ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար, հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Արթուր Գրիգորյանն օգոստոսի 17-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության (ԻԻՀ) էներգետիկայի նախարարի տեղակալ Հոմայուն Հաերիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Իրանի համար փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ենթակառուցվածքային ծրագրերի ընթացքն ու ներդրումային նախագծերի հնարավորությունները: Այս համատեքստում կողմերն անդրադարձել են Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ էլեկտրահաղորդման օդային գծի կառուցման ընթացքին, մասնավորապես՝ կապալառուի կողմից աշխատանքները պատշաճ և սահմանված ժամանակացույցին համապատասխան իրականացնելուն:
Իրանի էներգետիկայի նախարարի տեղակալը նշել է, որ Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը բավական նպաստավոր է Իրանի, Վրաստանի, Ռուսատանի, ինչպես նաև և Ծոցի երկրների միջև էլեկտրաէներգետիկական ծրագրեր իրականացնելու առումով:
Նախարար Գրիգորյանը իր հերթին նշել է, որ տնտեսական համագործակցության ակտիվացման համատեքստում լուրջ դերակատարություն կարող է ունենալ նաև Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ գծի կառուցումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև 2018 թ. Երևանում կայացած հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և համատեղ ծրագրերը կյանքի կոչելու վերաբերյալ:
Ընդգծվել է, որ երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացման և ընդլայնման գործում առանձնահատուկ առաքելություն ունի հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովը:
Երկուստեք կարևորվել է փոխայցերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը և նշվել, որ դրանք հնարավորություն են ընձեռում համատեղ ծրագրերի իրականացման ընթացքում առաջացած խնդիրներին տալ արդյունավետ լուծումներ:

Arthur Grigoryan has received the delegation headed by Homayoun Hairy
On August 17, the RA Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources, Co-Chair of the Armenian-Iranian intergovernmental commission Artur Grigoryan received the delegation led by Deputy Minister of Energy of the Islamic Republic of Iran (IRI) Homayoun Hairy.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to the RA Seyed Kazem Sajadi has also participated in the meeting.
The interlocutors have discussed the process of infrastructural projects and the prospects of investment projects of mutual interest for Armenia and Iran.
In this context the sides touched upon the construction of the Iran-Armenia high voltage third power transmission line, in particular, the implementation of the works by contractor properly and according to the schedule.
The Deputy Minister of Energy Infrastructures of Iran noted that Armenia's geographical location is quite favorable for implementation of energy projects between Iran, Georgia, Russia and Gulf countries.
Minister Grigoryan in his turn noted that in the context of activating economic cooperation, the construction of the Armenia-Georgia high-voltage line may have a serious role.
The interlocutors also exchanged views on the implementation of agreements and joint programs reached during the 15th sitting of the Armenian-Iranian intergovernmental commission in Yerevan in 2018.
It was underlined that the Armenian-Iranian intergovernmental commission has a special mission to deepen and expand trade-economic relations between the two countries.
The sides attached importance to the necessity of intensifying mutual visits and noted that they give an opportunity to give effective solutions to the problems arising during implementation of joint programs.