ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը դեկտեմբերի 19-ին հանդիպել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ, USAID) Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխնախագահ Բրոք Բիրմանի հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերը, ԱՄՆ ՄԶԳ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխնախագահի օգնական Ջեկ Հիլլերը և այլ ներկայացուցիչներ:
Քննարկվել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի ֆինանսավորմամբ Հայաստանում մեկնարկող Շուկայի ազատականացման և էլեկտրաէներգիայի առևտրի հնգամյա ծրագիրը (Market Liberalization and Electricity Trade Program - MLET):
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարի պաշտոնակատարը բարձր է գնահատել ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությունը Հայաստանի էներգետիկայի բնագավառում իրականացվող ռազմավարական ծրագրերին: Այդ համատեքստում կարևորել է Շուկայի ազատականացման և էլեկտրաէներգիայի առևտրի ծրագիրը, որով նախատեսվում է էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացում, նոր մեխանիզմների և ինստիտուտների ներդրում, միջպետական առևտրի հետ կապված հարցերի կարգավորում, օրենսդրական դաշտի բարեփոխում:
«Ծրագրի շրջանակում նախատեսված է նաև խորհրդատվություն՝ ուղղված ենթաօրենսդրական դաշտի փոփոխությանը: Այսինքն՝ կմշակվեն կարգեր, կանոններ, լիցենզիաներ և պայմանագրեր, որոնք կնպաստեն նոր շուկայական մոդելի իրագործմանը: Եվ այստեղ կարևոր է միջազգային փորձի ճիշտ կիրառումը»,- նշել է նախարարի պաշտոնակատարը:
Գարեգին Բաղրամյանը կարևորել է նաև մատակարարների, սպառողների և արտադրողների ընդհանուր շղթայում պատասխանատվության մեխանիզմների ներդրումը, որը նույնպես նոր գործիք է Հայաստանի էներգահամակարգում:
«Արդյունքում, համոզված եմ, ունենալու ենք նաև փոխշահավետ համագործակցություն միջպետական առևտրի տեսանկյունից, մասնավորապես, Վրաստանի հետ: Մի քանի տարի հետո մենք կկարողանանք փոխշահավետ առևտուր իրականացնել ինչպես ներկրման, այնպես էլ արտահանման տեսանկյունից, ավելացնել մեր փոխադարձ առևտրի ծավալները»,- ասել է Գարեգին Բաղրամյանը:
Նախարարի պաշտոնակատարը համոզմունք է հայտնել, որ նախարարության և ԱՄՆ ՄԶԳ փոխշահավետ համագործակցության շնորհիվ հաջողությամբ կիրականացվեն նախատեսված բարեփոխումները:
Բրոք Բիրմանն իր հերթին, գոհունակություն է հայտնել նախարարության հետ համատեղ աշխատանքից՝ կարևորելով էներգետիկ անկախությունը ցանկացած երկրի համար:
«Այս 8 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ծրագիրը կօգնի Հայաստանին էներգետիկ աղբյուրների դիվերսիֆիկացման, էներգետիկ շուկայի ազատականացման հարցերում և կնպաստի նրա էներգետիկ անկախությանը: Նպատակը հստակ է. Հայաստանի էներգետիկ ոլորտը գրավիչ դարձնել ներդրողների համար` մեծացնելով ոլորտի թափանցիկությունը, հաշվետվողականությունը և մրցունակությունը: Միասին աշխատելով` մենք կարող ենք օգնել Հայաստանին հարևան Վրաստանի և Եվրամիության հետ տնտեսական կապերի ամրապնդման հարցում»,- ասել է Բրոք Բիրմանը:
MLET ծրագրի շրջանակում օժանդակություն կցուցաբերվի Հայաստանի կառավարությանը՝ էներգետիկ ռազմավարության վերանայման և էներգետիկ բնագավառի զարգացման երկարաժամկետ ծրագրի մշակման հարցում:

Гарегин Баграмян и замдиректора USAID обсудили стартующую в Армении пятилетнюю программу либерализации рынка и торговли электроэнергией
Исполняющий обязанности министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Гарегин Баграмян принял 19 декабря заместителя директора Агентства США по международному развитию (USAID) по вопросам Европы и Евразии Брока Бирмана. На встрече также участвовали директор армянской миссии USAID Дебора Гризер, помощник заместителя директора Агентства США по международному развитию по вопросам Европы и Евразии Джек Хиллер и другие представители.
Была обсуждена пятилетняя программа либерализации рынка и торговли электроэнергией (Market Liberalization and Electricity Trade Program - MLET). Приветствуя гостей, исполняющий обязанности министра высоко оценил содействие, оказываемое USAID осуществляемым в Армении стратегическим программам в сфере энергетики. В этом контексте отмечена важность программы либерализации рынка и торговли электроэнергией, в рамках которой предусматривается либерализация электроэнергетического рынка, внедрение новых механизмов и институтов, регулирование вопросов, связанных с межгосударственной торговлей, реформирование законодательного поля.
"В рамках программы предусмотрены также консультации, направленные на изменение подзаконных актов. То есть, будут разработаны положения, нормы, лицензии и договора, которые поспособствуют реализации новой рыночной модели", - сказал и.о. министра, отметив важность правильного применение международного опыта.
Гарегин Баграмян также подчеркнул важность введения механизмов ответственности в общей цепочке поставщиков, потребителей и производителей, что также является новым инструментом в энергетической системе Армении.
"Убежден, что у нас также будет взаимовыгодное сотрудничество с точки зрения межгосударственной торговли, в частности, с Грузией. Через несколько лет мы сможем вести взаимовыгодную торговлю как с точки зрения импорта, так и экспорта, увеличить объемы увеличить объемы взаимной торговли», - сказал Гарегин Баграмян. Исполняющий обязанности министра выразил уверенность, что благодаря взаимовыгодному сотрудничеству министерства с USAID предусмотренные реформы будут реализованы. В свою очередь Брок Бирман выразил удовлетворение совместной работой с министерством, отметив важность энергетической независимости для любой страны.
"Этот проект стоимостью 8 миллионов долларов поможет Армении диверсифицировать источники энергии, либерализовать энергетический рынок и способствовать ее энергетической независимости. Цель ясна: сделать энергетический сектор Армении привлекательным для инвесторов, повысив прозрачность, подотчетность и конкурентоспособность сферы. Работая вместе, мы можем помочь Армении укрепить экономические отношения с соседней Грузией и Евросоюзом", - сказал Брок Бирман.
В рамках программы MLET будет оказано содействие правительству Армении в вопросе разработки долгосрочной программы пересмотра энергетической стратегии и развития энергетической сферы.