ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը մարտի 1-3-ը Տորոնտոյում մասնակցել է հանքարդյունաբերության ոլորտի ամենամյա միջազգային համաժողովին: Համաժողովին յուրաքանչյուր տարի մասնակցում է 100 երկրների շուրջ 25 հազար ներկայացուցիչ՝ հանքարդյունաբերության ոլորտի համաշխարհային դերակատարներ, բնագավառի քաղաքականությունը մշակողներ, ներդրողներ, ֆինանսավորողներ, արդյունահանողներ և վերամշակողներ:
Տորոնտոյի համաժողովի հիմնական նպատակն է բնական պաշարների ոլորտում խթանել նոր գործարար ուղիներ՝ Կանադայի և Եվրասիական տարածաշրջանի երկրների միջև: Համաժողովը միաժամանակ հիանալի հնարավորություն է մասնակից երկրների համար ներկայացնել ընդերքի ոլորտում ունեցած հնարավորություններն ու առաջարկները:
Համաժողովին ելույթ է ունեցել նաև ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը: Նախարարն իր ելույթում ներկայացրել է Հայաստանի ընդերքի ոլորտի քաղաքականությունը, օրենսդրական դաշտը, բնագավառի ընթացիկ իրավիճակն ու զարգացման հեռանկարները:
Երվանդ Զախարյանը համաժողովի շրջանակներում հանդիպումներ է ունեցել հանքարդյունաբերության բնագավառի մի շարք ընկերությունների, այդ թվում՝ Հայաստանում գործունեություն ծավալող "Dundee Precious Metals", "Lydian International", “Centerra Gold inc” ընկերությունների ղեկավարների հետ:
Քննարկվել են Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդրումների ներգրավման և գործունեության ընդլայնման հետ կապված հարցերը:

В Торонто состоялась ежегодная конференция по горнодобывающей промышленности
Министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян 1-3 марта в Торонто принял участие  в ежегодной конференции по горнодобывающей промышленности.
В конференции ежегодно участвуют около 25 тысяч представителей из 100 стран мира:  всемирные горнодобывающие компании, определяющие политику отрасли, инвесторы, представители перерабатывающих предприятий.
В конференции также выступил министр энергетики и природных ресурсов Ерванд Захарян.  В своем выступлении министр представил политику Армении в сфере недроиспользования, законодательное поле, текущее состояние сферы и перспективы развития.
В рамках конференции Ерванд Захарян провел встречи с руководителями компаний горнодобывающей сферы,  в том числе с руководством компаний осуществляющих деятельность в Армении "Dundee Precious Metals", "Lydian International",  “Centerra Gold inc”.
Были обсуждены вопросы, связанные с привлечением инвестиций и расширением деятельности в горнодобывающей сфере Армении.
Министр также принял участие в организованной в рамках конференции выставке  горнодобывающей промышленности.