Մրցույթին մասնակցելու Հրավեր
Մրցույթի անվանում՝                   Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց ծրագիր, Փուլ I+IIA, Լոտ 1՝ Բարձր Լարման Հաստատուն Հոսանքի (ԲԼՀՀ) փոխակերպիչ կայան և ենթակայաններ
Ծրագիր/ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ՝                   Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց ծրագրի համար ապրանքների մատակարարում, աշխատանքների իրականացում և համապատասխան ծառայությունների մատուցում
Պատվիրատու՝                                      «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ - ԲԷՑ (Ծրագիր իրականացնող, Պատվիրատու)
Սույն հայտահրավերը ներառում է այս Ծրագրի համար գնումների մասին հայտարարությունը, որը հրապարակվել է German Trade and Investment (GTAI) կայքում, Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական օրաթերթերում, Հայաստանի Հանրապետության Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության, ինչպես նաև ԲԷՑ-ի կայքերում 22.07.2016թ-ին:
Հայաստանի Հանրապետության «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ն (այսուհետ՝ Պատվիրատու) ստացել է վարկ ԿֆՎ Entwicklugsbank բանկի կողմից (այսուհետ՝ Բանկ) Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց Փուլ I+IIA-ի Լոտ 1՝ ԲԼՀՀ փոխակերպիչ կայանի և ենթակայանների ծրագրի իրականացման համար: Եվրոպական Ներդրումային Բանկը (ԵՆԲ) և Եվրոպական Միության կողմից ֆինանսավորվող Հարևանության Ներդրումային Գործիքը (ՀՆԳ) (ԿֆՎ, ԵՆԲ և ՀՆԳ այսուհետ՝ «Ֆինանսավորող կազմակերպություններ») համաֆինանսավորում են ԲԼՀՀ փոխակերպիչ կայանի կառուցումը: Սույն Հայտահրավերը վերաբերում է Հայաստանի և Վրաստանի էներգահամակարգերի միջև էներգետիկ կապի ապահովման համար ապրանքների մատակարարման, աշխատանքների իրականացման և համապատասխան ծառայությունների մատուցմանն ուղղված պայմանագրին: Այս մրցույթի համար կիրառվող գնումների գործընթացը ղեկավարվում է Գործընկեր երկրների հետ Ֆինանսական համագործակցության շրջանակներում ապրանքների մատակարարման, աշխատանքների իրականացման և դրա հետ կապված ծառայությունների մատուցման ուղղված գնումների ուղեցույցների ամենավերջին հրատարակությամբ (տես ԿֆՎ Զարգացման բանկի կայքը՝ www.kfw-entwicklungsbank.de):
Պատվիրատուն հրավիրում է իրավասու Հայտատուներին ներկայացնելու փակ կնքված հայտեր հետևյալ ծրագրի համար, որը պետք է ֆինանսավորվի վարկի միջոցներից՝
Լոտ 1 - Ինչպես մանրամասն հատկորոշված է Մրցութային փաստաթղթերում, «Այրում» ԲԼՀՀ ՓԿ-ի և «Դդմաշեն» ենթակայանի կառուցումը լիավարտ հիմունքներով ներառում է հետևյալը՝
«Այրում» ենթակայանի կառուցում
• 350ՄՎտ հզորությամբ առաջին ԲԼՀՀ մոդուլի կառուցում
• 500/400/220կՎ Բաց Բաշխիչ Սարքի (ԲԲՍ) կառուցում
• 300ՄՎԱ հզորությամբ 400/220/10կՎ ավտոտրանսֆորմատորի մոնտաժում
«Դդմաշեն» ենթակայանի կառուցում
• 400/220կՎ ԲԲՍ-ի կառուցում
• 500ՄՎԱ հզորությամբ 400/220/10կՎ ավտոտրանսֆորմատորի մոնտաժում
• «Այրում» ԲԼՀՀ փոխակերպիչ կայանի և «Դդմաշեն» ենթակայանի մանրամասն նախագծում, գնում, արտադրություն, տեղափոխում տեղանք, բեռնաթափում, ժամանակավոր պահեստավորում, շինարարական աշխատանքներ, սարքավորումների մոնտաժում, (ինչպես նաև պաշտպանության, ղեկավարման, հեռակապի և չափման սարքավորումների մոնտաժում), փորձարկում, լարման տակ դնելու հետ կապված աշխատանքներ և ծառայություններ, շահագործման հանձնում, ինչպես նաև պահեստամասերի մատակարարում և ուսուցում:
• Մեքենամեխանիզմների մատակարարում, փորձարկում և շահագործման հանձնում
Որակավորվող հայտատուն պետք է ապացուցի Պատվիրատուին, որ համաձայն Մրցութային փաստաթղթերում նշված մանրամասն պահանջների, նա էականորեն բավարարում է փորձառության, անձնակազմի, սարքավորումների և ֆինանսական կարգավիճակի պահանջներին, և որ ընկերության նկատմամբ դատական գործընթաց չի ընթանում: Ի թիվս այլոց, որակավորման հիմնական չափանիշները հետևյալն են՝
Ընդհանուր փորձառությունՀայտատուն, լինելով նաև առաջատար գործընկեր, այն դեպքում, երբ Հայտատուները ստեղծում են կոնսորցիում/Համատեղ Ձեռնարկություն, պետք է վերջին հինգ (5) տարիների ընթացքում որպես կապալառու ունենա 120,000,000 եվրո գումարի չափով միջին տարեկան շրջանառություն: Բոլոր ֆինանսական հաշվետվությունները պետք է հաստատված լինեն անկախ աուդիտորի կողմից:
Հատուկ փորձառություն, նմանատիպ չափի և բնույթի պայմանագրեր
Հայտատուն, լինելով նաև առաջատար գործընկեր այն դեպքում, երբ Հայտատուները ստեղծում են կոնսորցիում/ՀՁ, պետք է լինի ընկերություն, որն ունի՝
a)                 հաջող փորձառություն որպես կապալառու, ով վերջին տասը (10) տարվա ընթացքում իրականացրել է առնվազն երեք (3) նմանատիպ չափի և բնույթի միջազգային լիավարտ հիմունքներով ԲԼՀՀ պայմանագիր: Պայմանագրի արժեքը պետք է լինի ոչ պակաս քան 70,000,000 եվրո գումարին համարժեք: Բոլոր պայմանագրերը պետք է ավարտված լինեն Հայտատուի երկրից դուրս:
b)                 հաջող փորձառություն որպես կապալառու, ով իրականացրել է առնվազն երկու (2) միջազգային լիավարտ հիմունքներով Պայմանագիր ԲԼՀՀ VSC տեխնոլոգիայի մատակարարմամբ: Յուրաքանչյուր Պայմանագրի արժեքը պետք է լինի ոչ պակաս քան 50,000,000 եվրո գումարին համարժեք: Բոլոր պայմանագրերը պետք է իրականացված կամ ընթացքի մեջ լինեն Հայտատուի երկրից դուրս:
Հիմնական գործունեության մասով փորձառություն
Հայտատուն (և ՀՁ/կոնսորցիումի գործընկերները, երբ ստեղծվում է ՀՁ կամ կոնսորցիում) պետք է ունենա լիավարտ հիմունքներով բարձր լարման ենթակայանի կառուցման բնագավառում պայմանագրերի իրականացման և ենթակայանի առաջնային սարքավորումներ արտադրողի փորձառություն: Պայմանագրի շնորհման նպատակով որակավորվող հայտատուն և ՀՁ/կոնսորցիումի յուրաքանչյուր գործընկերը պետք է տրամադրի ապացույց, որ նա վերջին տաս (10) տարվա ընթացքում էականորեն ավարտել է նմանատիպ լարման մակարդակի (380կՎ կամ ավել) և բարդության առնվազն երեք (3) պայմանագիր, ինչպես նաև իրականացրել է վերակառուցում կամ նորի կառուցում: Առնվազն երկու (2) պայմանագիր պետք է ավարտված լինի Հայտատուի (կամ ՀՁ/կոնսորցիումի գործընկերոջ) երկրից դուրս:
Գնումների և Հայտի գնահատման գործընթացը կիրականացվի «մեկ փուլ երեք ծրարի» մեթոդով (Որակավորման, Տեխնիկական և Ֆինանսական ծրարներ), ինչպես մանրամասն նշված է Մրցութային փաթեթում, համաձայն KfW բանկի գնումների գործընթացի:
Մրցույթի գործընթացը տարբեր երկրներից մասնակցող ընկերությունների համար կլինի բաց: Բանկի վարկային միջոցները չեն օգտագործվի անհատներին կամ կազմակերպություններին ցանկացած վճարում կատարելու նպատակով, կամ ցանկացած ապրանքների ներմուծման համար, եթե այդպիսի վճարումը կամ ներմուծումը արգելվում է Միավորված Ազգերի Կազմակերպության Անվտանգության Խորհրդի որոշմամբ, ըստ Գլուխ 7-ի կանոնակարգերի:
Մրցութային փաստաթղթերը կարող են ձեռք բերվել ստորև նշված հասցեով ARDSHINBANK No.2470139122970030 հաշվեհամարին 2000 եվրո կամ դրան համարժեք փոխարկելի արժույթով անհատույց գումար վճարելուց հետո:  Պահանջելու դեպքում, փաստաթղթերը անհապաղ կուղարկվեն սուրհանդակ ծառայության միջոցով: Պատվիրատուն պատասխանատվություն չի կրի կորստի կամ ուշ առաքման դեպքում:
Հայտերը պետք է ուղարկվեն ստորև նշված հասցեով: Հայտերի բացումը տեղի կունենա 22.11.2016թ-ին Երևանի ժամանակով ժամը 12.00-ին, և Հայտատուները կարող են մասնակցել հայտերի բացմանը: Հայտի երաշխիքը 3,000,000 եվրո գումարի չափով պետք է ներառված լինի Որակավորման ծրարի մեջ:
Վերոնշյալ ժամկետից ուշ ներկայացված հայտերը չեն ընդունվի:
Ֆինանսական առաջարկը կբացվի Պատվիրատուի կողմից նախատեսված հասցեում և ժամին Տեխնիկական առաջարկի գնահատումը բանկի կողմից հաստատելուց հետո: Պատվիրատուն պատասխանատվություն չի կրի Հայտատուի կողմից կրած կամ Հայտի տրամադրման ու պատրաստման հետ կապված ծախսերի համար:
Հավակնորդ Հայտատուները կարող են լրացուցիչ տեղեկատվություն և/կամ պարզաբանումներ ստանալ, ստուգել և ձեռք բերել Մրցութային փաստաթղթերը հետևյալ հասցեով՝
Հայաստանի Հանրապետություն
«Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ
Մալաթիա-Սեբաստիա
0084, Երևան
Նախամրցութային հանդիպումը տեղի կունենա ԲԷՑ գրասենյակում, (Երևան, Զորավար Անդրանիկ 1 հասցեով) 06.09.2016թ-ին Երևանի ժամանակով ժամը 10.00-ին, որից հետո կկազմակերպվի այցելություն տեղանք: Այցելության հետ կապված ծախսերը կկրի Հայտատուն: Հայտատուների մասնակցությունը նախամրցութային հանդիպմանը և տեղանքի այցելությանը ցանկալի է:
Հայտահրավեր
Մրցույթի անվանում՝                   Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց ծրագիր, Փուլ I+IIA,
Լոտ 2՝ Էլեկտրահաղորդման օդային գծեր (ՕԳ)
Հայաստանի Հանրապետության «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ն (այսուհետ՝ Պատվիրատու) ստացել է վարկ ԿֆՎ Entwicklugsbank բանկի կողմից (այսուհետ՝ Բանկ) Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց Փուլ I+IIA-ի Լոտ 2՝ Էլեկտրահաղորդման օդային գծերի (ՕԳ) ծրագրի իրականացման համար: Եվրոպական Ներդրումային Բանկը (ԵՆԲ) և Եվրոպական Միության կողմից ֆինանսավորվող Հարևանության Ներդրումային Գործիքը (ՀՆԳ) (ԿֆՎ, ԵՆԲ և ՀՆԳ այսուհետ՝ «Ֆինանսավորող կազմակերպություններ») համաֆինանսավորում են Այրում փոխակերպիչ կայանից մինչև Վրաստանի սահման 500կՎ ՕԳ-ի և փոխակերպիչ կայան մտնող 220կՎ «Ալավերդի» ՕԳ կառուցումը: Սույն Հայտահրավերը վերաբերում է Հայաստանի և Վրաստանի էներգահամակարգերի միջև էներգետիկ կապի ապահովման համար ապրանքների մատակարարման, աշխատանքների իրականացման և համապատասխան ծառայությունների մատուցմանն ուղղված պայմանագրին: Այս մրցույթի համար կիրառվող գնման գործընթացը ղեկավարվում է Գործընկեր երկրների հետ Ֆինանսական համագործակցության շրջանակներում ապրանքների մատակարարման, աշխատանքների կատարման և դրա հետ կապված ծառայությունների մատուցման ուղղված գնումների ուղեցույցների ամենավերջին հրատարակությամբ (տես ԿֆՎ Զարգացման բանկի կայքը՝ www.kfw-entwicklungsbank.de):
Լոտ 2 – Ինչպես մանրամասն հատկորոշված է Մրցութային փաստաթղթերում 500/400/220կՎ Օդային Գծերի (ՕԳ) կառուցում լիավարտ հիմունքներով ներառում է հետևյալը՝
• 500կՎ ՕԳ-ի կառուցում - «Այրում» Բարձր Լարման հաստատուն Հոսանքի (ԲԼՀՀ) փոխակերպիչ կայանից մինչև Վրաստանի սահման, մոտ 8կմ
• 400կՎ երկշղթա ՕԳ-ի առաջին շղթայի կառուցում - «Այրում» ԲԼՀՀ փոխակերպիչ կայանից մինչև «Դդմաշեն» ենթակայան, մոտ 95կմ
• 220կվ միաշղթա ՕԳ-ի կառուցում -«Ալավերդի» ՕԳ–ի մուտք «Այրում» ԲԼՀՀ փոխակերպիչ կայան, մոտ 6կմ
• 220կՎ երկշղթա ՕԳ-ի կառուցում - «Մարաշ» ՕԳ-ի մուտք և ելք «Դդմաշեն» ենթակայան, մոտ 4,5կմ
• 220կՎ միաշղթա ՕԳ-ի կառուցում - «Նորադուզ» ՕԳ-ի մուտք և ելք «Դդմաշեն» ենթակայան, մոտ 0,5կմ
• 220կվ միաշղթա ՕԳ-ի կառուցում - «Գոշ» ՕԳ–ի մուտք «Դդմաշեն»  ենթակայան, մոտ 5կմ
• 220կՎ «Լոռի» ՕԳ-ի փոխարինում, մոտ 50կմ (No.1-ից մինչև No.14 և No.131 երկշղթա հենարանների վերանորոգում և No.15-ից մինչև No.130 հենարանների փոխարինում նորերով)
• 110կՎ «Թումանյան 1,2» երկշղթա ՕԳ-ի կառուցում, մոտ 3կմ
• Մանրամասն նախագծում, արտադրություն, գնում, տեղափոխում տեղանք, բեռնաթափում, ժամանակավոր պահեստավորում, շինարարական աշխատանքներ, մոնտաժում (ինչպես նաև OPGW մալուխի մոնտաժում), փորձարկում, լարման տակ դնելու հետ կապված աշխատանքներ և ծառայություններ, շահագործման հանձնում, պահեստամասերի մատակարարում: Կառուցվող ՕԳ-երի ծրագծերը մասնակիորեն անցնում են դժվարանցանելի բլուրներով և ծովի մակարդակից մոտավորապես 2,000մ և ավելի բարձրության վրա:
Ընդհանուր փորձառությունՀայտատուն, լինելով նաև առաջատար գործընկեր այն դեպքում, երբ ստեղծվում է Համատեղ Ձեռնարկություն/կոնսորցիում, պետք է վերջին 5 տարվա ընթացքում որպես կապալառու ունենա 35,000,000 եվրո գումարի չափով միջին տարեկան շրջանառություն: Բոլոր ֆինանսական հաշվետվությունները պետք է հաստատված լինեն անկախ աուդիտորի կողմից:
Հայտատուն, լինելով նաև առաջատար գործընկեր այն դեպքում, երբ ստեղծվում է ՀՁ/կոնսորցիում պետք է լինի ընկերություն, որն ունի՝
a)                 հաջող փորձառություն որպես կապալառու, ով ավելի քան 10 տարի իրականացրել է բարձր լարման ՕԳ-ի բնագավառում ճարտարագիտություն, մոնտաժում և կառուցում.
b)                 հաջող փորձառություն որպես կապալառու, ով վերջին 7 տարվա ընթացքում  իրականացրել է առնվազն 4 (չորս) 380կՎ (կամ ավելի) բարձր լարման ՕԳ-ի  լիավարտ հիմունքներով պայմանագրեր: Յուրաքանչյուր Պայմանագրի արժեքը պետք է լինի ոչ պակաս քան 20,000,000 եվրո գումարին համարժեք: Առնվազն 1 (մեկ) պայմանագիր պետք է ավարտված լինի Հայտատուների երկրից դուրս:
Վերոնշյալ կամ այլ պայմանագրերից առնվազն մեկ (1) Ծրագիր պետք է իրականացված լինի դժվարանցանելի բլուրների տարածքում, որոնք գտնվում են մոտավորապես ծովի մակարդակից 2,000մ և ավելի բարձրության վրա:
Գնումների և Հայտի գնահատման գործընթացը կիրականացվի «մեկ փուլ երեք ծրարի» մեթոդով, (Որակավորման, Տեխնիկական և Ֆինանսական ծրարներ), ինչպես մանրամասն նշված է Մրցութային փաթեթում, համաձայն KfW բանկի գնումների գործընթացի:
Մրցույթի գործընթացը տարբեր երկրներից մասնակցող ընկերությունների համար կլինի բաց: Բանկի վարկային միջոցները չեն օգտագործվի անհատներին կամ կազմակերպություններին ցանկացած վճարում կատարելու նպատակով կամ ցանկացած ապրանքների ներմուծման համար, եթե այդպիսի վճարումը կամ ներմուծումը արգելվում է Միավորված Ազգերի Կազմակերպության Անվտանգության Խորհրդի որոշմամբ, ըստ Գլուխ 7-ի կանոնակարգերի:
Մրցութային փաստաթղթերը կարող են ձեռք բերվել ստորև նշված հասցեով ARDSHINBANK No.2470139122970030 հաշվեհամարին 1500 եվրո կամ դրան համարժեք փոխարկելի արժույթով անհատույց գումար վճարելուց հետո:  Պահանջելու դեպքում, փաստաթղթերը անհապաղ կուղարկվեն սուրհանդակ ծառայության կողմից, Պատվիրատուն պատասխանատվություն չի կրի կորստի կամ ուշ առաքման դեպքում:
Հայտերը պետք է ուղարկվեն ստորև նշված հասցեով: Հայտերի բացումը տեղի կունենա 23.11.2016թ.-ին Երևանի ժամանակով ժամը 12.00-ին, և Հայտատուները կարող են մասնակցել հայտերի բացմանը: Հայտի երաշխիքը 1,500,000 եվրո գումարի չափով պետք է ներառված լինի Որակավորման ծրարի մեջ:
Ֆինանսական առաջարկը կբացվի Պատվիրատուի կողմից նախատեսված հասցեում և ժամին Տեխնիկական առաջարկի գնահատումը բանկի կողմից հաստատելուց հետո: Պատվիրատուն պատասխանատվություն չի կրի Հայտատուի կողմից կրած կամ Հայտի առաքման ու պատրաստման հետ կապված ծախսերի համար:
Նախամրցութային հանդիպումը տեղի կունենա ԲԷՑ գրասենյակում, (Երևան, Զորավար Անդրանիկ 1 հասցեով) 08.09.2016թ-ին Երևանի ժամանակով ժամը 10.00-ին, որից հետո կկազմակերպվի այցելություն տեղանք: Այցելության հետ կապված ծախսերը կկրի Հայտատուն: Հայտատուների մասնակցությունը նախամրցութային հանդիպմանը և տեղանքի այցելությանը ցանկալի է:

ПРИГЛАШЕНИЕ НА ТЕНДЕР
Наименование тендера:                               Проект Кавказская Сеть Электропередачи, Этап I+IIA, Лот 1: Преобразовательная Станция Постоянного Тока Высокого Напряжения (ПТВН) и Подстанции
Проект/Контракт:                                             Поставка товаров, осуществление работ и предоставление соответствующих услуг для Проекта Кавказская Сеть Электропередачи
Заказчик:                                                          ЗАО «Высоковольтные Электросети» (ВЭС), (исполнитель Проекта, Заказчик)
Приглашение на тендер включает в себя объявление о закупках по данному Проекту, которое публикуется на сайте German Trade and Investment (GTAI), в официальных газетах Республики Армения, а так же на сайтах Министерства Энергетики и Природных ресурсов и ЗАО ВЭС 22.07.2016г.
ЗАО ''Высоковольтные Электросети'' Республики Армения (далее Заказчик) получило кредит от банка KfW Entwicklugsbank (далее Банк) для реализации проекта Кавказская Сеть Электропередачи, Этап I+IIA, Лот 1: Преобразовательная Станция ПТВН и подстанции. Европейский Инвестиционный Банк (ЕИБ) и финансируемый Европейским Союзом Инвестиционный Фонд Соседства (ИФС) (KfW, ЕИБ и ИФС далее «Финансирующие Организации») также софинансируют строительство Преобразовательной Станции ПТВН. Данный тендер проводится для реализации договора на поставки товаров, работ и соответствующих услуг для обеспечения энергетической связи между энергосистемами Армении и Грузии. Применяемая для данного тендера процедура закупок руководствуется самым последним изданием директив по выдаче подрядов на поставки товаров, исполнение работ и предоставление связанных с этим услуг в сфере Финансового сотрудничества с партнёрскими странами (см. сайт Банка Развития KfW: www.kfw-entwicklungsbank.de).
Заказчик приглашает правомочных Оферентов представить закрытые опечатанные заявки на следующий проект, который будет финансироваться из кредитных средств:
Лот 1 – Строительство ПС ПТВН ''Айрум'' и подстанции ''Ддмашен'' под ключ, как это подробно описано в Тендерной документации, включая следующее:
Строительство подстанции ''Айрум''
● Строительство первого модуля ПТВН мощностью 350 МВт
● Строительство 500/400/220кВ Открытого Распределительного Устройства (ОРУ)
● Монтаж 400/220/10кВ автотрансформатора мощностью 300 МВА
Строительство подстанции ''Ддмашен''
● Строительство 400/220кВ ОРУ
● Монтаж 400/220/10кВ автотрансформатора мощностью 500 МВА
● Работы по детальному проектированию, производству, закупкам, доставке на место, разгрузке, временному складированию, строительству, монтажу оборудования (также монтаж оборудования защиты, контроля, телекоммуникации и измерительного оборудования), испытанию, работы по включению напряжения, сдаче в эксплуатацию на подстанции «Ддмашен» и преобразовательной станции ПТВН «Айрум», а также поставка запчастей и обучение персонала
● Поставка автомашин и механизмов, их испытание и сдача в эксплуатацию
Оферент, подлежащий квалификации, должен доказать Заказчику, что он в значительной мере соответствует подробно описанным в Тендерной документации требованиям по опыту, персоналу, оборудованию, финансовому положению и, что компания не находится в процессе судебного разбирательства. В числе прочих, основными критериями квалификации являются:
Общий опыт – Оферент, возможно так же будучи ведущим партнёром в консорциуме или совместном предприятии (СП), должен в течение последних 5 (пяти) лет в качестве  подрядчика иметь средний годовой оборот в размере 120.000.000 евро. Вся финансовая отчётность должна быть заверена независимым аудитом.
Специфический опыт, контракты подобного размера и характера
Оферент, возможно так же будучи ведущим партнёром в консорциуме или СП, должен быть компанией, имеющей:
a)      Удачный опыт в качестве подрядчика, который за последние 10 (десять) лет реализовал не менее 3 (трёх) подобного размера и характера международных контрактов под ключ на ПТВН. Сумма контракта должна быть не менее чем эквивалента 70.000.000 евро. Все контракты должны быть завершены вне страны Оферентов.
b)      Удачный опыт в качестве подрядчика, который реализовал не менее 2 (двух) международных Контракта под ключ, с поставкой технологии ПТВН VSC. Сумма каждого контракт должна быть не менее чем эквивалента 50.000.000 евро. Все контракты должны быть реализованы/или быть в процессе вне страны Оферентов.
Опыт в основных действиях
Оферент (также и партнёры в консорциуме или СП) должен иметь опыт реализации контрактов под ключ в сфере строительства подстанций высокого напряжения и производителя первичного оборудования подстанций. Для осуществления квалификационного отбора с целью получения контракта, Оферент и каждый партнёр консорциума/СП должен представить доказательства, что в течение последних 10 (десяти) лет существенно завершили не менее 3 (три) контракта подобного уровня напряжения (380 кВ или выше) и сложности, а также осуществили реконструкцию или постройку нового. Не менее 2 (двух) контрактов должны быть завершены вне страны Оферента или партнёра консорциума/СП.
Процедура закупок и оценки Заявки будет осуществлён методом ''один этап-три пакета'' (Квалификационный, Технический и Финансовый пакеты), как подробно описано в Тендерном пакете, согласно процедуре закупок банка KfW.
Процедура конкурса будет открытой для участия компаний из разных стран. Кредитные средства Банка не будут использованы для любых оплат лицам или организациям или для импорта любых товаров, если такая оплата или импорт запрещены решением Совбеза ООН, согласно главе 7 Устава.
Тендерная документация может быть приобретена по указанному ниже адресу после оплаты с перечислением 2000 евро или эквивалентной суммы в конвертируемой валюте на расчетный счёт ARDSHINBANK №2470139122970030. По требованию, документы могут быть немедленно высланы курьерской службой. В случае их потери или опоздания Заказчик ответственности не несёт.
Заявки должны быть высланы по нижеуказанному адресу. Заявки будут вскрыты 22.11.2016г. в 12:00 часов (по Ереванскому времени), и Оференты могут присутствовать при этом. Гарантия заявки, в размере 3.000.000 евро, должна быть включена в Квалификационный пакет.
Заявки, поданные позднее вышеуказанного срока, не будут приняты.
Финансовое предложение будет вскрыто во время и по адресу, указанному Заказчиком, после подтверждения Банком оценки Технического предложения. Заказчик не несёт ответственности за понесённые Оферентом затраты или за затраты, связанные с доставкой и подготовкой Заявки.
Оференты могут получить дополнительные сведения и/или разъяснения, проверить и приобрести Тендерную документацию по адресу:
Республика Армения
ЗАО «Высоковольтные электросети»
ул. Зоравара Андраника, 1
Малатия-Себастия
0084, Ереван
Предконкурсная встреча состоится 06.09.2016г. в 10:00 часов по Ереванскому времени в офисе ЗАО ВЭС (по адресу Ереван, Зоравара Андраника, 1), после чего будет организовано посещение местности. Затраты, связанные с посещением, несёт Оферент. Участие Оферентов в предконкурсной встрече и посещении местности желательно.
Наименование тендера:                               Проект Кавказская Сеть Электропередачи, Этап I+IIA, Лот 2: Воздушные линии электропередачи (ВЛ)
Заказчик:                                                          ЗАО «Высоковольтные Электросети» (ВЭС), (исполнитель Проекта, Заказчик)
ЗАО ''Высоковольтные Электросети'' Республики Армения (далее Заказчик) получило кредит от банка KfW Entwicklugsbank (далее: Банк) для реализации проекта Кавказская сеть электропередачи,  Этап I+IIA,  Лот 2: воздушные линии электропередачи (ВЛ). Европейский Инвестиционный Банк (ЕИБ) и финансируемый Европейским Союзом Инвестиционный Фонд Соседства (ИФС) (KfW, ЕИБ и ИФС далее «Финансирующие Организации») также софинансируют строительство 500кВ ВЛ, идущей от преобразовательной станции «Айрум» до грузинской границы и 220кВ ВЛ «Алаверди», входящей в преобразовательную станцию. Данный тендер проводится для реализации договора на поставки товаров, работ и соответствующих услуг для обеспечения энергетической связи между энергосистемами Армении и Грузии. Применяемая для данного тендера процедура закупок руководствуется самым последним изданием директив по выдаче подрядов на поставки товаров, исполнение работ и предоставление связанных с этим услуг в сфере Финансового сотрудничества с партнёрскими странами (см. сайт Банка Развития KfW: www.kfw-entwicklungsbank.de).
Лот 2 – Строительство 500/400/220кВ Воздушных Линий (ВЛ) под ключ, как это подробно описано в Тендерной документации, включая следующее:
● Строительство 500кВ ВЛ – от преобразовательной станции Постоянного Тока Высокого Напряжения (ПТВН) ''Айрум'' до границы Грузии, приблизительно 8 км
● Строительство первой цепи 400кВ двухцепной ВЛ – от преобразовательной станции ПТВН ''Айрум'' до подстанции ''Ддмашен'', приблизительно 95 км
● Строительство 220кВ одноцепной ВЛ – вход ВЛ ''Алаверди'' в преобразовательную станцию ПТВН ''Айрум'', приблизительно 6 км
●  Строительство 220кВ двухцепной ВЛ – вход и выход ВЛ ''Мараш'' в подстанцию ''Ддмашен'', приблизительно 4,5 км
● Строительство 220кВ одноцепной ВЛ – вход и выход ВЛ ''Норадуз'' в  подстанцию ''Ддмашен'', приблизительно 0,5 км
● Строительство  220кВ одноцепной ВЛ – вход ВЛ ''Гош'' в  подстанцию ''Ддмашен'', приблизительно 5 км
● Замена 220кВ ВЛ ''Лори'', приблизительно 50 км (ремонт двухцепных опор с №1 до №14 и  №131, и замена опор с №15 до №130 на новые)
● Строительство 110кВ двухцепной ВЛ ''Туманян 1,2'', приблизительно 3 км
● Работы по детальному проектированию, производству, закупкам, доставке на место, разгрузке, временному складированию, строительству, монтажу (также монтаж кабеля OPGW), испытанию, работы по включению напряжения, сдаче в эксплуатацию, поставке запчастей. Маршрут строящихся ВЛ частично проходит через труднопроходимую горную местность и по высоте приблизительно 2000м и более над уровнем моря
Оферент, подлежащий квалификации, должен доказать Заказчику, что он в значительной мере соответствует подробно описанным в Тендерной документации требованиям по опыту, персоналу, финансовому положению, оборудованию, и что компания не находится в процессе судебного разбирательства. В числе прочих, основными критериями квалификации являются:
Общий опыт – Оферент, возможно так же будучи ведущим партнёром в консорциуме или совместном предприятии (СП), являясь подрядчиком, должен в течение последних 5 (пяти) лет иметь средний годовой оборот в размере 35.000.000 евро. Вся финансовая отчётность должна быть заверена независимым аудитом.
Оферент, возможно так же будучи ведущим партнёром в консорциуме или СП, должен быть компанией, которая имеет:
a)      Более чем десятилетний удачный опыт подрядчика в сфере проектирования, установки и строительства ВЛ электропередачи высокого напряжения
b)      Удачный опыт в качестве подрядчика, который за последние 7 (семь) лет  реализовал не менее 4 (четырех) Контракта под ключ 380кВ и более высоковольтных линий электропередачи. Сумма каждого контракт должна быть не менее чем эквивалента 20.000.000 евро. По крайней мере один контракт должен быть реализован вне страны Оферента.
По крайней мере один Проект из вышеуказанных или других контрактов должен быть реализован на труднопроходимой горной местности, которая находится на высоте приблизительно 2000м и более над уровнем моря.
Процесс закупок и оценки Заявки будет осуществлён методом ''один этап-три пакета'', как подробно описано в Тендерном пакете, согласно процедуре закупок банка KfW.
Конкурс на контракт будет открытым для участия компаний из разных стран. Кредитные средства Банка не будут использованы для любых оплат лицам или организациям или для импорта любых товаров, если такая оплата или импорт запрещены решением Совбеза ООН, согласно главе 7 Устава.
Тендерная документация может быть приобретена по указанному ниже адресу после оплаты с перечислением 1500 евро или эквивалентной суммы в конвертируемой валюте на расчетный счёт на счёт ARDSHINBANK №2470139122970030. По требованию, документы могут быть немедленно высланы курьерской службой, но в случае их потери или опоздания Заказчик ответственности не несёт.
Заявки должны быть высланы по нижеуказанному адресу. Заявки будут вскрыты 23.11.2016г. в 12:00 часов (по Ереванскому времени), и Оференты могут присутствовать при этом. Гарантия заявки, в размере 1.500.000 евро, должна быть включена в Квалификационный пакет.
Предконкурсная встреча состоится 08.09.2016г. в 10:00 часов по ереванскому времени в офисе ЗАО ВЭС (по адресу Ереван, Зоравара Андраника, 1), после чего будет организовано посещение местности. Затраты, связанные с посещением, несёт Оферент. Участие Оферентов в предконкурсной встрече и посещении местности желательно.