ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար, առաջին տեղակալ Գարեգին Բաղրամյանը հունվարի 29-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության (ԻԻՀ) էներգետիկայի նախարարի տեղակալ Հոմայուն Հաերիի գլխավորած պատվիրակությանը։ Պատվիրակության կազմում էր նաև Հայաստան-Իրան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման ծրագրի գլխավոր կապալառու «Սանիր» ընկերության գործադիր տնօրեն Համիդռեզա Սալեհին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ էլեկտրահաղորդման օդային գծի կառուցման ընթացքի մանրամասները, «Մեղրի» ՀԷԿ-ի կառուցման ծրագիրը, ինչպես նաև գազ` էլեկտրաէներգիայի դիմաց փոխանակման ծրագիրը և դրա ծավալների ավելացման հնարավորությունը:
Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացումը, որտեղ իր առանձնահատուկ դերն ունեն նշված ծրագրերը: Կարևորվել է նաև ոլորտի պաշտոնատար անձանց փոխայցերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը, որը հնարավորություն կտա ծրագրերի իրականացման ընթացքում առաջացած խնդիրներին տալ արդյունավետ և շուտափույթ լուծում:
Գարեգին Բաղրամյանը և Հոմայուն Հաերին նշել են, որ շարունակելու են հետևողական լինել, որպեսզի բարձրավոլտ երրորդ էլեկտրահաղորդման օդային գծի և ենթակայանի կառուցման շինարարական աշխատանքներն իրականացվեն պատշաճ որակով և սահմանված ժամանակացույցին համապատասխան:

Гарегин Баграмян принял Хомаюна Хаери
Первый заместитель исполняющего обязанности министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Гарегин Баграмян принял 29 января делегацию, возглавляемую заместителем министра энергетики Исламской Республики Иран (ИРИ) Хомаюном Хаери.
В состав делегации входил также исполнительный директор компании «Санир» Хамидреза Салехи. Компания является генеральным подрядчиком программы строительства линии электропередачи «Армения-Иран» в 400 кВ.
В ходе встречи стороны обсудили детали процесса строительства третьей высоковольтной воздушной линии электропередачи Иран-Армения, проект строительства ГЭС «Мегри», а также программу «газ в обмен на электроэнергию» и возможности расширения ее объемов.
Собеседники отметили важность углубления торгово-экономических отношений между Арменией и Ираном, особую роль в которых играют указанные программы.
Была отмечена также необходимость активизации обоюдных визитов должностных лиц отрасли, что позволит эффективно и своевременно решать возникающие при реализации программ проблемы.
Гарегин Баграмян и Хомаюн Хаери отметили, что будут последовательны в выполнении качественных работ по строительству третьей высоковольтной воздушной линии электропередачи и подстанции в соответствии с установленным графиком.