Արթուր Գրիգորյանը Մոսկվայում մասնակցել է ԵԱՏՄ անդամ-պետությունների էներգետիկայի բնագավառի լիազոր մարմինների ղեկավարների խորհրդակցությանը
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը սեպտեմբերի 19-ին Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ-պետությունների էներգետիկայի բնագավառի լիազոր մարմինների ղեկավարների խորհրդակցությանը:
Քննարկվել է ԵԱՏՄ միասնական էլեկտրաէներգետիկական շուկայի մասին համաձայնագիրը և, այդ համատեքստում, ԵԱՏՄ շրջանակում գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորման, գազի փոխադրման ծառայությունների գնագոյացման միասնական մեթոդոլոգիան:
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել  է, որ ԵԱՏՄ գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորման վերաբերյալ նախատեսվող միջազգային պայմանագիրը պետք է մշակվի ու կնքվի մինչև 2025 թվականի հունվարի 1-ը և համահունչ լինի ԵԱՏՄ պայմանագրի հիմնարար սկզբունքներին:
Լիազոր մարմինների ղեկավարները պայմանավորվածություն են ձեռք բերել աշխատանքային համապատասխան խմբերի միջոցով շարունակելու և վերջնական տեսքի բերելու գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորման համար անհրաժեշտ իրավական ակտերի մշակումը:
ԵԱՏՄ շրջանակում գազի ընդհանուր շուկայի ստեղծումը կապահովի բարենպաստ և փոխշահավետ պայմաններ գազի առևտրի, էներգետիկ անվտանգության մակարդակի բարձրացման, մրցունակության ապահովման և տնտեսության ինտեգրման համար:

Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Артур Григорян 19 сентября принял участие в совещании руководителей уполномоченных органов государств-членов Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в сфере энергетики, которое состоялось в столице Российской Федерации городе Москве.
Были бсуждены соглашение о едином электроэнергетическом рынке ЕАЭС, и в этом контексте, единая методология формирования общего рынка газа в рамках ЕАЭС, ценообразования на услуги по транспортировке газа. В ходе встречи было подчеркнуто, что предусмотренный международный договор о формировании общего рынка газа, должен быть подписан до 1 января 2025 года и должен соответствововать основополагающим принципам соглашения о ЕАЭС.
Руководители уполномоченных органов договорились посредством соответствующих рабочих групп продолжить и завершить разработку необходимых правовых актов, необходимых для формирования общего рынка газа.
Создание общего рынка газа в рамках ЕАЭС обеспечит благоприятные и взаимовыгодные условия для торговли газом, повышения уровня энергетической безопасности, обеспечения конкуренции и экономической интеграции.