Նախարարն ընդունել է ՌԴ առևտրային ներկայացուցչին
Հունվարի 29-ին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների  նախարար Երվանդ Զախարյանն ընդունել է Հայաստանում ՌԴ առևտրային ներկայացուցիչ Անդրեյ Բաբկոյին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են էներգետիկայի բնագավառում երկողմ համագործակցության հարցերը:
Նախարար Երվանդ Զախարյանը հյուրին ներկայացրել է էներգահամակարգի ներդրումային ծրագրերն ու համագործակցության հնարավորությունները:
Հայաստանում ՌԴ առևտրային ներկայացուցիչ  Անդրեյ Բաբկոն առաջարկել է  Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի հնարավորություններն ու ներդրումային ծրագրերը ներկայացնել նաև БРИКС անդամ երկներին՝ 2015 թվականին կայանալիք համաժողովի շրջանակներում:

29.01.2015 The Minister Received the RF Trade Representative
On January 29, the Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan has received the Russian commercial representative Andrey Babko.
During the meeting there were been discussed the issues of bilateral cooperation in the energy sector.
The Minister Yervand Zakharyan has presented the energy investment projects and cooperation opportunities to the guest.
The Russian representative in Armenia Andrey Babko suggested to submit the trading opportunities and investment projects of the Armenia's energy sector also to the member countries of BRIKS, within the framework of the conference to be held in 2015.