ՀԷՑ-ի հաշվին նաիրիտցիներին աշխատավարձ չի տրվել ու չի տրվելու
Մամուլում շրջանառվող այն տեղեկատվությունը,  թե «կառավարությունը ՀԷՑ-ին խնդրել է պարտք տալ «Նաիրիտին»՝ վերջինիս աշխատակիցների աշխատավարձի մի մասը փակելու համար», մեղմ ասած իրականությանը չի համապատասխանում:ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ ՀԷՑ-ի հաշվին նաիրիտցիներին աշխատավարձ չի տրվել ու չի տրվելու:
Ինչ վերաբերում է ՀԷՑ-ի նկատմամբ կուտակած պարտքին, ապա իսկապես  «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ն, ՀԷՑ-ից ստացած էլեկտրաէներգիայի դիմաց, 2010 թվականից կուտակել է 1,1 մլրդ դրամ պարտք, որը ստանալու նպատակով, 2015 թվականի ապրիլին ՀԷՑ-ը դիմել է դատարան և գործն այժմ գտնվում է վարույթում:

It has Not Been Paid and Will Not Be Paid a Salary to Nairit's Employees at the Expense of ENA
The information, circulating by the mass media, according to which "The government has requested the ENA to lend money to ''Nairit'' to close a part of the salaries of its employees", to put it mildly, is not true.
The RA Ministry of Energy and Natural Resources informs, that it has not been ever paid and will not be paid a salary to Nairit's employees at the expense of ENA.
As for the debt accumulated to the ENA, then, really the "Nairit Plant" CJSC, since 2010, has accumulated օf 1.1 billion drams in debt, in return for the electricity having received from the ENA, and for the purpose of getting the last, in April of 2015, the ENA applied to the court, and the case is currently in the proceedings.