Նորոգման աշխատանքներն ընթանում են ժամանկացույցի համաձայն
Հունիսի 20-ին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանն այցելել է Երևանի ՋԷԿ ՓԲԸ և տեղում ծանոթացել համակցված շոգեգազային ցիկլով էներգաբլոկի C1 Ինսպեկցիայի /կապիտալ նորոգման/ աշխատանքներին: Երևանի ՋԷԿ-ի ՀՇԳՑ էներգաբլոկի նորմատիվային հիմնանորոգման աշխատանքները սկսվել են հունիսի 3-ին և  կտևեն են մինչև հուլիսի 29-ը:
Երևանի ՋԷԿ-ի տնօրեն Հովակիմ Հովհաննիսյանը նախարարին տեղեկացրել է, որ վերանորոգման աշխատանքները ընթանում են շուրջօրյա /24 ժամյա/ գրաֆիկով՝ ժամանակացույցին համապատասխան: Նա բացառել է աշխատանքների ձգձգման հնարավորությունը.
- Երևանի ՋԷԿ-ի ՀՇԳՑ էներգաբլոկի նշանակությունը մեր հանրապետության էներգահամակրգի հաշվեկշռում շատ մեծ է: Այստեղ արտադրված էլեկտրաէներգիայի սակագինը բավականին ցածր է մյուս ջերմաէլկտրակայաններում արտադրվածից: Ուստի մենք պետք է անենք ամեն ինչ, որ բացառենք ժամանակցույցից որևէ ուշացում. ավելին փորձելու ենք, մի քանի օր շուտ միանալ էներգաարտադրության ցանցին,-ասել է Հովակիմ Հովհաննիսյանը
jek_small22
Երևանի ՀՇԳՑ էներգաբլոկը կառուցվել և գործարկվել է 2010թ. ապրիլի 21-ին: Կառուցման աշխատանքները ֆինանսավորվել են Ճապոնիայի Միջազգային Համագործակցության Բանկի կողմից և տևել են 22 ամիս: 2010թ. ապրիլի 21-ից մինչև 2014թ. հունիսի 3-ը էներգաբլոկը աշխատել է շարունակական բեռի գրաֆիկով և ՀՀ էներգահամակարգ է առաքվել մոտ 6,2 մլրդ կՎտժ էլեկտրաէներգիա: Վերոհիշյալ ժամանակահատվածում իր բարձր արդյունավետության շնորհիվ (մոտ 50% ՕԳԳ), էներգաբլոկը նպաստել է հանրապետությունում էլեկտրաէներգիայի սակագների աճի զսպմանը` բնական գազի սակագնի աճի պայմաններում:
Ինչպես նախկին ԽՍՀՄ արտադրության, այնպես էլ ժամանակակից արտադրության ցանկացած էլեկտրակայաններ ունեն իրենց կապիտալ նորոգման նորմատիվային ժամկետները, որոնց կատարումը պարտադիր է սարքավորումների հետագա հուսալի շահագործման տեսանկյունից:
Ինչ վերաբերում է Երևանի ՀՇԳՑ էներգաբլոկին, ապա այնտեղ տեղադրված է թույլատրելի նորմատիվային շահագործման ժամկետը հաշվարկող էլեկտրոնային հաշվիչ, որը արձանագրում է էներգաբլոկի փաստացի շահագործման ժամանակամիջոցը: Երևանի ՀՇԳՑ էներգաբլոկի` արտադրողների կողմից սահմանված նորմատիվային շահագործման ժամկետը 36 000 պայմանական ժամ է, իսկ էներգաբլոկը 2010թ. ապրիլի 21-ից մինչև 2014թ. հունիսի 3-ը արդեն աշխատել է 39 000 պայմանական ժամից ավելի: Փաստացի աշխատանքի պայմանական ժամերի հետագա գերազանցումը խիստ վտանգավոր է, կարող է հանգեցնել սարքավորումների լուրջ և անդառնալի վնասվածքների, որոնց վերականգնումը կապիտալ նորոգման ծախսերի համեմատ տասնապատիկ ավելի կարող է լինել: Բացի այդ, փաստացի նորմատիվային շահագործման ժամկետի գերազանցումը կհանգեցնի արտադրողների կողմից երաշխիքների վերացմանը:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը մանրամասն ծանոթացել է կատարված աշխատանքներին.
-Երևանի  համակցված շոգեգազային ցիկլով էներգաբլոկը 242 մեգավատ հզորությամբ կայան է, որն անցած 4 տարիների ընթացքում աշխատել է  ամբողջ հզորությամբ  և էներգահամակարգ է առաքել մոտ 6,2 մլրդ կՎտժ էլեկտրաէներգիա: Դրա մի մասը սպառվել է ներքին շուկայում, իսկ մյուս մասը` առաքվել է Իրան՝ ,,գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց,, ծրագրի շրջանակում,- ասել է նախարարը:
Նրա խոսքով Երևանի ՋԷԿ-ում ավելի շատ էլեկտրաէներգիա արտադրելու համար անհրաժեշտ կլինի նմանատիպ նոր էներգաբլոկ կառուցել:
Երվանդ Զախարյանը նշել է նաև, որ էներգահամակարգի կայուն աշխատանքի, բնակչությանն անխափան ու հուսալի ծառայություն մատուցելու հիմնական երաշխիքը՝ էներգետիկ ոլորտի զարգացման ու առաջընթացի շարունակականությունն է:

On June 20, the RA Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan visited the "Yerevan Thermal Power Plant" CJSC and got acquainted with the C1 Inspection (repair works) of the Combined-Cycle Power Plant Unit, which was started on June 3 and will be continued to July 29.
The director of plant Hovakim Hovhannisyan informed the Minister, that the repair works are going on round the clock, according to the schedule. He, also, excluded the possibility of delay:
- The significance of the YCCPP Unit for our country's energy balance is great. The tariff for the electricity produced here is less, than the production of other TPPs.Therefore,we must do everything to exclude any schedule delay. Moreover, we will try to join the unit a few days earlier, said Hovakim Hovhannisyan.
The YCCPP Unit was built and completed in 2010, April 21. The construction works were funded by the Japan Bank loan program for International cooperation and lasted for 22 months.
From 2010 April 21 to 2014 June 3, the unit has worked in ongoing load schedule and has delivered to the RA electricity system about 6.2 billion kWh of electricity. In above-mentioned period, due to the high efficiency (about 50% efficiency greater), the unit contributed to deterrence of rates of electricity, in the natural gas price growth conditions.
Either the former USSR production plants, or any modern production plant, has it՛s own normative repair terms, which is mandatory in terms of reliable operation of the equipment. As to the CCPP Unit, there is an electronic calculator placed on, which calculates allowable standard lifetime, and which records the actual operation of the unit interval, also.
The standard lifetime of the YCCPP, defined by the manufacturers, is 36 000 conventional hours, and the Unit, from 2010 April 21 to 2014 June 3, already has worked on more than 39 000 conventional hours.
The excess of the actual work conventional hours in future may be highly dangerous, and may cause serious and irreparable injury of the equipments, the restoration costs of which can be ten times more compared to repair costs.
Besides, the excess of the actual standard operation period will result in the elimination of the guarantees provided by the manufacturers.
The Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan familiarized himself with the work done:
- The YCCPP is a plant with 242 MW installed capacity, which has worked at full capacity in the past 4 years and has delivered about 6.2 billion kWh of electricity to the electricity system.
Part of that was consumed in the domestic market, while the rest was shipped to Iran in the frame of the project “Gas for electricity”, said the minister.
In his speech, the Minister said, that for the more production of electricity at Yerevan TPP will be needed to build one another unit, like this.