Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը հյուրընկալեց պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած՝ Ավստրիայի Հանրապետության Եվրոպայի, ինտեգրացիայի և արտաքին գործերի դաշնային նախարար Սեբաստիան Կուրցի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման շրջանակներում քննարկվեցին էներգետիկայի և բնական պաշարների ոլորտներում հայ-ավստրիական համագործակցության հնարավորությունները:
Հայ և ավստրիացի գործընկերները պատրաստակամություն հայտնեցին հնարավորինս օգտագործել այն ներուժը, որ ունեն երկու երկրները՝ տնտեսության համար կարևոր այդ ոլորտներում:
Նախարար Երվանդ Զախարյանը ողջունեց Ավստրիայի պատվիրակությանը Հայաստանում, մաղթեց արգասաբեր և արդյունավետ աշխատանք:
Նախարարը կարևորեց հատկապես այն հանգամանքը, որ պատվիրակության կազմում շատ են գործարարները, ովքեր հետաքրքրված են հատկապես Հայաստանի էներգետիկ ոլորտով:
Երվանդ Զախարյանը նշեց, որ համագործակցության հնարավորությունները մեծ են հատկապես վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում՝ հիդրոէներգետիկայում, հողմաէներգետիկայում և արևային էներգետիկայի ոլորտում:
Երվանդ Զախարյանը հույս հայտնեց, որ այս հանդիպումը կլինի լավ սկիզբ՝ հետագա արդյունավետ աշխատանքի համար:
Ավստրիայի Հանրապետության Եվրոպայի, ինտեգրացիայի և արտաքին գործերի դաշնային նախարար Սեբաստիան Կուրցը իր հերթին նշեց, որ Ավստրիան հետաքրքրված է Հայաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու հարցում, իսկ այդ հարաբերություններում առանձնակի տեղ կարող է ունենալ էներգետիկ համագործակցությունը: Պատվիրակաության կազմում Հայաստան ժամանած ավստրիացի գործարարները ներկայացրին իրենց ձեռնարկություններն ու այն հնարավորությունները, որ կարող են ներդնել Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի զարգացման գործում:

8-го сентября министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян принемал делегацию во главе министра интеграции и иностранных дел Австрии Себастьяна Курца, прибывшии в Армению с официальным визитом.
В рамках встречи были обсуждены возможности армяно-австрийского сотрудничества в отрасли энергетики и природных ресурсов.
Армянские и австрийские партнеры выразили готовность максимально использовать тот потенциал, которым обладают обе старны в этих важных для экономики отраслях.
Министр Ерванд Захарян приветствовал Австрийскую делегацию и пожелал эффективной работы.
Министр подчеркнул важность того обстоятельства, что в составе делегации много бизнесменов, заинтересованных энергетической отрасли Армении.
Ерванд Захарян отметил, что возможности сотрудничества особенно велики в возобнявляаемой-востанавливающейся отрасли энергетики - гидроэнергетике, ветряной энергетике и солнечной энергетике.
Ерванд Захарян выразил надежду, что эта встреча станет хорошим началом для дальнейшей эффективной работы.
Себастьян Курц в свою очередь заявил, что Австрия заинтересована в развитии экономических отношений с Арменией и в этих отношениях особую роль может с играть энергетическое сотрудничество.
Прибывшие в составе австрийской делегации бизнесмены представили свои предприятия и те возможности, которые они могутвнедрить в дело развития энергетической отрасли в Армении.