Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 11-րդ նիստը կայացավ Երևանում
Հոկտեմբերի 24-ին Երևանում սկսվեց Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 11-րդ նիստը, որին մասնակցելու համար Երևան էր ժամանել ԻԻՀ պատվիրակությունը` հանձնաժողովի իրանական կողմի համանախագահ, Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգետիկայի նախարար Մաջիդ Նամջուի գլխավորությամբ: Իրանական պատվիրակության կազմում էին նաև տնտեսության տարբեր ոլորտները ներկայացնող պաշտոնյաներ ու մասնագետներ:
Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 11-րդ նիստը բացեցին հայկական կողմի համանախագահ, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը և իրանական կողմի համանախագահ, Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգետիկայի նախարար Մաջիդ Նամջուն:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, ողջունելով նիստի մասնակիցներին, ասաց.
- Երկու երկրների քաղաքական հարաբերությունների բարձր մակարդակը պարտավորեցնում է ապահովել տնտեսական համագործակցության բնագավառում համապատասխան ակտիվություն:
Ներկայումս օրակարգում են Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի, Արաքս գետի վրա համատեղ ՀԷԿ-երի և նավթամթերքների խողովակաշարի շինարարության նախագծերն ու համագործակցության ընդլայնումը նավթաքիմիայի բնագավառներում: Կարևոր նշանակություն ունի երկկողմ տրանսպորտային, մասնավորապես երկաթուղային հաղորդակցության ակտիվացումը: Իրան-Հայաստան երկաթգծի շինարարության նախագծի առնչությամբ կայացել են մի շարք քննարկումներ և նախագծի իրականացման համար առկա է կողմերի վճռականությունն ու շահագրգիռ հետաքրքրությունը:
Տնտեսական հարաբերությունների աշխուժացման շնորհիվ որոշակի աճ են գրանցել երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալները և մեր հարաբերությունների պատմության մեջ այն այսօր գտնվում է ամենաբարձր մակարդակի վրա, սակայն ընդհանուր ֆիզիկական ծավալները բավարար չեն և առկա բարձր մակարդակի ներուժը պահանջում է, որ կարճ ժամանակահատվածում այդ թվերը կրկնապատկվեն, եռապատկվեն: Կարծում եմ, որ այս ոլորտում լուրջ դերակատարություն կարող են ունենալ մասնավոր հատվածը ներկայացնող առևտրային կառույցների և հաստատությունների համագործակցության սերտացումը, համատեղ ներդրումների խրախուսումը և այլ նմանատիպ միջոցառումների կազմակերպումը: Գոհունակությամբ պետք է նշել, որ այս առնչությամբ ակտիվություն է նկատվում միջմարզային համագործակցության շրջանակում:
Փոխվստահության ու բարիդրացիության ավանդույթների վրա հիմնված հայ-իրանական կապերի ներկայիս բարձր մակարդակը հանդիսանում է մեր երկրների միջև հաստատված փոխշահավետ համագործակցության խորացման գրավականը և ես վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք կկարողանանք լրացուցիչ լիցք հաղորդել համատեղ նախագծերի իրակացմանը:
Կարևորելով Հայաստանի դերն ու նշանակությունը հարևան երկրների հետ հարաբերություններում` Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգետիկայի նախարար Մաջիդ Նամջուն ասաց.
-Իրանի և Հայաստանի միջև քաղաքական ու տնտեսական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա և զարգանում են փոխըմբռնման մթնոլորտում:
Համատեղ իրականացվող նախագծերի հարցում մենք իհարկե առաջընթաց գրանցել ենք, բայց պետք է նշեմ, որ կան նաև խոչընդոտներ, որոնց պատճառով որոշակի դանդաղել է այդ ծրագրերի ընթացքը: Բոլոր ձեռքբերումներով հանդերձ, արդյունքները մեզ համար գոհացուցիչ չեն, պետք է ամեն ինչ արվի խոչընդոտները հաղթահարելու և առաջ ընթանալու համար:
Նիստի ընթացքում կողմերը քննարկեցին առևտրատնտեսական, էներգետիկայի, տրանսպորտի և կապի, հանքարդյունաբերության, բնապահպանության, առողջապահության, գյուղատնտեսության, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, կրթական, մշակութային բնագավառներին, ինչպես նաև միջմարզային համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Նիստի ավարտին՝ հոկտեմբերի 25-ին, ստորագրվեց «Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 11-րդ համատեղ նիստի փոխըմբռնման հուշագիրը»:
Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովը ձևավորվել է 1992 թվականին` երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը զուգահեռ:

The 11-th session of Armenia-Iran Intergovernmental Commission took place in Yerevan
On October 24, 2012, the 11-th session of the RA-IRI Intergovernmental Joint Commission began in Yerevan. The Iranian delegation, headed by the Minister of Energy of the Islamic Republic of Iran Majid Namjou, the Co-chairman of the Iranian side of the Commission, visited to Yerevan to participate in the session.
The RA Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsisyan welcomed the participants and said:
-The high level relationship in the political sphere between two countries imposes to provide adequate activities in the economic sphere.
At present, the Iran-Armenia third high voltage transmission line, joint HPPs and Iran-Armenia oil-products pipeline construction projects, as well the cooperation expanding in the petrolеum-chemistry sphere are on the agenda.
It has great importance the promotion of two-sided transportation, especially railway communication.
A number of discussions about Iran-Armenia railway construction projects were established and there is resoluteness of sides and mutual interest to realize the plan.
Due to activation of economic relations, there is some progress in the bilateral trade dimension which is on the highest level since the beginning of our relations, but general physical volumes are not satisfactory and the available high potential demands to twice or to thrice these results rapidly.
I suppose that the approximation of cooperation of the private sector trade organizations and the institutes, the stimulation of joint investments and organization of other such arrangements can play a serious role in this sphere.
I am glad to notice, that there is a visual activity in the frame of inter-regional cooperation.
The existing high level of Armenia-Iran interactions, based on the tradition of confidence and neighborly relationship, is the guarantee for the deepening of the truly established mutually advantageous relations between our countries, and I am sure, by concerted efforts we will be able to speed up the accomplishment of the joint projects.
Appreciating the role of Armenia in the relations with neighbor countries, the Minister of Energy of the Islamic Republic of Iran Majid Namjou said:
-The political and economic relations between Iran and Armenia are on a high level and are developing in an atmosphere of mutual understanding.
Of course, there is some progress in the field of realization of the joint projects, but, I have to note, that there are some obstacles, because of which the project work was slowdown. In this respect, we are not satisfied with the achievements, and we must do our best to overcome the difficulties and to have more progress.
During the session the sides discussed issues concerning the spheres of trade-economic, energy, transport and communication, mining industry, nature protection, health, agriculture, labour and social affairs, education and science, culture, as well as issues concerning inter-regional cooperation.
At the end of the session, the Memorandum of Understanding of the 11-th Joint Session of RA-IRI Intergovernmental Commission was signed.
The Armenia-Iran Intergovernmental Commission was created in 1992 in parallel with the establishment of diplomatic relations between the two countries.