Մեղրի և Ագարակ համայնքների գազի բաշխման ցանցի կառուցման շինարարությունը մեկնարկել է
Իրանի հետ սահմանամերձ Մեղրի և Ագարակ համայնքների  գազի բաշխման ցանցի կառուցման շինարարական աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են։ Այս մասին, մայիսի 19-ին կայացած կառավարության նիստում, ներկայացնելով ծրագրի շրջանակներում վճարումներ կատարելու վերաբերյալ կառավարության որոշման նախագիծը, ասել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Լևոն Յոլյանը։
Գազի բաշխման ցանցի կառուցման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել մինչև տարեվերջ։
Հիշեցնենք, որ Իրանի և Հայաստանի կառավարությունները դեռեւս 2011թ. դեկտեմբերին ստորագրել էին Փոխըմբռնման հուշագիր՝ Հայաստանին օժանդակություն հատկացնելու վերաբերյալ։ Հուշագրի շրջանակներում Իրանի կառավարությունը համաձայնել էր տրամադրել 2 մլն ԱՄՆ դոլար՝ որպես դրամաշնորհ, Իրանի հետ սահմանամերձ բնակավայրերի՝ Մեղրի և Ագարակ համայնքների գազի բաշխման ցանցի կառուցման ծրագրի իրականացման համար:
- Հայկական կողմը ստանձնել էր հուշագրի շրջանակներում տրամադրվող միջոցների հաշվին ապրանքների մատակարարման, ծառայությունների մատուցման և ապրանքների ներմուծման գործարքներից գանձվող հարկերի, մաքսատուրքերի և այլ պարտադիր վճարների հետ կապված ծախսերը: Քննարկումների և բանակցությունների արդյունքում, 2015թ. Հոկտեմբերից, իրանական կողմը վերսկսել է ծրագրի ֆինանսավորումը։ Գլխավոր կապալառու «Սաներջի» ընկերությունն ավարտվել է համապատասխան սարքերի, սարքավորումների և նյութերի մատակարարումն Իրանից։ Շինարարական աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են և դրանք նախատեսվում է ավարտել 6-7 ամսվա ընթացքում,- ասել է նախարարը։

The Construction of the Gas Distribution Network in Meghri and Agarak Communities was Launched in
The construction works of gas distribution network in Meghri and Agarak communities, which are on the border with Iran, are already launched in.
The RA Minister of Energy and Natural Resources Levon Yolyan said about this at the session of the Government, held on May 19, presenting the Draft of the Government Decision on making payments under the program. The construction works of the gas distribution network is expected to be finished by the end of the year.
It should be reminded, that the Governments of Iran and Armenia had signed a Memorandum of Understanding on supporting Armenia, in December, 2011.  In the frame of the Memorandum, the Government of Iran has agreed to supply 2 million US dollars as a grant for carrying out the construction of the gas distribution network in Meghri and Agarak communities, which are near the border with Iran.
-The Armenian side has assumed the costs related to the taxes, customs duties and other compulsory payments exacting from transactions such as the supplying of the goods and services at the expense of the providing funds.
As a result of discussions and negotiations, the Iranian side has resumed the program funding, from October, 2015. The general contractor company "Sunergy" is completed the supply of the appropriate devices, equipments and materials from Iran. The construction works have already begun and they are scheduled for completion within 6-7 months, - said the Minister.