Իրանի էներգետիկայի նախարարը կժամանի Հայաստան
Նոյեմբերի 21-23-ը Հայաստան կժամանի Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգետիկայի նախարար Համիդ Չիթչիանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Երևանում պատվիրակությունը հանդիպումներ կունենա ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի, ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանի հետ: Պատվիրակությանը կընդունի նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Համիդ Չիթչիանի գլխավորած պատվիրակությունը հայ գործընկերների հետ կքննարկի էներգետիկ ծրագրերի, մասնավորապես՝ Իրան-Հայաստան երրորդ բարձրավոլտ գծի, Մեղրի ՀԷԿ-ի շինարարության ընթացքը,էլեկտրաէներգետիկայի բնագավառում տարածաշրջանային համագործակցության խնդիրները::
Մինչ Երևան ժամանելը, պատվիրակության փորձագիտական խումբը հայ մասնագետների հետ կայցելի Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ` բնապահպանական խնդիրները քննարկելու նպատակով: Դեռևս 2010 թվականին հայկական և իրանական կողմերը, Մեղրի և Ղարաչիլար ՀԷԿ-երի շինարարության շրջանակներում, պայմանավորվել էին հատուկ ծրագիր իրականացնել` Արաքս գետի ջրերը աղտոտվածությունից պաշտպանելու նպատակով: Այսօր արդեն Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում ներդրվել է ժամանակաից տեխնոլոգիա` ջրի փակ շրջանառման համակարգ, որը բացառում է կեղտաջրերի հոսքը Արաքս գետ:

Iran's Energy Minister will Arrive in Armenia
From 21-23 of November, the delegation led by the Energy Minister of Islamic Republic of Iran Hamid Chitchian, will arrive in Armenia.
In Armenia, the delegation will have meetings with the RA Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsisyan and with the RA Minister of Nature Protection Aram Harutyunyan.
The delegation will be received by the President of Republic of Armenia Sergh Sargsyan, also.
The delegation, headed by Hamid Chitchian, with Armenian counterparts will discuss the process of energy projects, in particular, the process of the Iran-Armenia Third high-voltage line and the Meghri HPP constructions, as well, the issues of regional cooperation in the electrical power field.
Before arriving in Yerevan, the expert group of the delegation with Armenian specialists, will visit to the Agarak’s copper and molybdenum combine to discuss the environmental issues.
Still, in 2010, the Armenian and Iranian sides, in the frame of Meghri and Gharachilar hydropower plants construction, had agreed to realize a special program in order to protect the water of Aras river from pollution.
Today, already, a modern technology, as a closed water circulation system is inserted in the Agarak’s copper and molybdenum combine, which excludes wastewater flow to the Aras river.