Նախարարը հանդիպել է ընդերքի ոլորտի ներկայացուցիչների հետ
Մարտի 18-ին ՀՀ էներգետիկայի եվ բնական պաշարների նախարարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ նվիրված օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրություն իրականացնող ընկերությունների կողմից պայմանագրային պարտավորությունների կատարմանը: Խորհրդակցության հիմնական նպատակն էր ուսումնասիրության թույլտվություն ստացած ընկերությունների ղեկավարների հետ քննարկել այդ ոլորտում ստեղծված իրավիճակը, ընկերությունների կողմից պայմանագրային պարտավորությունների չկատարման կամ թերակատարման պատճառները, ինչը կարող է լուրջ խնդիր դառնալ հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման համար:
Վիճակագրության համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության հանքավայրերի և երևակումների պետական կադաստրում հաշվառված են՝ 127 մետաղական օգտակար հանածոների հանքավայրեր:
Ներկա դրությամբ, օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով, երկրաբանական ուսումնասիրության են տրամադրված 55 երևակումներ:
Ընդերքօգտագործողների կողմից, տրամադրված իրավունքների սահմաններում նախատեսված է իրականացնել երկրաբանական, տոպոգրաֆիական, երկրաֆիզիկական, երկրաքիմիական հանույթային աշխատանքներ, տարբեր նմուշարկումներ, անալիզներ, փորձնական հանույթներ, ճանապարհների, հորատման հրապարակների շինարարություն և այլ օժանդակ աշխատանքներ: Մոտավոր հաշվարկներով նախատեսված է շուրջ՝ 24 մլրդ դրամի ֆինանսական ներդրումներ, սակայն այս պահի դրությամբ մոտավոր հաշվարկով կատարվել է դրա 10 տոկոսը:
Նախարարության ընդերքի պետական տեսչության կողմից կատարված ստուգումների համաձայն նախատեսված երկրաբանական ուսումնասիրության աշխատանքները կատարել և համապատասխան  հաշվետվություններ են ներկայացրել ընդամենը 4 ընկերություն, որից 3-ը՝ պաշարների հաստատմամբ: 21 ընկերություն աշխատանքները մասամբ են կատարել, իսկ 30 ընկերություններ աշխատանքներ չեն կատարել կամ հաշվետվություններ չեն ներկայացրել:
Նախարար Երվանդ Զախարյանի խոսքով` հանքարդյունաբերության ոլորտի այս հատվածում ստեղծված իրավիճակն անհանգստացնող է:
-Պայմանագրային պարտավորությունների չկատարման դեպքերն ու խախտումները բազմաթիվ են: Նման մոտեցումն անթույլատրելի է,- ասել է նախարար Երվանդ Զախարյանը: - Դուք մասնավոր ընկերություններ եք, որոնց հետ ստորագրված են պայմանագրեր և պետության պահանջը մեկն է, որ դուք կատարեք ձեր պայմանագրային պարտավորությունները: Այն ընկերությունները, որոնք պայմանագրային պարտավորությունները չեն կատարում և որոնց  թյուլտվության ժամկետները լրացել են, այսուհետ վերանայման ենթակա չեն լինի, իսկ պայմանագրային պարտավորությունները թերակատարող ընկերությունների նկատմամբ կկիրառվեն օրենքով սահմանված գործառույթներ,-ասել է Երվանդ Զախարյանը:
Երկրաբանական ուսումնասիրության թույլտվություն ստացած ընկերությունների գերակշիռ մասը, որոնք ունեն հստակ ձևակերպված պայմանագրային պարտավորություններ աշխատանքների կատարման, ներդրումների ու ժամկետների մասով, խախտում են պայմանգրերը ու հաճախ մատնվում անգործության: Նախարարը նշել է, թե  անթույլատրելի է այն մոտեցումը, որ ուսումնասիրության թույլտվություն ստացած ընկերությունները տարիներ շարունակ ոչ մի ներդրում ու աշխատանք չեն անում, ավելին թույլ չեն տալիս նաև այլ ներդրողների մուտքը այդ ոլորտ :
-Այդ իրավիճակն անթույլատրելի է թե պետական շահի և թե տնտեսության զարգացման տեսանկյունից,-ասել է Երվանդ Զախարյանը:
Այսուհետ մոտեցումը լինելու է ավելի խիստ: Պայմանագրային պարտավորությունները չկատարած տնտեսվարողների նկատմամբ կկիրառվեն ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված պատասխանատվության միջոցներ՝ ընդհուպ մինչև ընդերքօգտագործման պայմանագրի լուծումը:

On March 18, in the RA Ministry of Energy and Natural Resources was held a meeting to discuss the fulfillment of contractual obligations by the companies implementing geological survey for the purpose of mining.
The main objective of the consultation was to discuss the current situation in this sphere with the heads of the companies which have obtained a permit, as well as to discuss the reasons for non-fulfillment or under-fulfillment of contractual obligations by the companies, which can become a serious problem for the mining field development.
According to the statistics, 127-metallic mineral deposits are registered in the cadastre of deposits and developments of the Republic of Armenia.
Currently, 55 developments are provided for the geological study for the purpose of mining of minerals.
It is intended to carry out geological, topographic, geophysical, geochemical surveys, various samples, analyzes, experimental outputs, construction of roads and drilling squares and other ancillary works in the framework of the implement mining rights.
It was intended to make around 24 billion financial investments by estimated calculations, but at the moment the 10 percent of all is done.
In accordance with the inspections carried out by the State Mining Inspectorate of the Ministry only 4 companies have made the intended geological study and have submitted the appropriate reports, 3 of which with the approval of resources.
By 21 companies the works are done partially, and 30 companies either have not done the works, or have not presented the reports.
According to the Minister Yervand Zakharyan, the situation in this part of the mining industry is worrying.
-The cases of non-fulfillment of contractual obligations and irregularities are numerous. Such an approach is impermissible,-said the Minister Yervand Zakharyan.
- You're in private companies, with whom there were been signed contracts, and the state demands, that you fulfill your contractual obligations.
The companies, which have not fulfilled the contractual obligations, the permits of whom has expired, they will not be subject to appeal hereinafter, and to the companies which have under-fulfilled the contractual obligations will be applied functions prescribed by the low, has said Yervand Zakharyan.
The vast majority of companies, who have received geological exploration permissions with a clearly defined contractual obligations of labor, investment and terms, often violates the treaties and very frequently are inactive.
The Minister has mentioned, that also impermissible the approach, when companies, who have received permissions, do not do any investments or works, more, they do not allow other investors’ entrance to that sector.
-This situation is impermissible either of the state favor, or the economic development context.
There will be more strong approach now and then.
To the economic managers, who have not done the contractual obligations, will be applied functions prescribed by the RA legislation, till the mining treaty abrogation.