Մրցույթին մասնակցելու Հրավեր
Մրցույթի անվանում՝                   Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց ծրագիր, Փուլ I+IIA, Լոտ 1՝ Բարձր Լարման Հաստատուն Հոսանքի (ԲԼՀՀ) փոխակերպիչ կայան և ենթակայաններ
Ծրագիր/ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ՝                   Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց ծրագրի համար ապրանքների մատակարարում, աշխատանքների իրականացում և համապատասխան ծառայությունների մատուցում
Պատվիրատու՝                                      «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ - ԲԷՑ (Ծրագիր իրականացնող, Պատվիրատու)
Սույն հայտահրավերը ներառում է այս Ծրագրի համար գնումների մասին հայտարարությունը, որը հրապարակվել է German Trade and Investment (GTAI) կայքում, Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական օրաթերթերում, Հայաստանի Հանրապետության Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության, ինչպես նաև ԲԷՑ-ի կայքերում 22.07.2016թ-ին:
Հայաստանի Հանրապետության «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ն (այսուհետ՝ Պատվիրատու) ստացել է վարկ ԿֆՎ Entwicklugsbank բանկի կողմից (այսուհետ՝ Բանկ) Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց Փուլ I+IIA-ի Լոտ 1՝ ԲԼՀՀ փոխակերպիչ կայանի և ենթակայանների ծրագրի իրականացման համար: Եվրոպական Ներդրումային Բանկը (ԵՆԲ) և Եվրոպական Միության կողմից ֆինանսավորվող Հարևանության Ներդրումային Գործիքը (ՀՆԳ) (ԿֆՎ, ԵՆԲ և ՀՆԳ այսուհետ՝ «Ֆինանսավորող կազմակերպություններ») համաֆինանսավորում են ԲԼՀՀ փոխակերպիչ կայանի կառուցումը: Սույն Հայտահրավերը վերաբերում է Հայաստանի և Վրաստանի էներգահամակարգերի միջև էներգետիկ կապի ապահովման համար ապրանքների մատակարարման, աշխատանքների իրականացման և համապատասխան ծառայությունների մատուցմանն ուղղված պայմանագրին: Այս մրցույթի համար կիրառվող գնումների գործընթացը ղեկավարվում է Գործընկեր երկրների հետ Ֆինանսական համագործակցության շրջանակներում ապրանքների մատակարարման, աշխատանքների իրականացման և դրա հետ կապված ծառայությունների մատուցման ուղղված գնումների ուղեցույցների ամենավերջին հրատարակությամբ (տես ԿֆՎ Զարգացման բանկի կայքը՝ www.kfw-entwicklungsbank.de):
Պատվիրատուն հրավիրում է իրավասու Հայտատուներին ներկայացնելու փակ կնքված հայտեր հետևյալ ծրագրի համար, որը պետք է ֆինանսավորվի վարկի միջոցներից՝
Լոտ 1 - Ինչպես մանրամասն հատկորոշված է Մրցութային փաստաթղթերում, «Այրում» ԲԼՀՀ ՓԿ-ի և «Դդմաշեն» ենթակայանի կառուցումը լիավարտ հիմունքներով ներառում է հետևյալը՝
«Այրում» ենթակայանի կառուցում
• 350ՄՎտ հզորությամբ առաջին ԲԼՀՀ մոդուլի կառուցում
• 500/400/220կՎ Բաց Բաշխիչ Սարքի (ԲԲՍ) կառուցում
• 300ՄՎԱ հզորությամբ 400/220/10կՎ ավտոտրանսֆորմատորի մոնտաժում
«Դդմաշեն» ենթակայանի կառուցում
• 400/220կՎ ԲԲՍ-ի կառուցում
• 500ՄՎԱ հզորությամբ 400/220/10կՎ ավտոտրանսֆորմատորի մոնտաժում
• «Այրում» ԲԼՀՀ փոխակերպիչ կայանի և «Դդմաշեն» ենթակայանի մանրամասն նախագծում, գնում, արտադրություն, տեղափոխում տեղանք, բեռնաթափում, ժամանակավոր պահեստավորում, շինարարական աշխատանքներ, սարքավորումների մոնտաժում, (ինչպես նաև պաշտպանության, ղեկավարման, հեռակապի և չափման սարքավորումների մոնտաժում), փորձարկում, լարման տակ դնելու հետ կապված աշխատանքներ և ծառայություններ, շահագործման հանձնում, ինչպես նաև պահեստամասերի մատակարարում և ուսուցում:
• Մեքենամեխանիզմների մատակարարում, փորձարկում և շահագործման հանձնում
Որակավորվող հայտատուն պետք է ապացուցի Պատվիրատուին, որ համաձայն Մրցութային փաստաթղթերում նշված մանրամասն պահանջների, նա էականորեն բավարարում է փորձառության, անձնակազմի, սարքավորումների և ֆինանսական կարգավիճակի պահանջներին, և որ ընկերության նկատմամբ դատական գործընթաց չի ընթանում: Ի թիվս այլոց, որակավորման հիմնական չափանիշները հետևյալն են՝
Ընդհանուր փորձառությունՀայտատուն, լինելով նաև առաջատար գործընկեր, այն դեպքում, երբ Հայտատուները ստեղծում են կոնսորցիում/Համատեղ Ձեռնարկություն, պետք է վերջին հինգ (5) տարիների ընթացքում որպես կապալառու ունենա 120,000,000 եվրո գումարի չափով միջին տարեկան շրջանառություն: Բոլոր ֆինանսական հաշվետվությունները պետք է հաստատված լինեն անկախ աուդիտորի կողմից:
Հատուկ փորձառություն, նմանատիպ չափի և բնույթի պայմանագրեր
Հայտատուն, լինելով նաև առաջատար գործընկեր այն դեպքում, երբ Հայտատուները ստեղծում են կոնսորցիում/ՀՁ, պետք է լինի ընկերություն, որն ունի՝
a)                 հաջող փորձառություն որպես կապալառու, ով վերջին տասը (10) տարվա ընթացքում իրականացրել է առնվազն երեք (3) նմանատիպ չափի և բնույթի միջազգային լիավարտ հիմունքներով ԲԼՀՀ պայմանագիր: Պայմանագրի արժեքը պետք է լինի ոչ պակաս քան 70,000,000 եվրո գումարին համարժեք: Բոլոր պայմանագրերը պետք է ավարտված լինեն Հայտատուի երկրից դուրս:
b)                 հաջող փորձառություն որպես կապալառու, ով իրականացրել է առնվազն երկու (2) միջազգային լիավարտ հիմունքներով Պայմանագիր ԲԼՀՀ VSC տեխնոլոգիայի մատակարարմամբ: Յուրաքանչյուր Պայմանագրի արժեքը պետք է լինի ոչ պակաս քան 50,000,000 եվրո գումարին համարժեք: Բոլոր պայմանագրերը պետք է իրականացված կամ ընթացքի մեջ լինեն Հայտատուի երկրից դուրս:
Հիմնական գործունեության մասով փորձառություն
Հայտատուն (և ՀՁ/կոնսորցիումի գործընկերները, երբ ստեղծվում է ՀՁ կամ կոնսորցիում) պետք է ունենա լիավարտ հիմունքներով բարձր լարման ենթակայանի կառուցման բնագավառում պայմանագրերի իրականացման և ենթակայանի առաջնային սարքավորումներ արտադրողի փորձառություն: Պայմանագրի շնորհման նպատակով որակավորվող հայտատուն և ՀՁ/կոնսորցիումի յուրաքանչյուր գործընկերը պետք է տրամադրի ապացույց, որ նա վերջին տաս (10) տարվա ընթացքում էականորեն ավարտել է նմանատիպ լարման մակարդակի (380կՎ կամ ավել) և բարդության առնվազն երեք (3) պայմանագիր, ինչպես նաև իրականացրել է վերակառուցում կամ նորի կառուցում: Առնվազն երկու (2) պայմանագիր պետք է ավարտված լինի Հայտատուի (կամ ՀՁ/կոնսորցիումի գործընկերոջ) երկրից դուրս:
Գնումների և Հայտի գնահատման գործընթացը կիրականացվի «մեկ փուլ երեք ծրարի» մեթոդով (Որակավորման, Տեխնիկական և Ֆինանսական ծրարներ), ինչպես մանրամասն նշված է Մրցութային փաթեթում, համաձայն KfW բանկի գնումների գործընթացի:
Մրցույթի գործընթացը տարբեր երկրներից մասնակցող ընկերությունների համար կլինի բաց: Բանկի վարկային միջոցները չեն օգտագործվի անհատներին կամ կազմակերպություններին ցանկացած վճարում կատարելու նպատակով, կամ ցանկացած ապրանքների ներմուծման համար, եթե այդպիսի վճարումը կամ ներմուծումը արգելվում է Միավորված Ազգերի Կազմակերպության Անվտանգության Խորհրդի որոշմամբ, ըստ Գլուխ 7-ի կանոնակարգերի:
Մրցութային փաստաթղթերը կարող են ձեռք բերվել ստորև նշված հասցեով ARDSHINBANK No.2470139122970030 հաշվեհամարին 2000 եվրո կամ դրան համարժեք փոխարկելի արժույթով անհատույց գումար վճարելուց հետո:  Պահանջելու դեպքում, փաստաթղթերը անհապաղ կուղարկվեն սուրհանդակ ծառայության միջոցով: Պատվիրատուն պատասխանատվություն չի կրի կորստի կամ ուշ առաքման դեպքում:
Հայտերը պետք է ուղարկվեն ստորև նշված հասցեով: Հայտերի բացումը տեղի կունենա 22.11.2016թ-ին Երևանի ժամանակով ժամը 12.00-ին, և Հայտատուները կարող են մասնակցել հայտերի բացմանը: Հայտի երաշխիքը 3,000,000 եվրո գումարի չափով պետք է ներառված լինի Որակավորման ծրարի մեջ:
Վերոնշյալ ժամկետից ուշ ներկայացված հայտերը չեն ընդունվի:
Ֆինանսական առաջարկը կբացվի Պատվիրատուի կողմից նախատեսված հասցեում և ժամին Տեխնիկական առաջարկի գնահատումը բանկի կողմից հաստատելուց հետո: Պատվիրատուն պատասխանատվություն չի կրի Հայտատուի կողմից կրած կամ Հայտի տրամադրման ու պատրաստման հետ կապված ծախսերի համար:
Հավակնորդ Հայտատուները կարող են լրացուցիչ տեղեկատվություն և/կամ պարզաբանումներ ստանալ, ստուգել և ձեռք բերել Մրցութային փաստաթղթերը հետևյալ հասցեով՝
Հայաստանի Հանրապետություն
«Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ
Մալաթիա-Սեբաստիա
0084, Երևան
Նախամրցութային հանդիպումը տեղի կունենա ԲԷՑ գրասենյակում, (Երևան, Զորավար Անդրանիկ 1 հասցեով) 06.09.2016թ-ին Երևանի ժամանակով ժամը 10.00-ին, որից հետո կկազմակերպվի այցելություն տեղանք: Այցելության հետ կապված ծախսերը կկրի Հայտատուն: Հայտատուների մասնակցությունը նախամրցութային հանդիպմանը և տեղանքի այցելությանը ցանկալի է:
Հայտահրավեր
Մրցույթի անվանում՝                   Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց ծրագիր, Փուլ I+IIA,
Լոտ 2՝ Էլեկտրահաղորդման օդային գծեր (ՕԳ)
Հայաստանի Հանրապետության «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ն (այսուհետ՝ Պատվիրատու) ստացել է վարկ ԿֆՎ Entwicklugsbank բանկի կողմից (այսուհետ՝ Բանկ) Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց Փուլ I+IIA-ի Լոտ 2՝ Էլեկտրահաղորդման օդային գծերի (ՕԳ) ծրագրի իրականացման համար: Եվրոպական Ներդրումային Բանկը (ԵՆԲ) և Եվրոպական Միության կողմից ֆինանսավորվող Հարևանության Ներդրումային Գործիքը (ՀՆԳ) (ԿֆՎ, ԵՆԲ և ՀՆԳ այսուհետ՝ «Ֆինանսավորող կազմակերպություններ») համաֆինանսավորում են Այրում փոխակերպիչ կայանից մինչև Վրաստանի սահման 500կՎ ՕԳ-ի և փոխակերպիչ կայան մտնող 220կՎ «Ալավերդի» ՕԳ կառուցումը: Սույն Հայտահրավերը վերաբերում է Հայաստանի և Վրաստանի էներգահամակարգերի միջև էներգետիկ կապի ապահովման համար ապրանքների մատակարարման, աշխատանքների իրականացման և համապատասխան ծառայությունների մատուցմանն ուղղված պայմանագրին: Այս մրցույթի համար կիրառվող գնման գործընթացը ղեկավարվում է Գործընկեր երկրների հետ Ֆինանսական համագործակցության շրջանակներում ապրանքների մատակարարման, աշխատանքների կատարման և դրա հետ կապված ծառայությունների մատուցման ուղղված գնումների ուղեցույցների ամենավերջին հրատարակությամբ (տես ԿֆՎ Զարգացման բանկի կայքը՝ www.kfw-entwicklungsbank.de):
Լոտ 2 – Ինչպես մանրամասն հատկորոշված է Մրցութային փաստաթղթերում 500/400/220կՎ Օդային Գծերի (ՕԳ) կառուցում լիավարտ հիմունքներով ներառում է հետևյալը՝
• 500կՎ ՕԳ-ի կառուցում - «Այրում» Բարձր Լարման հաստատուն Հոսանքի (ԲԼՀՀ) փոխակերպիչ կայանից մինչև Վրաստանի սահման, մոտ 8կմ
• 400կՎ երկշղթա ՕԳ-ի առաջին շղթայի կառուցում - «Այրում» ԲԼՀՀ փոխակերպիչ կայանից մինչև «Դդմաշեն» ենթակայան, մոտ 95կմ
• 220կվ միաշղթա ՕԳ-ի կառուցում -«Ալավերդի» ՕԳ–ի մուտք «Այրում» ԲԼՀՀ փոխակերպիչ կայան, մոտ 6կմ
• 220կՎ երկշղթա ՕԳ-ի կառուցում - «Մարաշ» ՕԳ-ի մուտք և ելք «Դդմաշեն» ենթակայան, մոտ 4,5կմ
• 220կՎ միաշղթա ՕԳ-ի կառուցում - «Նորադուզ» ՕԳ-ի մուտք և ելք «Դդմաշեն» ենթակայան, մոտ 0,5կմ
• 220կվ միաշղթա ՕԳ-ի կառուցում - «Գոշ» ՕԳ–ի մուտք «Դդմաշեն»  ենթակայան, մոտ 5կմ
• 220կՎ «Լոռի» ՕԳ-ի փոխարինում, մոտ 50կմ (No.1-ից մինչև No.14 և No.131 երկշղթա հենարանների վերանորոգում և No.15-ից մինչև No.130 հենարանների փոխարինում նորերով)
• 110կՎ «Թումանյան 1,2» երկշղթա ՕԳ-ի կառուցում, մոտ 3կմ
• Մանրամասն նախագծում, արտադրություն, գնում, տեղափոխում տեղանք, բեռնաթափում, ժամանակավոր պահեստավորում, շինարարական աշխատանքներ, մոնտաժում (ինչպես նաև OPGW մալուխի մոնտաժում), փորձարկում, լարման տակ դնելու հետ կապված աշխատանքներ և ծառայություններ, շահագործման հանձնում, պահեստամասերի մատակարարում: Կառուցվող ՕԳ-երի ծրագծերը մասնակիորեն անցնում են դժվարանցանելի բլուրներով և ծովի մակարդակից մոտավորապես 2,000մ և ավելի բարձրության վրա:
Ընդհանուր փորձառությունՀայտատուն, լինելով նաև առաջատար գործընկեր այն դեպքում, երբ ստեղծվում է Համատեղ Ձեռնարկություն/կոնսորցիում, պետք է վերջին 5 տարվա ընթացքում որպես կապալառու ունենա 35,000,000 եվրո գումարի չափով միջին տարեկան շրջանառություն: Բոլոր ֆինանսական հաշվետվությունները պետք է հաստատված լինեն անկախ աուդիտորի կողմից:
Հայտատուն, լինելով նաև առաջատար գործընկեր այն դեպքում, երբ ստեղծվում է ՀՁ/կոնսորցիում պետք է լինի ընկերություն, որն ունի՝
a)                 հաջող փորձառություն որպես կապալառու, ով ավելի քան 10 տարի իրականացրել է բարձր լարման ՕԳ-ի բնագավառում ճարտարագիտություն, մոնտաժում և կառուցում.
b)                 հաջող փորձառություն որպես կապալառու, ով վերջին 7 տարվա ընթացքում  իրականացրել է առնվազն 4 (չորս) 380կՎ (կամ ավելի) բարձր լարման ՕԳ-ի  լիավարտ հիմունքներով պայմանագրեր: Յուրաքանչյուր Պայմանագրի արժեքը պետք է լինի ոչ պակաս քան 20,000,000 եվրո գումարին համարժեք: Առնվազն 1 (մեկ) պայմանագիր պետք է ավարտված լինի Հայտատուների երկրից դուրս:
Վերոնշյալ կամ այլ պայմանագրերից առնվազն մեկ (1) Ծրագիր պետք է իրականացված լինի դժվարանցանելի բլուրների տարածքում, որոնք գտնվում են մոտավորապես ծովի մակարդակից 2,000մ և ավելի բարձրության վրա:
Գնումների և Հայտի գնահատման գործընթացը կիրականացվի «մեկ փուլ երեք ծրարի» մեթոդով, (Որակավորման, Տեխնիկական և Ֆինանսական ծրարներ), ինչպես մանրամասն նշված է Մրցութային փաթեթում, համաձայն KfW բանկի գնումների գործընթացի:
Մրցույթի գործընթացը տարբեր երկրներից մասնակցող ընկերությունների համար կլինի բաց: Բանկի վարկային միջոցները չեն օգտագործվի անհատներին կամ կազմակերպություններին ցանկացած վճարում կատարելու նպատակով կամ ցանկացած ապրանքների ներմուծման համար, եթե այդպիսի վճարումը կամ ներմուծումը արգելվում է Միավորված Ազգերի Կազմակերպության Անվտանգության Խորհրդի որոշմամբ, ըստ Գլուխ 7-ի կանոնակարգերի:
Մրցութային փաստաթղթերը կարող են ձեռք բերվել ստորև նշված հասցեով ARDSHINBANK No.2470139122970030 հաշվեհամարին 1500 եվրո կամ դրան համարժեք փոխարկելի արժույթով անհատույց գումար վճարելուց հետո:  Պահանջելու դեպքում, փաստաթղթերը անհապաղ կուղարկվեն սուրհանդակ ծառայության կողմից, Պատվիրատուն պատասխանատվություն չի կրի կորստի կամ ուշ առաքման դեպքում:
Հայտերը պետք է ուղարկվեն ստորև նշված հասցեով: Հայտերի բացումը տեղի կունենա 23.11.2016թ.-ին Երևանի ժամանակով ժամը 12.00-ին, և Հայտատուները կարող են մասնակցել հայտերի բացմանը: Հայտի երաշխիքը 1,500,000 եվրո գումարի չափով պետք է ներառված լինի Որակավորման ծրարի մեջ:
Ֆինանսական առաջարկը կբացվի Պատվիրատուի կողմից նախատեսված հասցեում և ժամին Տեխնիկական առաջարկի գնահատումը բանկի կողմից հաստատելուց հետո: Պատվիրատուն պատասխանատվություն չի կրի Հայտատուի կողմից կրած կամ Հայտի առաքման ու պատրաստման հետ կապված ծախսերի համար:
Նախամրցութային հանդիպումը տեղի կունենա ԲԷՑ գրասենյակում, (Երևան, Զորավար Անդրանիկ 1 հասցեով) 08.09.2016թ-ին Երևանի ժամանակով ժամը 10.00-ին, որից հետո կկազմակերպվի այցելություն տեղանք: Այցելության հետ կապված ծախսերը կկրի Հայտատուն: Հայտատուների մասնակցությունը նախամրցութային հանդիպմանը և տեղանքի այցելությանը ցանկալի է:

Project/CONTRACT:           Goods, works and associated services for the Project Caucasus Energy Network
Name of Promoter:              High Voltage Electric Networks CJSC - HVEN (Project Executor, the Employer)
This Invitation for Bids follows the general procurement notice for this Project which was published in Germany Trade & Invest (GTAI) in the Republic of Armenia official newspapers and at the Ministry of Energy and Natural Resources and HVEN’s web-sites, on 22.07.2016.
“High Voltage Electric Networks” (HVEN) (the Employer) / the Republic of Armenia, have received loans from KfW Entwicklungsbank (KfW) towards the cost of Caucasus Energy Network Project, Phase I + II A, Lot 1: HVDC Converter and Substations. The European Investment Bank (EIB) and the EU funded Neighborhood Investment Facility (NIF) co-finance the HVDC Converter (KfW, EIB and NIF are hereinafter referred to as “the Financing Institutions”). This Invitation for Bids relates to the contract for goods, works and associated services for the connection between the Armenian and the Georgian power grids. The applicable procurement rules for this tender process will be guided by the latest version of the “Guidelines for Procurement of Goods, Works and associated Services in Financial Cooperation with Partner Countries” (refer to homepage of KfW Development Bank www.kfw-entwicklungsbank.de).
The Employer now invites sealed Bids from eligible Bidders for the following Project to be funded from the proceeds of the loan:
Lot 1: The construction of “Ayrum” HVDC Converter Station and “Ddmashen”  Substation on turnkey basis, as specified in detail in the Tender Documents, include the following:
Construction of “Ayrum” Substation
•             construction of the first HVDC module with a capacity of 350 MW
•             construction of 500/400/220 kV outdoor switchgear
•             installation of 400/220/10 kV autotransformer with a capacity of 300 MVA
Construction of “Ddmashen” substation
•             construction of 400/220 kV outdoor switchgear
•             installation of 400/220/10 kV autotransformer with a capacity of 500 MVA
•             detailed design, procurement, manufacturing, transportation to site, unloading, temporary storage, civil works, equipment installation (as well as protection, control, telecommunication and metering equipment installation), testing, energizing works and services, commissioning at “Ayrum” HVDC converter station and “Ddmashen” substations, as well as delivery of spare parts and training
•             supply of machinery, their testing and commissioning
To be qualified, a Bidder must demonstrate to the Employer that he substantially satisfies the requirements regarding experience, personnel, equipment, financial position and litigation history, as detailed and specified in the Tender Documents. The main qualification criteria, among others, are:
General Experience: The Bidder, being the leading partner in case of Bidders forming consortia/joint ventures, shall have an average annual turnover as a contractor over the last five (5) years of 120,000,000 EUR equivalents. All financial statements shall be certified by an independent auditor.
Specific Experience, Contracts of similar size and nature
The Bidder, being the leading partner in case of Bidders forming consortia/joint ventures, shall be a company having:
(a) Successful experience as a contractor in the execution of at least three (3) international turnkey HVDC contracts of similar size and nature within the last ten (10) years and with a contract value not less than equivalent 70,000,000 EUR. All contracts have to be completed outside of the Bidder’ home country.
(b) Successful experience as a contractor in the execution of at least two (2) international turnkey contracts supplying HVDC VSC technology and an individual contract value not less than equivalent to 50,000,000 EUR. All contracts have been executed or are under progress outside of the Bidder’s home country.
Experience in Key Activities
The Bidder (and the joint Venture/consortium partners, in case of joint ventures/consortia) shall have experience in the field of HV substation turnkey contracts and as manufacturer of primary substation equipment. To qualify for award of the Contract, the Bidder and each joint venture/consortium partner shall provide evidence that they have substantially completed within the last ten (10) years at least: three (3) contracts of similar voltage level (380 kV or above) and complexity - rehabilitation or new construction. At least two (2) contracts shall have been completed outside of the Bidder’s (or joint venture/consortium partners’) home country.
Procurement and Bid evaluation process will be carried out in single stage three envelope method (Qualification, Technical and Price Envelopes), as detailed in the Tender Documents in accordance with KfW procurement procedures.
Bidding procedure is open to firms from all countries. The proceeds of the Bank’s loan will not be used for the purpose of any payment to persons or entities, or for any import of goods, if such payment or import is prohibited by a decision of the United Nations Security Council taken under Chapter VII of the Charter of the United Nations.
Tender Documents may be obtained from the address below upon payment of a non-refundable fee of 2,000 EUR or equivalent in a convertible currency [Account No. 2470139122970030 at ARDSHIN BANK]. Upon request, the Documents will be promptly dispatched by courier. The Employer shall not be responsible in case of loss or late delivery.
The Bids must be submitted to the address below. Bids opening will be on 22.11.2016 at 12:00 p.m. (AMT - Armenian Time), and the Bidders can participate in the bidding opening procedure. The Qualification Envelope must be accompanied by a Bid Security of 3,000,000 EUR.
Bids submitted after the above mentioned time will be rejected.
The Price Bid containing the price proposals will be opened at the time and address to be advised by the Employer after approval of the bank on the evaluation of Technical proposals. The Employer will be not responsible for any costs or expenses incurred by Bidders in connection with the preparation or delivery of their Bids.
Prospective Bidders may obtain further information and/or clarifications from, and inspect and acquire the Tender Documents at, the following office:
1 Zoravar Andraniki str.,
Malatia-Sebastia,
0084, Yerevan
A pre-bid meeting will be arranged at the premises of HVEN (Yerevan, 1 Zoravar Andraniki str.,) on 06.09.2016 at 10:00 a.m. (AMT - Armenia Time). After that the site visit will be arranged and the costs for visiting the sites shall be at the Bidder’s own expenses. The participation of Bidders at the pre-bid meeting and site visit is desirable.
TENDER TITLE:                   Caucasus Energy Network Project, Phase I + II A; Lot 2 Transmission Lines
This Invitation for Bids follows the general procurement notice for this Project which was published in Germany Trade & Invest (GTAI) in the Republic of Armenia official newspaper and at the Ministry of Energy and Natural Resources and HVEN’s web-sites, on 22.07.2016.
“High Voltage Electric Networks” CJSC (the Employer)/the Republic of Armenia, have received loans from KfW Entwicklungsbank (KfW) towards the cost of Caucasus Energy Network Project, Phase I + II A, Lot 2: Transmission Lines. The European Investment Bank (EIB) and the EU funded Neighbourhood Investment Facility (NIF) co-finance the 500 kV line from the Ayrum converter station up to the Georgian border, as well as the 220 kV “Alaverdi” line incoming to the converter station (KfW, EIB and NIF are hereinafter referred to as “the Financing Institutions”). This Invitation for Bids relates to the contract for goods, works and associated services for the connection between the Armenian and the Georgian power grids. The applicable procurement rules for this tender process will be guided by the latest version of the “Guidelines for Procurement of Goods, Works and associated Services in Financial Cooperation with Partner Countries” (refer to homepage of KfW Development Bank www.kfw-entwicklungsbank.de).
Lot 2: The construction of 500/400/220kV transmission lines on turnkey basis, as specified in detail in the Tender Document s, includes the following:
•      construction of approximately 8 km 500 kV line from Ayrum High Voltage Direct Current (HVDC) converter station up to Georgian border
•      construction of approximately 95 km 400 kV single circuit OHL on double circuit tower from Ayrum HVDC converter station up to Ddmashen Substation
•      construction of approximately 6 km 220 kV single circuit OHL – “Alaverdi” OHL incoming to Ayrum HVDC converter station
•      construction of approximately 4.5 km 220kV double circuit OHL– “Marash” OHL incoming to and outgoing from Ddmashen substation
•      construction of approximately 0.5km 220 kV single circuit OHL – “Noraduz” OHL - incoming to and outgoing from Ddmashen substation
•      construction of approximately 5 km 220 kV single circuit OHL – “Gosh” OHL incoming to Ddmashen substation
•      replacement of approximately 50 km 220 kV “Lori” OHL (rehabilitation of No. 1 up to No. 14 and No. 131 double circuit towers and replacement of No. 15 up to No. 130 towers with the new ones)
•      construction of approximately 3 km 110 kV “Toumanyan 1,2” double circuit OHL
•      detailed design, manufacturing, procurement, transportation to site, unloading, temporary storage, civil works, installation (as well as installation of OPGW), testing, energizing works and services, commissioning and delivery of spare parts. The proposed transmission lines are partially in difficult mountainous terrain which will reach an altitude of 2,000 m (or above) above sea level.
•      supply of machinery, their testing and commissioning.
To be qualified, a Bidder must demonstrate to the Employer that he substantially satisfies the requirements regarding experience, personnel, equipment, financial position and litigation history, as detailed and specified in the Tender Documents. The main qualification criteria -among others- are:
General Experience:
The Bidder, being the leading partner in case of joint ventures/consortia, shall have an average annual turnover as a contractor over the last 5 years of 35,000,000 EUR equivalents. All financial statements shall be certified by an independent auditor.
The Bidder, being the leading partner in case of joint ventures/consortia, shall be a company having:
(a) Successful experience as a contractor for more than 10 years in the field of engineering, installation and construction of HV transmission lines.
(b) Successful experience as a contractor in the execution of at least four (4) turnkey contracts in execution of 380kV (or above) HV Transmission Lines within the last 7 years and with an individual contract value not less than equivalent 20,000,000 EUR. At least one (1) contract shall be completed outside of the Bidder’с home country.
From the contracts presented above or others, at least one (1) Project shall have been executed in difficult mountainous terrain on a height of 2,000 meter above sea level or more.
Procurement and Bid evaluation process will be carried out in single stage three envelope method (Qualification, Technical and Price Envelopes), as detailed in the Tender Documents in accordance to KfW procurement procedures.
Tender Documents may be obtained from the address below upon payment of a non-refundable fee of 1,500 EUR or equivalent in a convertible currency [Account No. 2470139122970030 at ARDSHIN BANK]. Upon request, the Documents will be promptly dispatched by courier. The Employer shall not be responsible in case of loss or late delivery.
The Bids must be delivered to the address below. Bids opening will be on 23.11.2016 at 12:00 p.m. (AMT - Armenian Time) and the Bidders can participate in the bidding opening procedure. The Qualification Envelope must be accompanied by a Bid Security of 1,500,000 EUR.
The Price Bid containing the price proposals will be opened at the time and address to be advised by the Employer after approval of the banks on the evaluation of Technical proposals. The Employer will be not responsible for any costs or expenses incurred by Bidders in connection with the preparation or delivery of their Bids.
A pre-bid meeting will be arranged at the premises of HVEN (Yerevan, 1 Zoravar Andraniki str.,) on 08.09.2016 at 10:00 a.m. (AMT - Armenia Time). After that the site visit will be arranged. The costs for visiting the sites shall be at the Bidder’s own expenses. The participation of Bidders at the pre-bid meeting and site visit is desirable.