Մեկնարկել է «Երևանի ՋԷԿ»-ի գործող էներգաբլոկի վերազինման ծրագիրը, որը կտևի շուրջ մեկ ու կես ամիս։ Վերազինման աշխատանքները, որոնք նպատակ ունեն բարձրացնելու էներգաբլոկի աշխատանքի արդյունավետությունն ու հուսալիությունը, կիրականացնի ամերիկյան հայտնի «General Electric» ընկերությունը։ Ծրագրի արժեքը 18,8 մլն. եվրո է։
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել գազատուրբինի, այդ թվում՝ օդի կոմպրեսորի վերակառուցում՝ MXL-2 դասի։ Արդյունքում ակնկալվում է, որ շուրջ 7 ՄՎտ-ով կավելանա կայանի հզորությունը՝ 220-ից հասնելով 227 ՄՎտ-ի, վառելիքի տեսակարար ծախսը 258,1 գրպվ/կՎտժ-ից կնվազի մինչև 252,8 գրպվ/կՎտժ-ի, էներգաբլոկի ՕԳԳ-ն կբարձրանա 1 տոկոսով, էլեկտրաէներգիայի օգտակար առաքումը կավելանա 59,5 մլն. կՎտժ-ով:
Տեխնիկական վերազինումից հետո կայանի կապիտալ նորոգման իրականացման ժամկետի պարբերականությունը կերկարաձգվի 2 տարով՝ 4-ից դառնալով 6 տարի, որը կնպաստի էներգաբլոկի շարունակական աշխատանքի ժամանակահատվածի ավելացմանը:
Հիշեցնենք, որ Երևանի համակցված շոգեգազային ցիկլով էներգաբլոկը կառուցվել է Ճապոնիայի կառավարության տրամադրած ODA վարկով, գործարկվել է և ներառվել առևտրային շահագործման մեջ 2010թ. ապրիլի 21-ին: Էներգաբլոկի դրվածքային էլեկտրական հզորությունը կազմում է 243 ՄՎտ, ջերմային հզորությունը` շուրջ 434 ԳՋոուլ/ժ:

Стартовала программа переоснащения Ереванской ТЭЦ
Стартовала программа переоснащения Ереванской ТЭЦ, которая продлится примерно полтора года. Работы по переоснащению, нацеленные на повышение эффективности и надежности работы энергоблока, осуществит известная американская компания «General Electric».
Стоимость программы - 18,8 миллионов евро. В рамках программы планируется реконструкция газотурбины, в том числе воздушного компрессора класса MXL-2. В результате, ожидается, что мощность станции увеличится на 7 МВТ, дойдя с 220 МВт до 227 МВт, удельный расход топлива снизится с 258,1 гр/кВт.ч до 252,8 гр/кВт.ч, КПД энергоблока вырастет на 1%, а полезный отпуск электроэнергии-на 59,5 миллиона кВт.ч.
После технического переоснащения периодичность срока осуществления капитального ремонта станции вырастет на два года – с четырех до шести лет, что будет способствовать увеличению периода бесперебойной работы энергоблока.
Напомним, что энергоблок парогазового комбинированного цикла Ереванской ТЭЦ был построен на средства кредита ODA, предоставленного японским правительством, задействован и запущен в коммерческую эксплуатацию 21 апреля 2010 года. Установленная мощность энергоблока составляет 243 МВт, тепловая мощность – около 434 ГДж/ч.