного сотрудничества, в частности, восстанавливаемой Арменией, в сфере ветроэнергетики.
Иранская сторона проявила большую заинтересованность и готовность к взаимному сотрудничеству в создании намеченной свободной экономической зоны на армяно-иранской границе, а также в вопросе участия в дальнейшей деятельности. Предано большое значение расширению деятельности в свободной экономической зоне и путем этого возможность получения доступа к экономическим рынкам ЕАЭС для иранских компаний.
В заключение заседания был подписан «Меморандум о взаимопонимании 14-го совместного заседания армяно-иранской межправительственной комиссии».
В рамках межправительственной комиссии Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян встретился с первым вице-президентом Исламской Республики Иран Эсхаком Джахангири, Министром энергетики ИРИ Хамидом Читчиан и Министром промышленности, шахт и торговли ИРИ Мохаммадом Реза Нематзаде. Был обсужден широкий спектр вопросов, представляющих взаимный интерес.