ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար, հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Արթուր Գրիգորյանն օգոստոսի 17-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության (ԻԻՀ) էներգետիկայի նախարարի տեղակալ Հոմայուն Հաերիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Իրանի համար փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ենթակառուցվածքային ծրագրերի ընթացքն ու ներդրումային նախագծերի հնարավորությունները: Այս համատեքստում կողմերն անդրադարձել են Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ էլեկտրահաղորդման օդային գծի կառուցման ընթացքին, մասնավորապես՝ կապալառուի կողմից աշխատանքները պատշաճ և սահմանված ժամանակացույցին համապատասխան իրականացնելուն:
Իրանի էներգետիկայի նախարարի տեղակալը նշել է, որ Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը բավական նպաստավոր է Իրանի, Վրաստանի, Ռուսատանի, ինչպես նաև և Ծոցի երկրների միջև էլեկտրաէներգետիկական ծրագրեր իրականացնելու առումով:
Նախարար Գրիգորյանը իր հերթին նշել է, որ տնտեսական համագործակցության ակտիվացման համատեքստում լուրջ դերակատարություն կարող է ունենալ նաև Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ գծի կառուցումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև 2018 թ. Երևանում կայացած հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և համատեղ ծրագրերը կյանքի կոչելու վերաբերյալ:
Ընդգծվել է, որ երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացման և ընդլայնման գործում առանձնահատուկ առաքելություն ունի հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովը:
Երկուստեք կարևորվել է փոխայցերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը և նշվել, որ դրանք հնարավորություն են ընձեռում համատեղ ծրագրերի իրականացման ընթացքում առաջացած խնդիրներին տալ արդյունավետ լուծումներ:

Артур Григорян принял делегацию, возглавляемую Хомаюном Хаери
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, сопредседатель армяно-иранской межправительственной комиссии Артур Григорян 17 августа принял делегацию, возглавляемую заместителем Министра энергетики Исламской Республики Иран (ИРИ) Хомаюном Хаери. На встрече также присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол Исламской Республики Иран в Республике Армения Казем Саджади.
Собеседники обсудили ход инфраструктурных программ, представляющих взаимный интерес как для Армении , так и для Ирана, и возможности инвестиционных проектов.
В этом контексте стороны рассмотрели ход строительства третьей воздушной высоковольтной линии электропередачи Иран-Армения, в частности должным образом выполнение подрядчиком работ и в соответствии с установленными сроками. Заместитель министра энергетики Ирана отметил, что географическое положение Армении достаточно выгодно с точки зрения реализации электроэнергетических программ между Ираном, Грузией, Россией, а также странами Персидского залива. Министр Григорян, в свою очередь, отметил, что в контексте активизации экономического сотрудничества серьезную роль может сыграть также строительство высоковольтной линии Армения-Грузия.
Собеседники обменялись мнениями по реализации совместных программ и договоренностей, достигнутых в ходе прошедшего в 2018 году в Ереване 15-го заседания армяно-иранской межправительственной комиссии. Было подчеркнуто, что в деле углубления и расширения торгово-экономических отношений между двумя странами особая миссия принадлежит армяно-иранской межправительственной комиссии. Особая важность была придана активизации взаимных визитов и отмечено, что они способствуют эффективному решению проблем, возникающих в ходе осуществления совместных программ.