Քննարկվեցին փոքր ՀԷկ-երի հիմնախնդիրները
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի նախաձեռնությամբ  նոյեմբերի 11-ին տեղի ունեցավ փոքր ՀԷԿ-երի հիմնախնդիրներին, ոլորտի զարգացման հնարավորություններին ու հեռանկարներին նվիրված համաժողով: Համաժողովին մասնակցում էին փոքր ՀԷԿ-երի, միջազգային  ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Քննարկումից առաջ ներկայացվեց փոքր ՀԷԿ-երի զարգացման հայաստանյան փորձը, որը գնահատվում է որպես աննախադեպ: Անցած տասնամյակի ընթացքում հանրապետության տարբեր մարզերում կառուցվել է մասնավոր սեփականություն հանդիսացող և մասնավորի կողմից կառավարվող ավելի քան 150 ՓՀէԿ: 2014 թվականի  հոկտեմբերի 1–ի  դրությամբ՝ հանրապետությունում աշխատել է 162 ՓՀԷԿ,  մոտ՝ 277  Մգվ հզորությամբ: Ըստ տրամադրված լիցենզիաների այսօր  կառուցման փուլում են ևս 65 ՓՀԷԿ-եր՝ նախագծային 131 Մգվ հզորությամբ:
Այդ ձեռքբերումների գրավականը եղել է պետության խթանող քաղաքականությունը և ներդրումների համար նպաստավոր միջավայրը, որը ժամանակին ձևավորվել է տարբեր շահագրգիռ կառույցների մասնակցությամբ և միջազգային դոնոր հանրության աջակցությամբ:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը շնորհակալություն հայտնեց փոքր ՀԷԿ-երի ներկայացուցիչներին՝ կատարած աշխատանքի ու ներդրումների համար:
Նախարարի խոսքով՝ փոքր ՀԷԿ-երի բիզնեսը Հայաստանում կարելի է համարել կայացած, սակայն դա չի նշանակում, որ չկան մտահոգություններ և խնդիրներ՝ ստացված արդյունքների պահպանման, այս ոլորտի հետագա զարգացման և կայունության ապահովման համար:
-Այսօր առավել քան կարևոր է, որ մեր երկրի սեփական ռեսուրս հանդիսացող հիդրոէներգետիկ ներուժը օգտագործվի լիարժեք՝ առավելագույն արդյունավետությամբ և բնության նկատմամբ նվազագույն ազդեցությամբ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ,- ասաց Երվանդ Զախարյանը:  -Ակնհայտ է, որ ՓՀէԿ-երը նպաստել և նպաստում են Հայաստանի էներգետիկ անկախության և անվտանգության բարձրացմանը, և հիմա ժամանակն է ևս մեկ անգամ անդրադառնալ ներկա հիմնախնդիրներին և գտնել լավագույն առաջարկներ՝ օրենսդրական և վարչական ընթացակարգերի բարեփոխումների նախաձեռնման և իրագործման համար:
Երվանդ Զախարյանի խոսքով ոլորտի խնդիրներից  ամենաանհանգստացնողը ՓՀԷԿ-երի կողմից էլեկտրաէներգիայի թերարտադրությունն է. այսինքն գործունեության ընթացքում դրանք արտադրում են ավելի քիչ էլեկտրաէներգիա, քան հաշվարկված ու ծրագրավորված է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից: Այսպես 2013 թվականի հունվարի 1-ից դեկտեմբերի 31-ը ընկած ժամանակահատվածում  ՓՀԷԿ-երի կողմից արտադրվել է 80 մլն կվտժ քիչ էլեկտրաէներգիա: 2013 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2014-ի հունիսի 31-ը /մարժային տարում/  քիչ է արտադրվել 176 մլն կվտժ էլեկտրաէներգիա, իսկ 2014 թվականի հունվարի 1-ից մինչև այս տարվա վերջը, կանխատեսումների համաձայն, այդ պակասորդը կկազմի 186 մլն կվտժ: Դրա արդյունքում  փոքր ՀԷԿ-երի թերարտադրած էժան էլեկտրաէներգիայի փոխարեն Հայաստանի էլեկտրական ցանցերին է տրվում համեմատաբար թանկ էլեկտրաէներգիա:  2013 թվականի ընթացքում չարտադրված էլեկտրաէներգիայի և մատակարաված էլեկտրաէներգիայի գումարային տարբերությունը կազմում է 1մլրդ 253 մլն դրամ: 2014 թվականի մարժային տարում /օգոստոսի 1-ից միչև 2015 թվականի հուլիսի 31-ը / սպասվող վնասը կկազմի 3մլրդ 680 մլն դրամ:
-Այդ գումարները ՀԷՑ-ի բալանսում ձևավորվում են որպես վնասներ, ինչը  հետագայում հանձնաժողովը ստիպված նախատեսում է սակագնի մեջ և ավելացնում հասարակության բեռը,- ասաց Երվանդ Զախարյանը:  -Ցանկացած չարտադրված 1 կվտ/ժ էլեկտրաէներգիայի համար վճարում է հանրությունը՝ սակագնի տեսքով: Ձեր կողմից չարտադրված էլեկտրաէներգիայի ազդեցությունը սակագնի վրա կլինի 0,66 դրամ՝ 1 կվտժ-ի համար: Այս բոլորը կուտակվում է, հետո զարմանում ենք, թե ինչու և ինչպես բարձրացան  սակագները:  Այսօրվա պահանջները բոլորովին այլ են: Մենք խիստ պահանջներ ենք դրել ՀԷՑ-ի առաջ, հանրության պահանջն էլ է նրանցից: Բայց մենք բոլորս այդ հարցում ունենք մեր թերացումները,-ասաց նախարարը:
Համաժողովի շրջանակներում քննարկվեցին նաև ՓՀԷԿ-երի հետագա զարգացման տեսլականը, ՓՀԷԿ-երի զարգացման և գործունեության հեռանկարները՝ 15 տարվա երաշխավորված գնման ժամկետից հետո, ինչպես նաև ՓՀԷԿ-երի տեխնիկական խնդիրների օրենսդրական կարգավորման նորույթները:

11 ноября по инициативе Министерства энергетики и природных ресурсов РА и Фонда возобновляемой энергетики и энергосбережения Армении состоялась конференция посвещенной проблемам малых ГЭС и возможностям и перспективам развития данной сферы. В мероприятии принимали участие представители сферы малых ГЭС, а также международных и общественных организаций.
В ходе конференции был представлен опыт развития малых ГЭС в Армении, который оценивается как беспрецедентный. За прошедшее десятилетие в различных регионах страны были построены свыше 150 малых ГЭС, находящихся в частной собственности и в частном управлении. На 1 октября 2014 г. в Армении действовало 162 малых ГЭС мощностью 277 МВт. В стадии строительства в рамках предоставленной лицензии находятся еще 65 ГЭС с проектной мощностью в 131 МВт. Ерванд Захарян поблагодарил представителей сферы за проделанную работу и инвестиции. По словам министра бизнес малых ГЭС в Армении можно считать состоявшимся. Малые ГЭС способствовали и способствуют повышению уровня энергетической независимости и безопасности Армении. По словам министра в числе проблем имеющихся в данной сфере это недопроизводство электроэнергии малыми ГЭС. В частности, в ходе своей работы они вырабатывают меньше электроэнергии, чем это рассчитано и запланировано Комиссией по регулированию общественных услуг. Так, в период с 1 января по 31 декабря 2013 г. малыми ГЭС было произведено электроэнергии на 80 млн кВт/ч меньше запланированного. С 1 июля 2013 г. по 31 июня 2014 г. недопроизводство составило 176 млн кВт/ч, а с 1 января 2014 до конца этого года данный показатель составит 186 млн кВт/ч. В результате вместо непроизведенной малыми ГЭС дешевой электроэнергии в электрические сети Армении поступает относительно дорогостоящая электроэнергия из других источников. В 2013 г. разница между непроизведенной и поставленной электроэнергией оценивается в сумму 1 млрд 253 млн драмов. В период с 1 августа 2014 г. по 31 июля 2015 г. ожидаемый ущерб составит 3 млрд 680 млн драмов.
Министр энергетики подчеркнул, что эти суммы остаются на балансе ЗАО “ЭСА” в качестве убытков и в дальнейшем Комиссия по регулированию общественных услуг вынужденно учитывает их в размере тарифов на электроэнергию.
«За каждый непроизведенной кВт/ч электроэнергии платит общество. Влияние непроизведенной малыми ГЭС электроэнергии на тариф составит 0,66 драм за 1 кВт/ч. Все это накапливается и потом мы удивляемся почему и как увеличились тарифы. Сегодняшние потребности совсем иные. Мы перед “ЭСА” поставили строгие требования. Но мы тоже имеем недостатки в этом вопросе», -сказал министр.
В рамках конференции также обсуждались видение дальнейшего развития малых ГЭС, перспективы развития и деятельности малых ГЭС после 15летного срока гарантированной покупки, а также инновации законодательного регулирования технических проблем малых ГЭС.