ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը հոկտեմբերի 24-ին ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ)-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դմիտրի Գվինդաձեին:
Քննարկվել են Հայաստանում էներգետիկայի բնագավառում բանկի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի ընթացքն ու համագործակցության զարգացման նոր ուղղությունները:
Կարևորելով Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի դերը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում՝ Գարեգին Բաղրամյանը համոզմունք է հայտնել, որ փոխգործակցությունը հաջողությամբ կշարունակվի նաև առաջիկայում։
Այդ համատեքստում նախարարի պաշտոնակատարը խոսել է էներգետիկայի բնագավառի զարգացմանն ուղղված հետագա համագործակցությանը վերաբերող հնարավոր քայլերի և առավել փոխշահավետ ծրագրերի մասին:
Դմիտրի Գվինդաձեն պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու էներգետիկայի բնագավառի զարգացման ծրագրերին, ինչպես ենթակառուցվածքային, այնպես էլ վերականգնվող էներգետիկայի ու էներգախնայողության ոլորտներում:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել նպաստելու արդյունավետ և շարունակական գործակցությանը:

Гарегин Баграмян принял руководителя армянского офиса ЕБРР Дмитрия Гвиндадзе
24 октября исполняющий обязанности Министра энергетических инфраструктура и природных ресурсов РА Гарегин Баграмян принял руководителя армянского офиса Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Дмитрия Гвиндадзе. Обсуждены ход реализуемых программ в Армении при содействии банка в сфере энергетики и новые направления развития сотрудничества.
Отметив важную роль Европейского банка реконструкции и развития в деле развития экономики Армении, Гарегин Баграмян выразил уверенность, что их совместная деятельность и в дальнейшем будет успешно продолжена.
В этом контексте исполняющий обязанности Министра рассказал о возможных шагах, касающихся дальнейшего сотрудничества, направленного на развитие сферы энергетики, и наиболее взаимовыгодных программах.
Дмитрий Гвиндадзе выразил готовность оказывать содействие программам развития сферы энергетики, как инфраструктурным, так и в сферах возобновляемой энергетики и энергосбережения.
По окончании встречи стороны выразили готовность содействовать эффективному и последовательному взаимодействию.