Քննարկվեցին փոքր ՀԷկ-երի հիմնախնդիրները
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի նախաձեռնությամբ  նոյեմբերի 11-ին տեղի ունեցավ փոքր ՀԷԿ-երի հիմնախնդիրներին, ոլորտի զարգացման հնարավորություններին ու հեռանկարներին նվիրված համաժողով: Համաժողովին մասնակցում էին փոքր ՀԷԿ-երի, միջազգային  ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Քննարկումից առաջ ներկայացվեց փոքր ՀԷԿ-երի զարգացման հայաստանյան փորձը, որը գնահատվում է որպես աննախադեպ: Անցած տասնամյակի ընթացքում հանրապետության տարբեր մարզերում կառուցվել է մասնավոր սեփականություն հանդիսացող և մասնավորի կողմից կառավարվող ավելի քան 150 ՓՀէԿ: 2014 թվականի  հոկտեմբերի 1–ի  դրությամբ՝ հանրապետությունում աշխատել է 162 ՓՀԷԿ,  մոտ՝ 277  Մգվ հզորությամբ: Ըստ տրամադրված լիցենզիաների այսօր  կառուցման փուլում են ևս 65 ՓՀԷԿ-եր՝ նախագծային 131 Մգվ հզորությամբ:
Այդ ձեռքբերումների գրավականը եղել է պետության խթանող քաղաքականությունը և ներդրումների համար նպաստավոր միջավայրը, որը ժամանակին ձևավորվել է տարբեր շահագրգիռ կառույցների մասնակցությամբ և միջազգային դոնոր հանրության աջակցությամբ:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը շնորհակալություն հայտնեց փոքր ՀԷԿ-երի ներկայացուցիչներին՝ կատարած աշխատանքի ու ներդրումների համար:
Նախարարի խոսքով՝ փոքր ՀԷԿ-երի բիզնեսը Հայաստանում կարելի է համարել կայացած, սակայն դա չի նշանակում, որ չկան մտահոգություններ և խնդիրներ՝ ստացված արդյունքների պահպանման, այս ոլորտի հետագա զարգացման և կայունության ապահովման համար:
-Այսօր առավել քան կարևոր է, որ մեր երկրի սեփական ռեսուրս հանդիսացող հիդրոէներգետիկ ներուժը օգտագործվի լիարժեք՝ առավելագույն արդյունավետությամբ և բնության նկատմամբ նվազագույն ազդեցությամբ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ,- ասաց Երվանդ Զախարյանը:  -Ակնհայտ է, որ ՓՀէԿ-երը նպաստել և նպաստում են Հայաստանի էներգետիկ անկախության և անվտանգության բարձրացմանը, և հիմա ժամանակն է ևս մեկ անգամ անդրադառնալ ներկա հիմնախնդիրներին և գտնել լավագույն առաջարկներ՝ օրենսդրական և վարչական ընթացակարգերի բարեփոխումների նախաձեռնման և իրագործման համար:
Երվանդ Զախարյանի խոսքով ոլորտի խնդիրներից  ամենաանհանգստացնողը ՓՀԷԿ-երի կողմից էլեկտրաէներգիայի թերարտադրությունն է. այսինքն գործունեության ընթացքում դրանք արտադրում են ավելի քիչ էլեկտրաէներգիա, քան հաշվարկված ու ծրագրավորված է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից: Այսպես 2013 թվականի հունվարի 1-ից դեկտեմբերի 31-ը ընկած ժամանակահատվածում  ՓՀԷԿ-երի կողմից արտադրվել է 80 մլն կվտժ քիչ էլեկտրաէներգիա: 2013 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2014-ի հունիսի 31-ը /մարժային տարում/  քիչ է արտադրվել 176 մլն կվտժ էլեկտրաէներգիա, իսկ 2014 թվականի հունվարի 1-ից մինչև այս տարվա վերջը, կանխատեսումների համաձայն, այդ պակասորդը կկազմի 186 մլն կվտժ: Դրա արդյունքում  փոքր ՀԷԿ-երի թերարտադրած էժան էլեկտրաէներգիայի փոխարեն Հայաստանի էլեկտրական ցանցերին է տրվում համեմատաբար թանկ էլեկտրաէներգիա:  2013 թվականի ընթացքում չարտադրված էլեկտրաէներգիայի և մատակարաված էլեկտրաէներգիայի գումարային տարբերությունը կազմում է 1մլրդ 253 մլն դրամ: 2014 թվականի մարժային տարում /օգոստոսի 1-ից միչև 2015 թվականի հուլիսի 31-ը / սպասվող վնասը կկազմի 3մլրդ 680 մլն դրամ:
-Այդ գումարները ՀԷՑ-ի բալանսում ձևավորվում են որպես վնասներ, ինչը  հետագայում հանձնաժողովը ստիպված նախատեսում է սակագնի մեջ և ավելացնում հասարակության բեռը,- ասաց Երվանդ Զախարյանը:  -Ցանկացած չարտադրված 1 կվտ/ժ էլեկտրաէներգիայի համար վճարում է հանրությունը՝ սակագնի տեսքով: Ձեր կողմից չարտադրված էլեկտրաէներգիայի ազդեցությունը սակագնի վրա կլինի 0,66 դրամ՝ 1 կվտժ-ի համար: Այս բոլորը կուտակվում է, հետո զարմանում ենք, թե ինչու և ինչպես բարձրացան  սակագները:  Այսօրվա պահանջները բոլորովին այլ են: Մենք խիստ պահանջներ ենք դրել ՀԷՑ-ի առաջ, հանրության պահանջն էլ է նրանցից: Բայց մենք բոլորս այդ հարցում ունենք մեր թերացումները,-ասաց նախարարը:
Համաժողովի շրջանակներում քննարկվեցին նաև ՓՀԷԿ-երի հետագա զարգացման տեսլականը, ՓՀԷԿ-երի զարգացման և գործունեության հեռանկարները՝ 15 տարվա երաշխավորված գնման ժամկետից հետո, ինչպես նաև ՓՀԷԿ-երի տեխնիկական խնդիրների օրենսդրական կարգավորման նորույթները:

The Problems of Small HPP were Discussed
On November 11, by the initiative of the Ministry of Energy and Natural Resources and Renewable Energy and Energy Efficiency Fund of Armenia was held a conference related to the problems, prospects and the development possibilities of the small HPP sphere.
The conference was attended by the representatives of the small hydropower plants, international and non-governmental organizations.
Before the discussion, there was presented the Armenian experience of small hydropower development, which is viewed as unprecedented.
Over the past decade in different provinces of the country were been built more than 150 small HPP, which were privately-owned and managed by the private sector.
By the October 1, 2014, there have been worked on of 162 SHPP, about 277 Mgv capacity in the country.
According to the licenses provided, 65 small hydropower plants, with a project capacity of 131 Mgv, today in the construction phase.
The pledge of these achievements was the stimulating state policy and conducive environment for investment, which was once formed by the participation of various interested structures and the international donor community support.
The Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan thanked the representatives of small hydropower plants for the works done and investments.
According to the Minister, small hydropower plants in Armenia can be considered the established business, but that does not mean, that there are not problems and concerns about the preservation of results achieved, of future development and stability ensuring of this sector.
-Today is more than important, that the hydropower potential, which is the own resource of our country, have been used fully, with maximum efficiency and using technologies with minimum environmental impact, said Yervand Zakharyan.
-It's obvious, that the small hydropower plants promoted and still promote  Armenia's energy independence and security increasing, and now it's time once again to revert to the current problems and find the best offers for the planning and implementation of the reforms of legislative and administrative procedures.
According to Yervand Zakharyan, the most bothersome problem of the energy system is the electricity underproduction by the HPP: It means, that they produce less electricity than it is calculated and programmed by the Public Services Regulatory Commission.
Thus, from January 1 to 31 December of 2013 period by the small hydropower plants have been produced 80 million kWh less electricity.
From July 1, 2013 to June 31, 2014 / in margin year / have been underproduction of electricity about 176 million kWh, and from 1 January 2014 until the end of this year, according to the forecasts, the deficit will amount to 186 million kWh.
As a result, instead of small hydropower plants’ cheap electricity the Armenian electrical networks receive relatively expensive electricity.
The amount difference of not produced and supplied electric power during the 2013, was 1 billion and 253 million AMD.
For the margin year of 2014 / from August 1 until 2015, July 31 / expected damage will be 3 billion and 680 million AMD.
-These amounts are forming as damages in ENA balance, which the Commission subsequently forced provides to the tariff and adds the burden of society, said Yervand Zakharyan.
-Of any 1 kW/h of not produced electricity the public is paying in the form of tariff.
The impact of not produced electricity by you on electricity tariff will be 0.66 AMD per 1 kWh.
All of this is accumulating, and then we wonder why and how tariffs have risen. Today's requirements are completely different. We have put strict requirements for ENA, and the public demand from them, too. But we all have our shortcomings in this matter, said the Minister.
Within the framework of the conference also have been discussed the vision of the further development of SHPPs, the SHPPs development and operation prospects for a guaranteed 15 years after the date of purchase, as well as the innovations of legislative regulation of SHPPs technical problems.