Գարեգին Բաղրամյանը Վիեննայում մասնակցել է նախարարական համաժողովին
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը նոյեմբերի 28-30-ը Վիեննայում մասնակցել է «Միջազգային գիտություն և տեխնոլոգիաներ՝ ուղղված ընթացիկ ու զարգացող մարտահրավերներին» խորագրով նախարարական համաժողովին:
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության կողմից կազմակերպված համաժողովի շրջանակում քննարկվել են արդյունաբերության տարբեր ճյուղերում միջուկային գիտության և տեխնոլոգիաների կիրառման, ինչպես նաև միջուկային գիտության միջոցով գլոբալ խնդիրների լուծմանն առնչվող հարցեր:
Համաժողովի մասնակից պետությունների պատվիրակները ներկայացրել են ոլորտի զարգացումները, ազգային փորձը:
Գարեգին Բաղրամյանն իր ելույթում ներկայացրել է ատոմային էներգետիկայի բնագավառում Հայաստանում իրականացվող միջոցառումները:  Մասնավորապես, նշել է, որ «Հայատոմ» գիտահետազոտական ինստիտուտի կողմից կատարված մշակումները ներդրվել են ոչ միայն Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում, այլև տարբեր երկրների ԱԷԿ-երի աշխատանքում:
Նախարարի պաշտոնակատարն ընդգծել  է, որ Հայաստանում մեծ ուշադրություն է դարձվում ատոմային էներգետիկայի բնագավառում բարձր որակավորված մասնագետների պատրաստմանը, կադրերի վերապատրաստմանն ու հմտությունների զարգացմանը: Այդ համատեքստում նշվել է, որ Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի շրջանակում ձևավորվել է համագործակցություն ՌԴ Ազգային միջուկային հետազոտական համալսարանի (ՄԻՖԻ՝ «Մոսկվայի ֆիզիկա-ինժեներական ինստիտուտ») հետ, որը համապատասխան մասնագիտություններով քվոտաներ է հատկացնում Հայաստանի ուսանողների համար:

Гарегин Баграмян участвовал в Вене в министерской конференции Исполняющий обязанности министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РФ
Гарегин Баграмян 28-30 ноября принял участие в Вене в министерской конференции на тему «Ядерная наука и технологии: решение текущих и новых задач развития».
В рамках конференции, организованной Международным агентством по атомной энергетике, были обсуждены вопросы применения ядерной науки и технологий в разных отраслях промышленности, а также решения глобальных проблем посредством ядерной науки. Делегаты стран-участниц конференции представили развитие сферы, национальный опыт. Гарегин Баграмян в своем выступлении представил осуществляемые в Армении мероприятия в сфере атомной энергетики.
В частности, он отметил, что разработки научно-исследовательского института «Арматом» внедрены не только на Армянской АЭС, но и на атомных станциях разных стран. Исполняющий обязанности министра подчеркнул, что в Армении уделяют большое внимание подготовке высококвалифицированных специалистов в сфере атомной энергетики, переподготовке кадров и развитию навыков.
В этом контексте было отмечено, что в рамках программы продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС налажено сотрудничество с российским Национальным исследовательским ядерным университетом «МИФИ», которая предоставляет квоты для армянских студентов по соответствующим специальностям.