«Երևանի ՋԷԿ»-ի գործող էներգաբլոկի վերազինման և կապիտալ նորոգման ծրագիրը հաջողությամբ ավարտվել է։ Իրականացվել են ծրագրով նախատեսված բոլոր աշխատանքները։ Կայանը վերսկսել է էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը և բարեհաջող միացել Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգին։
Վերազինման ծրագրի շրջանակներում, որը նպատակ ուներ բարձրացնել էներգաբլոկի աշխատանքի արդյունավետությունն ու հուսալիությունը, կատարվել է գազատուրբինային կայանքի MXL-2 վերազինում։ Տեխնիկատնտեսական ցուցանիշների ճշգրտման նպատակով էներգաբլոկը ներկայումս համալիր ռեժիմային կարգավորման փուլում է:
Հիշեցնենք, որ վերազինման արդյունքում նախատեսված է շուրջ 7 ՄՎտ-ով ավելացնել կայանի հզորությունը՝ 220 ՄՎտ-ից հասցնելով 227 ՄՎտ-ի, որի արդյունքում կավելանա էլեկտրաէներգիայի օգտակար առաքումը և կնվազեցնեվի վառելիքի տեսակարար ծախսը: Կերկարաձգվի նաև կայանի կապիտալ նորոգումն իրականացնելու ժամկետի պարբերականությունը՝ 4-ից դառնալով 6 տարի։
Էներգաբլոկի վերազինման և կապիտալ նորոգման աշխատանքներում ներգրավված են եղել ամերիկյան «General Electric» և ճապոնական «FUJI Electric» հայտնի ընկերությունները:
Նշենք նաև, որ Երևանի համակցված շոգեգազային ցիկլով էներգաբլոկը կառուցվել է Ճապոնիայի կառավարության տրամադրած ODA վարկով և գործարկվել է 2010թ. ապրիլի 21-ին:

Программа технического переоснащения и капитального ремонта действующего энергоблока «Ереванской ТЭЦ» успешно завершена. Проведены все предусмотренные программой работы. Станция возобновила производство электроэнергии и успешно подключена к электроэнергетический системе Армении.
В рамках программы переоснащения, целью которой было повышение эффективности и надежности энергоблока, проведено переоснащение газотурбинной установки MXL-2 .
Для уточнения технико-экономических показателей энергоблок сейчас находится на этапе режимного регулирования.
Напомним, что в результате переоснащения планируется повысить мощность станции примерно на 7 МВт – с 220 МВт до 227 МВт, в результате чего увеличится полезный отпуск электроэнергии и уменьшится удельный расход топлива. Продлится также периодичность срока проведения капитального ремонта станции с четырех до шести лет. К работам по переоснащению и капитальному ремонту энергоблока были привлечены известные компании – американская «General Electric» и японская «FUJI Electric».
Отметим, что энергоблок парогазового комбинированного цикла Ереванской ТЭЦ построен на средства кредита японского правительства ODA и запущен в эксплуатацию 21 апреля 2010 года.