ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանն ընդունել է Գերմանիայի զարգացման վարկերի բանկի (KfW), «Ֆիխտներ Ուոթեր և Տրանսպորտեյշն» (Fichtner GmbH & Co. KG) ընկերության, ՀՀ էներգահամակարգի պատասխանատուներին և փորձագետներին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց I» (Հայաստան-Վրաստան հաղորդիչ գիծ/ենթակայաններ) ծրագրով նախատեսված աշխատանքները, մասնավորապես, 400/220/10 կՎ «Դդմաշեն» ենթակայանի, էլեկտրահաղորդման 400 կՎ օդային գծի, 1050 ՄՎտ հզորությամբ բարձր լարման հաստատուն հոսանքի «Այրում» փոխակերպիչ կայանի կառուցման անհրաժեշտության տեխնիկատնտեսական նպատակահարմարությունը, ծրագրի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքում ծագած խնդիրները, դրանց տեխնիկական ու համակարգային լուծումների կիրառման արդյունավետությունը, տարածաշրջանի էներգահամակարգերի միջև աշխատանքների սինխրոնիզացման հնարավորությունները:
Անդրադարձ է եղել նաև Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման գծերի կառուցմանը, քառակողմ տարածաշրջանային համագործակցության զարգացմանը:
Ներկայացված տեխնիկական առաջադրանքն ու տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրության հաշվարկը՝ ըստ փուլերի, քննարկելուց հետո ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ էներգահամակարգերի միջև սինխրոն կապի (առանց հաստատուն հոսանքի փոխակերպիչ կայանի կառուցման) ապահովման համար սեղմ ժամկետում ներկայացնել անհրաժեշտ տեղեկատվության ցանկ՝ առավել մանրակրկիտ հաշվարկներ իրականացնելու և ընդունելի տարբերակ ընտրելու համար:
Նախարարի պաշտոնակատարն ընդգծել է ծրագրի կարևորությունը՝ էլեկտրաէներգետիկ համակարգերի տարածաշրջանային ինտեգրման, այդ թվում՝ տարածաշրջանի էներգահամակարգերի անվտանգության, էլեկտրաէներգիայի արտադրության, արտահանման և ներմուծման առավել արդյունավետ ռեժիմներ ապահովելու և Հայաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքի հուսալիությունը բարձրացնելու առումով

Исполняющий обязанности министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Гарегин Баграмян принял ответственных лиц и экспертов энергосистемы РА, Германского банка развития (KfW), компании «Фихтнер Уотер и Транспортейшен» (Fichtner GmbH & Co. KG).
В ходе встречи были обсуждены работы, предусмотренные программой «Кавказская сеть электропередачи I» (линия Армения-Грузия/подстанции), в частности технико-экономическое обоснование строительства подстанции «Ддмашен» в 400/220/10 кВ, воздушной линии электропередачи в 400 кВ, трансформаторной станции постоянного тока высокого напряжения «Айрум», мощностью 1050 МВт, проблемы, возникшие в рамках программы во время подготовительных работ, эффективность применения их технического и системного решения, возможности синхронизации работ между региональными энергосистемами. Были затронуты также вопросы строительства линий электропередачи Армения-Иран и Армения-Грузия, развития четырехстороннего регионального сотрудничества.
После поэтапного рассмотрения представленного технического задания и расчетов технико-экономического исследования, была достигнута договоренность представить в сжатые сроки список необходимой информации для обеспечения синхронной связи между энергосистемами (без строительства трансформаторной станции постоянного тока) с целью осуществления более детальных расчетов и выбор приемлемого варианта.
Исполняющий обязанности министра подчеркнул важность программы с точки зрения региональной интеграции электроэнергетических систем, в том числе безопасности региональных энергосистем, производства электроэнергии, обеспечения наиболее эффективных режимов экспорта и импорта и повышения надежности энергетических инфраструктур РА.