Սփյուռքահայ գործարարների հետ քննարկվել են էներգետիկայի բնագավառում ներդրումային հնարավորությունները
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար, նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Բաղրամյանն ապրիլի 5-ին ընդունել է սփյուռքահայ գործարարների պատվիրակությանը, որի կազմում էին «Hydrodom» և «Industrial Motorpower Corporation»  ընկերությունների ներկայացուցիչներ Անատոլի Մաթևոսյանը, Շանթ Ղարիբյանը, Լևոն Ղարիբյանը, Սերժ Ղարիբյանը և Հարի Նաջարյանը:
Գարեգին Բաղրամյանը ներկայացրել է Հայաստանի էներգետիկայի ոլորտը, իրականացված ծրագրերը: Այս համատեքստում սփյուռքահայ գործարարների հետ քննարկվել են  էներգետիկայի բնագավառում,  մասնավորապես՝  հիդրոէներգետիկայի, արևային, երկրաջերմային ծրագրերի ներդրումային հնարավորությունները:
Սփյուռքահայ գործարարները ներկայացրել են նախկինում իրականացված ուսումնասիրությունները և դրանց  հիման վրա կազմված ներդրումային ծրագրերը:
Գործարարները նախարարի պաշտոնակատարին տեղեկացրել են նաև, որ համագործակցում են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների առաջատար կազմակերպություններից մեկի հետ, որը պատրաստ է միանալ ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը:
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ ներդրողները ուսումնասիրություն կիրականացնեն հիդրոէներգետիայի և երկրաջերմային ոլորտներում՝ հիմնվելով Հայաստանի էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի (R2E2) կողմից տրամադրված տվյալների հիման վրա: Գործարարները պատրաստակամություն են հայտնել հնարավորինս շուտ սկսել գործնական աշխատանքները:

С предпринимателями из армянской Диаспоры обсуждены инвестиционные возможности в энергетической сфере
Исполняющий обязанности министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, первый заместитель министра Гарегин Баграмян принял 5 апреля делегацию армянской Диаспоры, в состав которого входили представители компаний «Hydrodom» и «Industrial Motorpower Corporation» Анатолий Матевосян, Шант Гарибян, Левон Гарибян, Серж Гарибян и Гари Наджарян. Гарегин Баграмян представил энергетическую сферу Армении, реализованные программы.
В этом контексте с предпринимателями из армянской Диаспоры были обсуждены инвестиционные возможности в рамках программ в энергетической отрасли, в частности гидроэнергетики, солнечной и геотермальной сферах. Предприниматели из армянской Диаспоры рассказали о проведенных ранее исследованиях и разработанных на их базе инвестиционных программах. Предприниматели проинформировали также министра, что сотрудничают с одной из передовых организаций Соединенных Штатов Америки, которая готова объединиться в реализации инвестиционных проектов.
В ходе встречи достигнута договоренность о проведении инвесторами исследований в гидроэнергетике и геотермальной сферах на основе данных, предоставленных Фондом энергетики и энергосбережения Армении (R2E2). Предприниматели выразили готовность начать практические работы по возможности скоро.