ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունում հոկտեմբերի 18-ին տեղի է ունեցել կլոր սեղան-քննարկում «Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև միջուկային, ավանդական և վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում համագործակցության հարցեր, էներգախնայող տեխնոլոգիաների զարգացում և ռուս-հայկական համագործակցությունը բնական պաշարների արդյունահանման ոլորտում նոր տեխնոլոգիաների կիրառում» թեմաներով, որը կազմակերպվել էր «Expo Russia Armenia 2018»-ի շրջանակում:
Հայկական կողմից քննարկմանը մասնակցում էին Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատար Տիգրան Արզումանյանը, նախարարության մի շարք կառուցվածքային և առանձնացված ստորաբաժանումների աշխատակիցներ, համակարգի ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Ռուսական կողմից մասնակցում էին «Յունիթել ինժինիրինգ» ՍՊԸ, «Ինֆորմտեխնիկա ի սվյազ» ԲԸ, «Կալուժսկի տուրբիննի զավոդ» ԲԲԸ, «Ռոսսկատ» ԲԸ, ինչպես նաև Մոսկվայի պետական լեզվաբանական համալսարանի Շարժական ծրագրերի և մոնիտորինգի կենտրոնի ներկայացուցիչները: Ռուս արտադրողները ներկայացրել են նոր տեխնոլոգիաները և դրանց կիրառումը էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների բնագավառում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Ռուսաստանի ու Հայաստանի համագործակցությունը միջուկային, վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում էներգախնայող տեխնոլոգիաների զարգացման հեռանկարները:
Անդրադարձ է եղել ռուս մասնագետների մասնակցությանը ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի վերազինման, ինչպես նաև «Հյուսիս-Հարավ» էլեկտրաէներգետիկ միջանցքի ստեղծման գործում:
Նշենք, որ Expo Russia Armenia-2018 6-րդ բիզնես ֆորումի թեմատիկ ուղղություններն են էներգետիկան, հանքարդյունաբերությունը, մեքենաշինությունը, տրանսպորտը, երկրաբանությունը, կապը և հաղորդակցությունը և այլն:

В министерстве энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА 18 октября прошел круглый стол-обсуждение на тему «Вопросы сотрудничества между Россией и Арменией в сферах атомной, традиционной и возобновляемой энергетики: развитие энергосберегающих технологий и российско-армянское сотрудничество в применении новых технологий в сфере добычи природных ресурсов», который был организован в рамках «Expo Russia Armenia 2018».
С армянской стороны в обсуждениях участвовали временно исполняющий обязанности заместителя министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Тигран Арзуманян, сотрудники ряда структурных и обособленных подразделений министерства, представители компаний системы. С российской стороны участвовали представители ООО «Юнител Инжиниринг», АО «Информатика и связь», ОАО «Калужский турбинный завод», АО «Росскат», а также Центра мобильных программ и мониторинга Московского государственного лингвистического университета.
Российские производители представили новые технологии и их применение в сферах энергетических инфраструктур и природных ресурсов. В ходе встречи были обсуждены перспективы сотрудничества между Арменией и Россией в сферах атомной, возобновляемой энергетики, развития энергосберегающих технологий.
Затронуты вопросы участия российских специалистов в переоснащении второго энергоблока ААЭС, а также создания электроэнергетического коридора «Север-Юг». Отметим, что тематическими направлениями 6-го бизнес-форума Expo Russia Armenia-2018 являются энергетика, горнодобывающая промышленность, машиностроение, транспорт, геология, связь, коммуникации и.т.д.