Հանքարդյունաբերության ոլորտում գանձվել է շուրջ 360մլն դրամի ապառքներ
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի Ընդերքի գործակալությունում առկա և տարբեր գերատեսչություններից ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ 2018 թվականի մայիսի 5-ից մինչև նոյեմբերի 17-ն ընկած ժամանակահատվածում գրավոր զգուշացումներ են ստացել օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունք ունեցող 128 ընկերություններ, որից 14-ը` մետաղական, 112-ը` ոչ մետաղական և 2-ը` հանքային ջուր:
Ընկերությունները զգուշացվել են ընդերքօգտագործման վճարման ապառքների մասով և աշխատանքային նախագծում ամրագրված պահանջները և օգտակար հանածոյի արդյունահանման նպատակով ընդերքօգտագործման պայմանագրերով սահմանված պարտավորությունները սահմանված ժամկետներում չկատարելու հիմքով:
Հետևողական աշխատանքի արդյունքում 01.12.2018թ-ի դրությամբ գանձվել է մոտ 360000.0 հազար դրամ, որից՝ պետական տուրքի մասով՝ 93500.0 հազար դրամ, շրջակա միջավայրի դրամագլխի մասով՝ 80500,0 հազար դրամ, մշտադիտարկումների մասով՝ 3000.0 հազար դրամ և համայնքի սոցիալական մեղմացման ծրագրի ապահովման մասով՝  183000,0 հազար դրամ:
Գրավոր զգուշացումներում նշված խախտումները սահմանված ժամկետում չվերացնելու հիմքով օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունք ունեցող 35 ընկերությունների նկատմամբ ներկայացվել են միջնորդագրեր ընդերքօգտագործման իրավունքները դադարեցնելու վերաբերյալ։ 10-ը ոչ մետաղական  ընկերությունների ընդերքօգտագործման իրավունքները դադարեցվել են, 21 ընկերությունների մասով գործընթացը ընթացքի մեջ է (այդ թվում՝ 4 մետաղական ), իսկ  4 ընկերությունների վարչական վարույթը կարճվել է՝ գրավոր զգուշացման հիմքերը վերացնելու հանգամանքով:

В горнодобывающей сфере взысканы недоимки на порядок 360 млн. драмов
Согласно информации, имеющейся в Агентстве недр аппарата министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА и полученных от разных ведомств, в период с 5 мая по 17 ноября 2018 года письменное предупреждение получили 128 компаний, имеющих право на добычу полезных ископаемых, 14 из которых – металлических, 112 – неметаллических и 2 – минеральной воды.
Компании были предупреждены по части недоимок и невыполнения в установленные сроки требований, закрепленных в рабочем проекте, а также обязательств в рамках соглашений по недропользованию. В результате последовательных работ, по положению на 01.12.2018 г., взыскано около 360000.0 тыс.драмов, из которых по части государственных пошлин - 93500.0 тыс.драмов, фонда окружающей среды - 80500,0 тыс.драмов, мониторингов - 3000.0 тыс. драмов, и по части обеспечения программ смягчения социального воздействия на общины - 183000,0 тыс. драмов.
В отношении имеющих право на добычу полезных ископаемых 35 компаний представлены ходатайства о прекращении прав на недропользование на основании неустранения в установленные сроки указанных в письменных предупреждениях нарушений. Права на недропользование 10 неметаллических компаний прекращены, по части 21 компании процесс продолжается (в том числе 4 металлических), а административное производство по 4 компаниям прекращено в связи с устранением оснований, указанных в письменном предупреждении.