Խորհրդակցություն ընդերքօգտագործողների մասնակցությամբ
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը մարտի 20-ին խորհրդակցության էր հրավիրել հանրապետության տարածքում մետաղական օգտակար հանածոների արդյունահանման աշխատանքներ իրականացնող ընկերությունների ղեկավարներին: Հանդիպման նպատակն էր ընդերքը շահագործողների հետ քննարկել պայմանագրային պարտավորությունների կատարման խնդիրներն ու ստեղծված իրավիճակը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին  ընդերքօգտագործող 20 ընկերությունների՝ այդ թվում <ԳեոՊրո Մայնինգ Գոլդ > ՍՊԸ-ի,  <Դանդի Փրիշս Մետալս Կապան> ՓԲԸ-ի,  <Սագամար> ՓԲԸ-ի, <Մեգո Գոլդ> ՍՊԸ-ի, <Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատ> ՓԲԸ-ի,  <Ագարակի ՊՄԿ>  ՓԲԸ-ի,  Թեղուտ ՓԲԸ-ի ղեկավարներն ու ներկայացուցիչները:
Քննարկված խնդիրներից ամենակարևորը, թերևս, ընդերքօգտագործող ընկերությունների կողմից պայմանագրային պարտավորությունների կատարման, ռոյալթիների վճարման, ֆիզիկական ծավալների ու անհրաժեշտ ներդրումների կատարման հարցերն էին:
Տեղեկատվության համաձայն՝ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության կողմից վարվող՝ հանքավայրերի և երևակումների պետական կադաստրում, ներկա դրությամբ հաշվառված է 870 հանքավայր, որոնցից 38-ը մետաղական է:
Օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով, ներկա դրությամբ տրամադրված է 27 մետաղական օգտակար հանածոների ընդերքօգտագործման  իրավունք, որոնցից՝ 11-ը ոսկու են, 5-ը՝ ոսկի–բազմամետաղային, 7-ը՝ պղինձ- մոլիբդենային, 2-ը պղնձի, 1-ը մոլիբդենի և 1-ը երկաթի:
-Ընդերքօգտագործման իրավունք ստացած 27 ընկերություններից միայն 10-ն է տնտեսական գործունեություն ծավալել, այն էլ՝ ոչ լիարժեք: Մնացածի դեպքում ոչինչ չի արվում: Չեն կատարվում պայմանագրային պարտավորությունները, չեն կատարվում ներդրումներ և տնտեսությունը մեծապես տուժում է,- ասել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը: -Պետության սպասելիքներն այս ոլորտից շատ են: Փոքր հանրապետություն՝ բավական ռեսուրսներ, բայց արդյունքներն ըստ վիճակագրության փոքր են, -նշել է նախարարը:
Երվանդ Զախարյանը տեղեկացրել է, որ ցուցանիշները մեղմ ասած գոհացուցիչ չեն թե՛ ռոյալթիների վճարման, թե՛ պայմանագրով նախատեսված ֆիզիկական ծավալների կատարման հարցում:
Ընդերքօգտագործողների կողմից պայմանագրային պարտավորությունների կատարման դեպքում, մեկ տարվա ընթացքում կարդյունահանվեր շուրջ  43 մլն. տ հանքաքար:
2014թ-ին արդյունահանվել է մոտ 24 մլն. տ հանքաքար, կամ նախատեսվածի 56%-ը:
2014թ-ին արդյունահանվելիք և արդյունահանված օգտակար հանածոների ապրանքային արտադրանքի ընդհանուր  արժեքը հաշվարկվել է 209 885 997,4 հազ.դրամ, որը կազմել  է 2013թ-ի ապրանքային արտադրանքի ընդհանուր արժեքի  103,36%-ը:
2014թ-ին ընդերքօգտագործողների կողմից ընդամենը վճարվել է 12 079 194,974 հազ.դրամ  ռոյալթի, որը  կազմում է 2013թ-ի վճարված ռոյալթիի ընդհանուր գումարի 56,2%-ը:
2015թ-ին մետաղական օգտակար հանածոներ արդյունահանող ընդերքօգտագործողների կողմից կանխատեսվում է արդյունահանել ընդհանուրը` 41մլն. 679 հազ.տ հանքաքար և վճարել 17մլրդ. 172 մլն դրամ ռոյալթի:
-Դուք մասնավոր ընկերություններ եք և մեր հարաբերությունները  ձեզ հետ կարգավորվում են պայմանագրերով: Մենք ունենք փոխադարձ պարտավորություններ և մեր պահանջը ձեզանից այն է, որ դուք կատարեք Ձեր պայմանագրային պարտավորությունները,- ասել է Երվանդ Զախարյանը:
Նախարարը նշել է, թե ստեղծված իրավիճակի համար մեղքն ամբողջությամբ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի և միջազգային շուկայում գների անկման վրա բարդելն արդարացի չէ, քանի որ շատ խնդիրներ, այդ թվում ֆիզիկական ծավալների թերկատարումը, ներդրումների ապահովումը, հաստատված լեռնահատկացման եզրագծից դուրս աշխատելը, հանքավայրերի ընտրովի մշակման բացառումը հենց ընդրքօգտագործողի խնդիրներն են:
Երվանդ Զախարյանը նշել է, որ նախարարությունը աջակցել և աջակցելու է  ընդերքօգտագործողներին, բայց միևնույն ժամանակ իր լիազորությունների շրջանակում պայմանագրային պարտավորությունները չկատարողների հանդեպ կիրառելու ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված գործառույթներ:

Consultation with Participation of Mining Exploiters
On March 20, the RA Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan has held a Conference with the leaders of the companies implementing metal mineral extraction works in the territory of the country.
The purpose of the meeting was to discuss the problems of the fulfillment of contractual obligations and the current situation with the mining exploiters.
The leaders and representatives of  20 mining companies participated at the meeting, among them the <Geo Pro Mining Gold> LLC, <Dundee Precious Metals Kapan> CJSC, < Sagamar> CJSC, <Mego Gold> LLC, <Akhtala Mining Plant> CJSC,  <Agarak CMC> SJSC and <Teghout> company.
The most important issues discussed, perhaps, were the fulfillment of contractual obligations, the payment of royalties, physical volumes and the required investments making issues by the mining companies.
According to the data, in the state cadastre of the mines and developments maintained by the RA Ministry of Energy and Natural Resources, 870 mines are registered at present, of which 38 are metal.
For the purpose of the extraction of minerals 27 metal mineral mining rights are currently provided, of which 11 of gold, 5 of gold-polymetallic, 7 of  molybdenum and copper, 2 of copper, 1 of molybdenum and 1-of iron.
- Only the 10 of  27 companies having acquired the mining right have launched the economic activity, and this is not completely. In the other cases nothing is being done.
- The contractual obligations are not fulfilled, and the investments are not carried out, of which the economy is heavily affected, said the RA Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan.
-The expectations of the state are great from this sphere.
The small republic, quite enough resources, but the results according to the statistics are small,- the Minister has mentioned.
Yervand Zakharyan has informed, that the indicators are at least not too satisfying, related exactly to the payment of royalties, or the implementation of the contractual physical volumes.
In the case of doing the contractual obligations by the mining exploiters, during the year will have been produced of about 43 million tons of ore.
The production of ore was about 24 million tons, or 56% of planned in 2014. The total cost of minerals produced and to be extracted in 2014 has calculated 209 885 997.4 thousand AMD, which amounted to 103.36% of the total cost of production of 2013. By the mining exploiters it was paid 12 079 194,974 thousand AMD of royalties in 2014, which is 56.2% of the total amount of paid royalties in 2013. By the total of 194,974 thousand AMD royalties was paid to 12 079, which is paid royalties in 2013, 56.2% of the total amount. It is predicted to produce a total of 41 million and 679 thousand tons of ore and to pay 17 billion and 172 million AMD of royalties by the metal mining exploiters in 2015.  -You are in private companies and our relationship with you is regulating by the contracts. We have mutual obligations and our request from you is that you do your contractual obligations, said Yervand Zakharyan.
The Minister has noted, that to blame the global economic crisis and prices’ falling on the international market for the situation is not fair, as many problems, including the under-fulfillment of physical volumes and involving the investments, working outside of the approved mining border, exclusion of selective processing of the mines are just tasks of the  mining exploiters. Yervand Zakharyan has mentioned, that the Ministry has encouraged the mining exploiters and will continue to support them, but at the same time, within the framework of it’s prerogatives will apply functions defined by the legislation to them, who has not fulfilled its contractual obligations.