Երևանում կայացել է Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի համատեղ համակարգող կոմիտեի 8-րդ նիստը
Այսօր՝ մարտի 12֊ին Երևանում կայացել է Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի համատեղ համակարգող կոմիտեի 8-րդ նիստը` Հայաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար, նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Բաղրամյանի և «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, զարգացման և միջազգային բիզնեսի գծով տնօրեն Կիրիլ Կոմարովի համանախագահությամբ:
Նիստին մասնակցել են ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության, ՀՀ ԿԱ միջուկային անվտանգության կառավարման պետական կոմիտեի, «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ի, «Հայատոմ» ՓԲԸ-ի, «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի, ինչպես նաև  «Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերության,  «Ռոսէներգոատոմ Կոնցեռն», «Տեխսնաբէքսպորտ» ընկերությունների ներկայացուցիչները։
Քննարկվել են 2019թ. գործողությունների ծրագիրը և մինչև 2021թ. միջոցառումների ծրագիրը, Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման պայմանները՝ պլանային-կանխարգելիչ վերանորոգման աշխատանքներից հետո, ինչպես նաև ՀԱԷԿ-ի արդիականացման շրջանակում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցության մասին Միջկառավարական համաձայնագրի գործողության ժամկետի երկարաձգման հարցը։ Կողմերը քննարկել են նաև  օգտագործված միջուկային վառելիքի դուրսբերման և վերամշակման պիլոտային ծրագրի նախապատրաստման հարցը:
Անդրադարձ է եղել հումանիտար ոլորտում և ատոմային էներգետիկայի բնագավառում կադրերի պատրաստման ուղղությամբ Հայաստանի և Ռուսաստանի երկկողմ համագործակցությանը: Նշվել է, որ 2018թ. դեկտեմբերին մեկնարկել է Ռոսատոմի քվոտաներով բակալավրիատի, մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի ծրագրերով Ռուսաստանի առաջատար տեխնիկական բուհերում սովորելու համար հայ ուսանողների ընտրությունը. 2019-2020 ուսումնական տարվա համար հայ ուսանողներին  հատկացվել է 4  տեղ։
Հայաստանի ավագ դպրոցների աշակերտների միջև անցկացված մաթեմատիկայի և ֆիզիկայի ամենամյա օլիմպիադայի մրցանակակիրները արտոնություններ կստանան «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի հիմնական բուհեր, մասնավորապես՝ ՌԴ Ազգային միջուկային հետազոտական համալսարան (ՄԻՖԻ) ընդունվելիս:
Ատոմային էներգետիկայի բնագավառում կրթության հանրայնացման նպատակով Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում ռուս մասնագետների մասնակցությամբ պարբերաբար անցկացվում են կրթական միջոցառումներ, իսկ Հայաստանի ներկայացուցիչները մասնակցում են «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի աջակցությամբ անցկացվող հումանիտար և միջազգային մշակութային  նախագծերին։

Сегодня, 12 марта, в Ереване состоялось 8-ое заседание совместного Координационного комитета по проекту продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС под председательством исполняющего обязанности министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении, первого заместителя министра Гарегина Баграмяна и первого заместителя генерального директора - директора Блока по развитию и международному бизнесу Кирилла Комарова.
В заседании участвовали представители министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, государственного комитета по регулированию ядерной безопасности при Правительстве РА, ЗАО «Армянская атомная станция», ЗАО «Арматом», госкорпорации «Росатом», а также компаний «Русатом Сервис», «Концерн Росэнергоатом», «Техснабэкспорт».
Обсуждены программа деятельности на 2019 года и программа мероприятий до 2021 года, условия эксплуатации второго блока Армянской АЭС после работ по планово-профилактическому ремонту, а также вопрос продления срока действия, подписанного между Арменией и Россией межправительственного соглашения о сотрудничестве в рамках модернизации ААЭС. Было рассмотрено двустороннее сотрудничество между Арменией и Россией в гуманитарной области и подготовке кадров в сфере атомной энергетики. Отмечено, что в декабре 2018 года стартовал отбор армянских студентов для обучения по квотам «Росатома» в ведущих технических вузах России по программам бакалавриата, магистратуры и аспирантуры. В 2019-2020 годах армянским студентам отведены 4 места. Призеры ежегодных олимпиад по математике и физике, проводимых среди студентов старших школ Армении, получат льготы при поступлении в основные вузы государственной корпорации «Росатом», в частности в Национальный исследовательский ядерный университет МИФИ. С целью популяризации образования в сфере атомной энергетики в Национальном политехническом университете Армении с участием российских специалистов регулярно проводятся образовательные мероприятия, а представители Армении участвуют в гуманитарных и международных культурных проектах, проводимых при содействии госкорпорации «Росатом».