Նաիրիտ գործարանի արտադրական ենթակառուցվածքների վերագործարկման
Սույն հրավերի նպատակն է Նաիրիտ գործարանի արտադրական ենթակառուցվածքների վերագործարկման նպատակով ներգրավվել մասնավոր գործընկեր։
Նաիրիտ գործարանը հիմնադրվել է 1933թ.-ին:
1936թ.-ին գործարկվել է կալցիումի կարբիդի արտադրությունը՝ 20 հազար տոննա/տարի հզորությամբ,
1939թ.-ին գործարկվել են կաուստիկ սոդայի, քլորի և սինթետիկ աղաթթվի ստացման արտադրամասերը 7 հազար տոննա/տարի հզորությամբ (ըստ կաուստիկ սոդայի),
1940թ.-ին գործարկվել է կալցիումի կարբիդից ացետիլենի ստացման հենքով մոնովինիլացետիլենի, քլորոպրենի և քլորոպրենային կաուչուկների արտադրությունը
7 հազար տոննա/տարի հզորությամբ,
1942թ.-ին հզորությունը ըստ կաուչուկների հասցվել է մինչև 10 հազար տոննա/տարի,
1961թ.-ին հզորությունը ավելացվել է մինչև 45 հազար տոննա/տարի՝ ըստ կաուչուկների,
1964թ.-ին կաուստիկ սոդայի շոգեհանման արտադրամասի վերակառուցումը մինչև
66 հազար տոննա/տարի հզորության ավելացմամբ՝ ըստ 100%-նոց կաուստիկ սոդայի,
1965թ.-ին բնական գազից ացետիլենի ստացման արտադրության թողարկում,
1966-1970թթ.-ին մոնովինիլացետիլենի և քլորոպրենի ստացման արտադրամասերի վերակառուցում՝ հզորությունները հասցնելով մինչև 75 հազար տոննա/տարի, ըստ կաուչուկների,
1969թ.-ին բնական գազից ացետիլենի ստացման արտադրության հզորության բարձրացում մինչև 75 հազար տոննա/տարի՝ ապրանքային ացետիլենի հաշվարկով,
1970թ.-ին մոնոկարբոնային թթուների արտադրության թողարկումը 35,5 հազար տոննա/տարի հզորությամբ՝ ըստ քացախաթթվի,
1980թ.-ին բուտադիենից քլորոպրենի ստացման արտադրության թողարկում 75 հազար տոննա/տարի հզորությամբ,
1986թ.-ին շահագործման հանձնում նոր տեխնոլոգիայով կաուչուկների արտադրության՝ 50 հազար տոննա/տարի հզորությամբ,
1989թ.-ին էկոլոգիական նկատառումներով ՀՍՍՀ գերագույն խորհրդի որոշմամբ դադարեցվել է գործարանի աշխատանքը,
1990-1991թ. ՀՀ գերագույն խորհրդի որոշմամբ վերագործարկվել են սկզբում քլորի, այնուհետև մնացած արտարդրությունները,
1994թ.-ին վերագործարկվել է ացետիլենից քլորոպրենի ստացման արտադրությունը՝
10 հազար տոննա/տարի հզորությամբ,
2010թ.-ին դադարեցվել է գարծարանի աշխատանքը և մինչ այժմ գործարանը գտնվում է կանգառի վիճակում:
Ներկայումս գործարանի կազմում ընդգրկված են հիմնական 5 արտադրություններ`
• ացետիլենի արտադրություն բնական գազից,
• քլորոպենի արտադրություն ացետիլենից և քլորոպենի արտադրություն բուտադիենից (դիվինիլ),
• կաուչուկների արտադրություն,
• քլորի և կաուստիկ սոդայի արտադրություն,
• մոնոկարբոնաթթուների (քացախաթթու, մրջնաթթու, պրոպիոնական թթու) արտադրություն,
ինչպես նաև օժանդակ արտադրամասեր:
Ընկերության ընդհանուր տարածքը կազմում է շուրջ 160 հա, որից
ք. Երևանում` 137,7 հա, ՀՀ Կոտայքի մարզ ք. Աբովյանում` 9,5 հա և ՀՀ Արարատի մարզ գ. Նորամարգում` 12,7 հա: Տարածքում տեղակայված են 443 շենքեր և շինություններ` 431 894 մ2 մակերսով, որից հիմնական արտադրական նշանակության` 265 250 մ2, օժանդակ նշանակության` 58 580 մ2, պահեստային տնտեսության` 49 648 մ2, վարչական-կենցաղային` 29 934 մ2, այլ շենքեր և շինություններ` 28 482 մ2:
Ընկերության ենթակառուցվածքներն ընդգրկում են՝
• թվով 53` 35/6/0,4 կՎ լարման ենթակայաններ,
• 6 և 35 կՎ լարման 156 կմ մայրուղային մալուխներ, որից 1,9 կմ օդային,
• 21 կմ խմելու ջրի մայրուղային խողովակաշարեր,
• 51,5 կմ տեխնիկական ջրի մայրուղային խողովակաշարեր,
• 9 կմ  13 մթն. և 25 մթն. ճնշման մայրուղային գոլորշատարեր,
• 3,2 կմ մայրուղային գազատար խողովակներ,
• 15,7 կմ անձրևահեղեղատար մայրուղային կոյուղագիծ,
• 7 կմ քիմիական աղտոտված հոսքաջրերի մայրուղային կոյուղագիծ,
• 14,8 կմ տնտեսական կենցաղային հոսքաջրերի մայրուղային կոյուղագիծ,
• 40,3 կմ մայրուղային աղաջրատարի խողովակագիծ,
• 16,4 կմ երկաթուղագիծ:
«Jacobs Consultancy» ընկերության կողմից 2012-2013թթ. Նաիրիտ գործարանում անցկացրած ուսումնասիրությունների հիման վրա կատարված գնահատականների համաձայն բուտադիենի հումքի հիման վրա քլորոպրենային կաուչուկների արտադրության վերագործարկումը կպահանջի շուրջ 160 մլն ԱՄՆ՝ 25 հազար տոննա և 216 մլն ԱՄՆ՝ 35 հազար տոննա:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը՝ «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի բաժնետերերի ընդհանուր ժողովի որոշման համաձայն, Նաիրիտ գործարանի արտադրական ենթակառուցվածքների վերագործարկման նպատակով, հրավիրում է համապատասխան կազմակերպություններին ներկայացնելու հետաքրքրության հայտ /նամակ/, որին կարող է կցվել նաև Նաիրիտ գործարանի արտադրական ենթակառուցվածքների վերագործարկման նախնական ծրագիր։
Հետաքրքրված կազմակերպությունները՝ հետաքրքրության նամակին կից պետք է ներկայացնեն նաև այնպիսի փաստաթղթեր, որոնք կհաստատեն ընկերության/կամ նրա հիմնադիրների/ կողմից վերջին տաս տարում նմանատիպ ծրագրերի իրականացման փորձառությունը, ինչպես նաև ընկերության /կամ նրա հիմնադիրների/ վերջին երեք տարվա ֆինանսական հաշվետվությունները՝ հաշվապահական հաշվեկշիռը և ֆինանսական արդյունքների մասին հաշվետվությունը հաստատված աուդիտի եզրակացությամբ:
Հայտատուները պետք է բավարարեն հետևյալ պայմաններին՝
ա/ վերջին տաս տարում հայտատուն կամ նրա հետ կապակցված անձը իրականացրել է առնվազն մեկ՝  60 մլն ԱՄՆ դոլար և ավելի համանման ծրագիր և
բ/ վերջին երեք տարիների միջին տարեկան հասույթը կազմել է ոչ պակաս 100 մլն ԱՄՆ դոլար։
Սույն հրավերի պայմաններին բավարարող հետաքրքրված կազմակերպություններին կառաջարկվի երեք ամսում նախապատրաստել վերագործարկման ծրագիրը / Ծրագիր/։ Այդ նպատակով նրանց կընձեռվի հնարավորություն իրականացնել մանրամասն զննում, կտրամադրվի բոլոր առկա տեղեկատվությունը և առկա վերլուծությունները, կտրամադրվի գործուն և անկողմնակալ աջակցություն ծրագրի նախապատրաստման ընթացքում։
Ծրագիրը պետք է ներառի, բայց չսահմանափակվի հետևյալով՝
• իրացման շուկայի և լոգիստիկայի վերլուծություն, մրցակիցների, նրանց արտադրանքի գնի/որակի մասին տեղեկություններ,
• արտադրանքի միջազգային գների փոփոխության միտումների վերջին տարիների վերլուծություն, առաջիկա տարիների հնարավոր սցենարները,
• ներդրումների գնահատականը և ֆինանսավորման սխեման
• արտադրանքի ինքնարժեքի հաշվարկ և դրա բաղադրիչների գործոնային վերլուծություն,
• ֆինանսական հոսքերի կանխատեսումներ և շահութաբերության գնահատականներ,
• պետական մասնավոր գործընկերության շրջանակները և պայմանները, եթե այդպիսիք նախատեսվում են:
Հետաքրքրության հայտը /նամակ/ պետք է ներկայացնել ստորև նշված հասցեով՝ մինչև 2017թ.-ի հունվարի 20-ը, ժամը 1500-ն:

CALL FOR APPLICATIONS
The aim of this call  is to involve a private partner  for the restoration of the industrial infrastructure of «Nairit plant».
«Nairit Plant» was founded in 1933
In 1936 the production of calcium carbide was launched with 20 thousand tonnes/year power.
In 1939 the caustic soda, chlorine and synthetic hydrochloric acid acquisition workshop units  were launched with a capacity of 7 thousand tonnes/year power (due to caustic soda).
In 1940  the production of monovinyl acetylene, chloroprene and Chlorophrene rubber with acetylene aquisition base out of calcium carbide was launched  with 7 thousand tonnes/year power.
In 1942 the power  reached up to 10 thousand tonnes/year.
In 1961 the power increased up to 45 thousand tonnes/year due to rubbers.
In 1964   the reconstruction of caustic soda evaporation workshop with 66 thousand tonnes/year power  increase  due to caustic soda of 100 %.
In 1965  the launch of natural gas based acetylene acquisition workshop.
In 1966-1970 reconstruction of monovinyl acetylene and chloroprene aquisition workshops increasing the power up to 75 thousand tonnes/year due to rubbers.
In 1969 the power increase of   natural gas based acetylene acquisition workshop  went up to 75 thousand tonnes/year thanks to the products’ acetylene calculation.
In  1970  the launch of monocarboxylic acid production of 35.5 thousand tonnes/year power due to acetic acid.
In 1980chloroprene acquisition  production release  out of butadiene   up to 75 thousand tonnes/year.
In 1986    the production of rubbers was  launched thanks to  new technology  with 50 thousand tonnes/year power.
In 1989   the operation of  plant  was  terminated  by  the resolution of  the SupremeCouncil of Armenian Soviet Socialist Republic (henceforth Armenian SSR) for environmental considerations.
In 1990-1991 the production of chlorine and consequently all the other productions were relaunched  by the resolution of Supreme Council of the Republic of Armenia
In 1994 the  workshop   of chloroprene  acquisition out of acetylene was re-launched with 10 thousand tonnes/year power.
In 2010  the plant’s operation was terminated and  the plant has not been operating since then.
Presently  there are 5 basic productions  involved in the plant structure.
●  Natural gas-based production of acetylene
●  Acetylene-based production of chloroprene and butadiene(divinyl)-based production of chloroprene
● Production of rubbers
●Production of chlorine and caustic soda
● monocarboxylic acids  production (Acetic Acid, Formicidae Acid, Propynoic Acid)
As well as auxiliary productions.
The  premises of the company  constitute  about 160 hectares and 137,7 hectares in the city of Yerevan,  9,5 hectares in  the city of Abovyan, Kotayk Province, RA and 12,7 hectares in Noramarg village, Ararat Province, RA. There are  443 blocks of flats and buildings located in the area in total of 431 894 m2 surface and 265 250 m2 of basic industrial meaning, 58 580 m2 of auxiliary  meaning, 49 648 m2 of warehouse, 29 934 m2 of administrative-household and other blocks of flats and buildings of 28 482 m2.
The infrastructure of the companyincludes;
● 53 35/6/0,4 kW voltage substations
● Main cables of 156 km of 6 and 35 kW voltage 1,9 km of which is aerial
● Drinking Water Main Pipelines of 21 km
● Technical water Main pipelines of 51,5 km
● 13 atmosphere pressure and 25 atmosphere pressure main steam lines of 9 km
● 3,2 km main gas transmission pipelines
●15,7 km drainage main sewer line
●7 km main sewer line for chemical contaminated wastewaters
●14,8 km main sewer line for economic household wastewater
● 40,3 km main rubber-lined pipeline
● 16,4 km railway line.
In compliance with assessments of the studies performed at «Nairit Plant» by «Jacobs Consultancy» company done in 2012-2013 the re-launch of chlorophrene rubber production based on butadiene base shallrequire 160 million US dollars for 25 thousand tonnes and 216 million US dollars for 35 thousand tonnes.
The Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources of the Republic of Armenia, in compliance with the resolution of general meeting of shareholders of «NairitPlant» CJSC,  invites  the corresponding organizations to submit an application of interest /letter/ which can be attached to the preliminary re-enactment program of industrial infrastructures of Nairit plant for the purpose of re-enactment of industrial infrastructures of Nairit plant.
The interested organizations  shall also submit such  documents,  attached to the letter of interest  which shall prove  the company’s or its founder’s  experience  in carrying out similar programs in the last ten years, as well as the company’s or the  founder’s financial reports, balance sheets and  reports on financial  results supported  by an auditor’s conclusion in the last 3 years.
The applicants are expected to meet the following requirements:
a)     The applicant or his/her representative carried out at least a program of 60 million US dollars and other similar programs
b)     The annual income in the last three years added up to no less than 100 million US dollars.
Interested organizations, which meet the requirements of the program, shall be suggested to prepare a re-enactment program /Program/ within a period of three months.For this purpose they will be given a chance to perform a detailed examination, to obtain   all the necessary information and available analyses. In addition, unbiased operational assistance will be provided during the preparatory stage of the program.
The program includes, but is not limited to:
• Consumer market and logistics analysis,  information on participants, their production cost/quality
•  Analysis of international pricing trends of the product during last few years,  possible scenarios for coming years
• Evaluation of investments and funding scheme
• Product cost calculation and the  factor analysis of its components
• Forecast  of financial flows and profitability assessments
• Public-private partnership schemes and conditions, if applicable.
The application (the letter of interest) can be sent to the following address until January 20, 2017 (3PM).