ԱՄՆ Նյու Յորք քաղաքում «Հայաստան» ներդրումային համաժողովի շրջանակում կազմակերպված թեմատիկ լիագումար նիստի ընթացքում ներկայացվել է երկրի էներգետիկ քաղաքականությունը, էլեկտրաէներգիայի արտադրության կառուցվածքը, ոլորտի կանոնակարգերը և ինստիտուցիոնալ միջավայրը: Հայաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը միջազգային ներդրողների ուշադրությանն է ներկայացրել ոլորտի ներդրումային հնարավորությունները և հանդես եկել ընդարձակ շնորհանդեսով:
«Հայաստանի էներգետիկ ոլորտը բնութագրվում է որպես հավասարակշռված և լավ գործող համակարգ, որն ավելի շատ բնորոշ է զարգացող երկրներին: Ատոմային, ջերմային և վերականգնվող ռեսուրսներից արտադրվող էլեկտրաէներգիայի մասնաբաժինները համարյա հավասար են: Ռուսաստանից և Իրանից երկու գազատարներ ապահովում են գազամատակարարման համակարգի դիվերսիֆիկացիան: Արդյունավետ գործող ինստիտուցիոնալ կառուցվածքը, ինչպես նաև փոխադրման և բաշխման ցանցն ապահովում են էլեկտրաէներգիայի կայուն մատակարարումը և ծառայությունների մատուցումն ամբողջ ազգաբնակչությանն ու տնտեսությանը: Այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով էներգակիր հանածոների բացակայությունը, առաջնային էներգետիկ ռեսուրսներից կախվածությունը, Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է փնտրել նոր հնարավորություններ բարձրացնելու էներգետիկ անվտանգության մակարդակը՝ մատակարարման, էներգետիկ արդյունավետության, նոր ներդրումների, նոր տեխնոլոգիաների, տարածաշրջանային համագործակցության, ինչպես նաև կայուն ենթակառուցվածքների ապահովման նպատակով»,-նշված է «Հայաստան» ներդրումային համաժողովում էներգետիկ ոլորտին առնչվող լիագումար նիստի հիմնական զեկույցում:
Հիմնական զեկուցողը ներկայացրել է ատոմային, ջերմային, հիդրո, վերականգնվող էներգետիկայի և հանքային ոլորտներում ներդրումային հնարավորությունները:
Լիագումար նիստի մոդերատոր, համաշխարհային բանկի էներգետիկ տնտեսության շուկաների և ինստիտուտների գծով ղեկավար Վիվիեն Ֆոսթերը նշել է.
«Հայաստանի էներգետիկայի բնագավառը համատեղում է ժամանակակից կարգավորող և ինստիտուցիոնալ շրջանակը՝ հաստատուն քայլեր գրանցելով ծախսածածկման սակագների և էլեկտրաէներգիայի գնման համաձայնագրերի հաստատման գործընթացում»։
Էներգետիկային առնչվող թեմատիկ նիստի ընթացքում հայկական թիմի կողմից հավանական ներդրողներին տեղեկություններ են տրամադրվել նաև Հայաստանի՝ վերականգնվող էներգետիկ ռեսուրսների (արևային, քամու, ջերմային, փոքր ՀէԿ –եր) զարգացման ներուժի մասին: Ամերիկյան «Կոնտուր Գլոբալ» ընկերությունը ներկայացրել է Հայաստանի էներգետիկ ոլորտում ներդրումների իր հաջողված փորձը:
Թեմատիկ լիագումար նիստի ընթացքում ՀՀ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը ներկայացրել է նաև հանքարդյունաբերության և ոլորտի կարգավորումների վերաբերյալ հիմնական, ներառյալ՝ օգտակար հանածոների հաստատված պաշարների վերաբերյալ տվյալները, վերամշակման արտադրական կարողությունները, արտահանման կառուցվածքն ու աշխարհագրությունը, հետազոտման և արդյունահանման արտոնագրի ձեռքբերման քաղաքականությունն ու տրամադրման կարգը:
«Հանքարդյունաբերությունը Հայաստանի տնտեսության աճի խթանման առանցքային ոլորտներից է: Հայաստանն ունի ավելի քան 850 հանքեր (ներառյալ մետաղների և թանկարժեք մետաղների), որոնցից 497-ը շահագործվում են: Հայաստանը նաև հարուստ է զանազան ոչ մետաղական հանքերով: Հրաբխային ծագման հանքանյութերի գրեթե բոլոր տեսակներն այստեղ առկա են»,- նշված է ոլորտի հիմնական ցուցանիշերը ներկայացնող զեկույցում:
Լիագումար նիստի մասնակից հավանական ներդրողներին ներկայացվել է նաև Հայաստանի ներդրումային միջավայրը՝ հանքարդյունաբերության ոլորտի հիմնական շեշտադրումով, տեղեկություններ են տրամադրվել ֆինանսական գործիքների հասանելիության վերաբերյալ: «Դանդի Փրիշս Մեթալս» ընկերությունը ներկայացրել է Հայաստանում գործունեության իր փորձը:
Լիագումար նիստի մոդերատոր, «Դելոյթ» աուդիտորական և խորհրդատվական ընկերության հանքարդյունաբերության գծով ղեկավար Ֆիլ Հոփվուդը նշել է.
«Հայաստանը բաց է բիզնեսի համար և հանքարդյունաբերության տեսանկյունից զգալի դրական քայլեր է ձեռնարկում օտարերկրյա ներդրումները խթանելու համար»։

The Investment Opportunities in the Energy and Mining Spheres were Presented in New York
The Armenia’s energy policy, the structure of electricity production, the regulations of the sphere and the institutional environment were presented during <Armenia Investment Forum-2016>  in USA, New York.
The RA Deputy Minister of the Energy Infrastructures and Natural Resources Hayk Harutyunyan introduced the investment opportunities in the sphere to the attention of international investors and delivered a large presentation.
<The Armenia’s energy sector is characterized as a balanced and well functioning system, more typical of the developing countries. The share of the nuclear, thermal and renewable electricity production is roughly equal in Armenia. Two pipelines from Russia and Iran ensure gas supply diversification. Efficiently functioning institutional structures, as well as the transportation and distribution networks ensure stable electricity supply and service for the entire population and economy. Anyway, considering the absence of energy minerals and Armenia’s dependence on energy resources, the Government of Armenia seeks for alternatives to increase the level of energy security for ensuring stable supplies, energy efficiency, new investments and technologies, regional cooperation and sustainable infrastucture>, reads the report on Armenia’s energy sector.
The main speaker introduced the investment opportunities in nuclear, thermal, hydro, renewable energy production and mineral sectors.
Vivien Foster, global lead for the Energy Economics, Markets and Institutions for the World Bank Group’s Energy and Extractives Global   Practice noted, <Armenia’s energy sector combines self-regulatory and institutional trends, making confident steps towards the establishing cost recovery tariffs and approval of electricity purchaise agreements.
During the energy-related thematic session information was provided to possible investors about development potentials of Armenia’s renewable energy resources(solar, wind, thermal and SHPPs) by the Armenian team. The US-based Contur Global Company introduced its successful experience of investing in Armenia’s energy sector.
During the thematic session RA Deputy Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Hayk Harutyunyan also presented the main data on the mining industry and regulations of the sphere, including data on the approved mineral resources, recycling production capacities, export structure and geography, the policy of acquisition of the exploration and mining license, as well the procedure for allocation.
<The mining is a key sector in term of the promoting of economic growth of Armenia. There are over 850 mines (including metals and precious metals), of which 497 were operated. Armenia is also rich in various non-metallic minerals. Almost all kinds of volcanic minerals are available here>, reads the report presenting the main indicators of the sector.
The Armenia's investment environment, with the main emphasis of the mining industry, was introduced to potential investors participating in the plenary session, also was provided information on access to financial instruments.
<Dundee Precious Metals> company has presented its experience in Armenia.
Phil Hopwood, the plenary session moderator, head of the auditing and consulting firm "DELOITTE" of mining affairs mentioned, <Armenia is open for business from the perspective of mining industry, and is taking significant positive steps to promote foreign investment>.