Ազգային ժողովը մայիսի 12-ի նիստում հավանություն տվեց էներգետիկայի, էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի մասին, ինչպես նաև հարակից մի շարք օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու վերաբերյալ ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնություններին։
Օրենսդրական փոփոխությունները թույլ կտան ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց սեփական կարիքների համար տեղադրել արևային պանելներ, արտադրել էլեկտրաէներգիա և ավելցուկը վաճառել էլեկտրական ցանցերին։ Այդ ամբողջ գործընթացն ազատված կլինի հարկերից։ Մինչև 150կՎտ դրվածքային հզորության սարքավորումների տեղադրման համար չի պահանջվի նաև լիցենզիա։
Իրականացված փոփոխություններով՝ էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի պետական քաղաքականությունն այսուհետ կհիմնվի նաև պարտադիր տեխնիկական պահանջների վրա` էներգատար համապատասխան ճյուղերում էներգախնայողություն և էներգաարդյունավետություն ապահովելու համար: Կառավարության որոշմամբ՝ տնտեսության ճյուղերը կդասակարգվեն ըստ էներգատարության, որպեսզի հետագայում պետական միջոցների հաշվին կառուցվող (վերակառուցվող, նորոգվող) օբյեկտներում կիրառվեն էներգախնայողության և էներգաարդյունավետության համապատասխան պարտադիր տեխնիկական պահանջներ։ Մարդու կյանքին, շրջակա միջավայրին վտանգ սպառնացող (վտանգավոր նյութեր պարունակող) էներգաարդյունավետ սարքերի, սարքվածքների և արտադրանքի շուկայահանման պայմանները, այդ թվում՝ դրանց հետագա օգտահանումը, ներքին սպառման շուկայում կսահմանվեն կառավարության որոշմամբ:
Կատարված փոփոխությունների արդյունքում կանխատեսվում է, որ միջնաժամկետ հեռանկարում էներգետիկ համակարգում կստեղծվեն նորագույն և մաքուր («կանաչ») տեխնոլոգիաների, այդ թվում՝ արևային էներգիայի կիրառմամբ արտադրական մի շարք նոր հզորություններ, որոնք զգալիորեն կթեթևացնեն գործող կայանների բեռը` նվազեցնելով կախվածությունը ներկրվող ածխաջրածնային վառելիքներից։ Այդպիսով կդիվերսիֆիկացվի Հայաստանի տնտեսությունը` էներգակիրների մատակարարման այլընտրանքային ուղիների ապահովման և նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման տեսակետից, կբարձրանա երկրի էներգետիկ անկախության աստիճանը:

The Legislative Changes will Allow to Satisfy the Own Needs of the Solar Energy
On May 12, the National Assembly approved the submitted legislative initiatives on the changes and additions to the Energy, the Energy Saving and Renewable Energy laws, as well as in a number of adjacent laws.
The legislative changes will allow the individuals and legal entities to install solar panels for their own needs, to produce electricity and to sell the excess to electricity networks.
The whole process will be exempted from taxes. Up to 150 kW rated capacity does not require a license for the installation of equipment.
It will be not required a license for the installation of equipment up to 150 kW rated capacity.
The state policy on energy saving and renewable energy sector after the implemented changes will be based on mandatory technical requirements to ensure adequate energy savings and energy efficiency for energy-intensive sectors.
By the Government's decision the branches of economy will be classified according to energy intensity with the aim of using of the mandatory technical requirements of energy saving and energy efficiency in the objects to be built (restored, renovated) at the expense of public funds in future.
The marketing conditions of the energy-efficient appliances, equipment and products threatening the human life, environment (containing hazardous materials) including the further suspension of use, will be established by the decision of the Government at the domestic consumption market.
As a result of changes expected, there will be created new and clean ("green") technologies in the energy system, in the medium term, including a number of new production capacities using the solar energy, which will greatly ease the burden of existing stations, reducing dependence on imported hydrocarbon fuels.
Thus, the Armenian economy will be diversified in terms of securing the alternative energy supplies and implementation of new technologies, will increase the level of the country's energy independence.