ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը մարտի 1-3-ը Տորոնտոյում մասնակցել է հանքարդյունաբերության ոլորտի ամենամյա միջազգային համաժողովին: Համաժողովին յուրաքանչյուր տարի մասնակցում է 100 երկրների շուրջ 25 հազար ներկայացուցիչ՝ հանքարդյունաբերության ոլորտի համաշխարհային դերակատարներ, բնագավառի քաղաքականությունը մշակողներ, ներդրողներ, ֆինանսավորողներ, արդյունահանողներ և վերամշակողներ:
Տորոնտոյի համաժողովի հիմնական նպատակն է բնական պաշարների ոլորտում խթանել նոր գործարար ուղիներ՝ Կանադայի և Եվրասիական տարածաշրջանի երկրների միջև: Համաժողովը միաժամանակ հիանալի հնարավորություն է մասնակից երկրների համար ներկայացնել ընդերքի ոլորտում ունեցած հնարավորություններն ու առաջարկները:
Համաժողովին ելույթ է ունեցել նաև ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը: Նախարարն իր ելույթում ներկայացրել է Հայաստանի ընդերքի ոլորտի քաղաքականությունը, օրենսդրական դաշտը, բնագավառի ընթացիկ իրավիճակն ու զարգացման հեռանկարները:
Երվանդ Զախարյանը համաժողովի շրջանակներում հանդիպումներ է ունեցել հանքարդյունաբերության բնագավառի մի շարք ընկերությունների, այդ թվում՝ Հայաստանում գործունեություն ծավալող "Dundee Precious Metals", "Lydian International", “Centerra Gold inc” ընկերությունների ղեկավարների հետ:
Քննարկվել են Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդրումների ներգրավման և գործունեության ընդլայնման հետ կապված հարցերը:

On 1-3 of March, the RA Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan took part in the annual International Conference of Mining Industry in Toronto.
About 25 million representatives of mining industry from 100 countries are participating in the conference each year: the global players in the field, the sphere policy makers, investors, funders, industrialists and reprocessors among them.
The aim of Toronto Conference is to promote new business avenues in the field of natural resources, between Canada and the countries of the European-Asian region.
The conference is also an excellent opportunity for the participating countries to introduce the possibilities and offers they have regarding the mining sphere.
The Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan also delivered a speech in the conference.
The Minister presented the Armenia's natural resources sector policy and legislative field, the current situation of the sphere and development prospects in his speech.
Within the framework of the Conference Yervand Zakharyan has meetings with a number of mining companies leaders, as well as the companies, who works in Armenia: "Dundee Precious Metals", "Lydian International", "Centerra Gold inc".
There were discussed the issues of investments’ involvement in the Armenia’s mining industry and activity expansion.
The Minister also participated in the mining exhibition organized within the framework of the Conference.