ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը նոյեմբերի 2-ին Աստանայում մասնակցել է Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) երկրների էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի 53-րդ նիստին:
Նախարարի պաշտոնակատարը ներկայացրել է Հայաստանի էներգետիկայի բնագավառը, զարգացման հիմնական ուղղություններն ու հեռանկարները: Անդրադարձել է Հայաստանում ատոմային էներգետիկայի զարգացման, առաջնային էներգետիկ պաշարների դիվերսիֆիկացման և գազային ջերմակայանների արտադրողականության արդյունավետության բարձրացման խնդիրներին։
Գարեգին Բաղրամյանն իր ելույթում ներկայացրել է Հայաստանի ներքին սպառման կառուցվածքում սեփական վերականգնվող աղբյուրներից ստացվող էլեկտրաէներգիայի տեսակարար կշռի շարունակական ավելացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:
Նիստում քննարկվել են էներգահամակարգերի 2018-2019թթ. աշուն-ձմեռ նախապատրաստական աշխատանքները, ԱՊՀ երկրների էներգետիկայի բնագավառում համագործակցության պլանով նախատեսված միջոցառումները, սարքավորումների հուսալիությանը, էներգախնայողությանն ու արդյունավետությանը, ինչպես նաև ոլորտի խնդիրներին առնչվող մոտ 3 տասնյակ այլ հարցեր:
Խորհրդի 53-րդ նիստի ընթացքում ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի նախագահ է վերընտրվել ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը (3 տարի ժամկետով), որի թեկնածությունն առաջարկել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատարը:
Աշխատանքային այցի շրջանակում Գարեգին Բաղրամյանն հանդիպումներ է ունեցել ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակի, Ղազախստանի էներգետիկայի նախարար Կանատ Բոզումբաևի հետ:
ԱՊՀ երկրների էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի 53-րդ նիստին մասնակցել են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ուզբեկստանի, Ադրբեջանի, Ղրղզստանի ու Տաջիկստանի էներգետիկայի էներգետիկայի նախարարությունների ներկայացուցիչները:

Исполняющий обязанности министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Гарегин Баграмян 2 ноября в Астане принял участие в 53-м заседании Электроэнергетического совета стран Содружества Независимых Государств (СНГ). Исполняющий обязанности министра представил энергетический сектор Армении, основные направления и перспективы развития.
Были отмечены задачи развития атомной энергетики, диверсификации первичных энергоресурсов и повышения эффективности производительности газовых теплоэлектростанций.
Гарегин Баграмян в своем выступлении представил шаги, осуществляемые с целью последовательного увеличения в структуре внутреннего потребления Армении удельного веса электроэнергии, производимой за счет собственных возобновляемых источников.
Во время заседания были обсуждены работы по подготовке энергосистем к осени-зиме 2018-2019 гг., мероприятия, предусмотренные планом сотрудничества стран СНГ в сфере энергетики, вопросы, связанные с надежностью оборудования, энергосбережением и энергоэффективностью, а также свыше трех десятков иных вопросов, касающихся проблем сферы.
В ходе 53-го заседания Совета председателем Электроэнергетического совета СНГ был переизбран министр энергетики РФ Александр Новак (сроком на три года), кандидатуру которого предложил исполняющий обязанности министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА.
Во время рабочего визита Гарегин Баграмян провел встречи с министром энергетики РФ Александром Новаком, министром энергетики Казахстана Канатом Бозумбаевым. В 53-м заседании Электроэнергетического совета стран СНГ участвовали представители министерств энергетики Армении, России, Казахстана, Узбекистана, Азербайджана, Кыргызстана и Таджикистана.