IMF-ի ներկայացուցիչները՝ ԷԲՊ նախարարությունում
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը մարտի 31-ին ընդունել է  Արժույթի միջազգային հիմնադրամի Հայաստանյան առաքելության ղեկավար Մարկ Հորթոնին, Հայաստանում մշտական ներկայացուցիչ Թերեզա Դաբան Սանչեսին,  մշտական ներկայացուցչության տնտեսագետներ Ֆրացիսկո Պարոդին և  Արմինե Մանուկյանին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի էներգետիկ ոլորտին ու հանքարդյունաբերությանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես խոսվել է էներգետիկ արտադրող կայանների, Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման  և նոր էներգաբլոկի կառուցման խնդիրների շուրջ: Նախարար Երվանդ Զախարյանը տեղեկացրել է, որ ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման նպատակով աշխատանքները ընթացքի մեջ են: Անցած տարեվերջին Մոսկվայում ստորագրված համաձայնագրերի համաձայն՝ ռուսական կողմը ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման աշխատանքների համար տրամադրելու է 270 մլն ԱՄՆ դոլար արտոնյալ պայմաններով վարկ (15 տարի մարման ժամկետ, 3 % տոկոսադրույք) և 30 մլն ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհ:
Նախարարը տեղեկացրել է նաև, որ նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման շինարարական աշխատանքները նախատեսված է սկսել 2018 թվականին, այնպես որ նոր էներգաբլոկը շահագործման հանձնվի 2027 թվականին և այսօր արվում է   հնարավոր ամեն ինչ՝  այդ ժամկետներում տեղավորվելու համար:
Երվանդ Զախարյանը  խոսել է նաև Հայաստանի ընդերքի ոլորտի մասին և նշել, որ ներկայում իրականացվում են ընդերքի ոլորտի օրենսդրական դաշտի բարեփոխումներ, ինչն այդ բնագավառի ներդրումային դաշտը կդարձնի ավելի արդյունավետ ու գրավիչ:

Представители IMF - в Министерстве энергетики и природных ресурсов
Министр энергетики и природных ресурсов РА 31 марта принял руководителя миссии Международного валютного фонда  Марка Хортона, постօянного представителя в Армении Терезу Санчес, экономистов постпредства Франциско Парода и Армине Манукян.
В ходе встречи обсуждались вопросы касающиеся сфер энергетики и горнодобывающей промышленности Армении. В частности  обсуждались вопросы связанные с энергогенерирующими  станциями, с продлением срока эксплуатации Армянской АЭС и вопросы строительства нового энергоблока.
Министр Ерванд Захарян сообшил, что продолжаются работы в связи с продлением срока эксплуатации Армянской АЭС.
В конце прошлого года  в Москве было подписано соглашение  «О предоставлении кредита на экспорт правительству Армении для финансирования работ по продлению срока эксплуатации атомной станции на территории Армении», согласно которому российская сторона предоставляет Армении кредит в размере $270 млн. и $30 млн . в качестве гранта(15 лет, 3% годовых).
Ерванд Захарян также сообшил,  что строительство нового энергоблока планируется начать в 2018 году, а новый энергоблок будет сдан в эксплуатацию в 2027 г. В настоящее время делается все, чтобы уложиться в эти сроки.
Ерванд Захарян сообщил, что в настоящее время реализовываются законодательные реформы в горнодобывающей промышленности, что сделает инвестиционное поле данной сферы более эффективным и привлекательным.