Նոյեմբերի 10-11-ին Աշգաբադում տեղի ունեցավ հայ-թուրքմենական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական 7-րդ նիստը՝ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ե. Զախարյանի և Թուրքմենստանի նախարարների կաբինետի նախագահի տեղակալ Սապարդուրդի Տոյլիևի նախագահությամբ։ Քննարկվեցին համագործակցության հնարավորություններին առնչվող բազմաթիվ հարցեր, որոնք վերաբերում էին էներգետիկային, գիտությանը և կրթությանը, մշակույթին, առողջապահությանը, զբոսաշրջությանը և սպորտին, գյուղատնտեսությանը, ավիացիային, առևտրատնտեսական հարաբերություններին։ Անդրադարձ կատարվեց նախորդ նիստում նախատեսված ծրագրերի իրականացման ընթացքին։ Երկու երկրների համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչները ներկայացրեցին կատարված աշխատանքների արդյունքները։
Իր ելույթում ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարն առանձնացրեց այն հանգամանքը, որ Հայաստանի և Թուրքմենստանի տնտեսությունների միջև առկա է մեծ պոտենցիալ և այն իրացնելու համար առաջարկեց կազմակերպել տնտեսական համաժողովներ՝ երկու երկրների գործարարների և արդյունաբերողների մասնակցությամբ։ Ե. Զախարյանը կարևորեց Աշգաբադ-Երևան ուղիղ չվերթի բացման նպատակահարմարությունը, ինչը, նախարարի կարծիքով, լուրջ խթան կարող է դառնալ ոչ միայն տնտեսական հարաբերությունների զարգացման, այլև զբոսաշրջության ընդլայնման համար։
Հայ-թուրքմենական գործակցության համար բարենպաստ հիմքեր են ստեղծում Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի կողմից մի շարք, մասնավորապես՝ կենսատեխնոլոգիաների և միկրոբիոլոգիայի ոլորտներում առաջարկված համագործակցության ծրագրերը։ Ակնկալվում է ակտիվացնել համագործակցությունը նաև գյուղատնտեսական մշակաբույսերի աճեցման, սելեկցիայի և սերմացուների արտադրության մեջ։
Աշխատանքների ավարտին ստորագրվել է հայ-թուրքմենական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 7-րդ նիստի Արձանագրությունը։

The Next in Turn Session of the Armenian-Turkmen Intergovernmental Commission Took Place
On November 10-11, the next in turn 7th session of the Armenian-Turkmen Intergovernmental Commission on Economic Cooperation  hosted in Ashgabat, by the chairmanship of the RA Minister of Energy and Natural Resources Ye. Zakharyan and Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan Sapardurdy Toyliev.
The participants discussed numerous issues regarding the opportunities for cooperation in energy, science and education, culture, health, tourism and sports, agriculture, aviation, trade and economic relations. There was made a reference to the process of implementation of projects planned during the previous session.
The representatives of two countries' relevant Ministries presented the results of the works done.
In his speech, the RA Minister of Energy and Natural Resources pointed to the fact, that there is a great potential among the economies of Armenia and Turkmenistan, and for the realization of that, offered to organize the economic conferences with participation of industrialists and businessmen of two countries.
Ye. Zakharyan highlighted the appropriateness of the opening of Ashgabat-Yerevan direct flights, which is, in the Minister's opinion, could become serious stimulus not only for the development of economic relations, but also for the expansion of tourism.
The number of cooperation projects proposed by the National Academy of Sciences of Armenia, particularly in the areas of biotechnology and microbiology, also create a favorable basis for the Armenian-Turkmen cooperation.
It is expected to intensify cooperation in agricultural crop cultivation, breeding and seed production activities.
At the end of the Session there was been signed the Protocol of the seventh Session of the Intergovernmental Commission of the Economic Cooperation between Armenia and Turkmenistan.