Վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են արևային էներգետիկայի զարգացման հեռանկարներն ու հնարավորությունները:
Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը զեկուցել է, որ արևային կայանների կառուցման ծրագրի շրջանակում ձևավորվել է արևային էներգետիկայի զարգացման նոր քարտեզ, որի շրջանակում մշակվել է տարբեր վայրերում տարբեր հզորություննեով կայանների կառուցման վեց տեխնիկատնտեսական հիմնավորում, որոնցից մեկը եղել է Մասրիկ-1 ծրագիրը: Փոխնախարարը, ներկայացնելով Մասրիկ-1 55 ՄՎ արևային կայանի կառուցման ներդրողների մրցույթի արդյունքները, նշել է, որ մրցույթը հայտարարվել է 2017 թվականի ապրիլին փաթեթը ձեռք է բերել 7 տասնյակ ընկերություն, 20-ը դիմել է նախաորակավորման: Այս փուլն անցել է 10 ընկերություն, իսկ հինգը տվել է ծրագրի իրականացման առաջարկություն: Ըստ մրցույթի կանոնների՝ այն ընկերությունը կամ կոնսորցիումը, ով կառաջարկեր ամենացածր սակագինը, իրավունք կստանար իրականացնել Մասրիկ-1 55 ՄՎ արևային կայանի կառուցման ծրագիրը: Մրցույթի արդյունքներով ամենացածր սակագինը ներկայացրել է նիդեռլանդական Fotowatio Renewable Ventures B.V և իսպանական FSL Solar S.L. ընկերություններից կազմված կոնսորցիումը: Առաջարկված սակագինն է 0.0419 ԱՄՆ դոլար՝ առանց ԱԱՀ-ի (20.11 դրամ): Հայկ Հարությունյանը նշել է, որ այժմ նիդեռլանդական ընկերության հետ ընթանում են բանակցություններ, և առաջիկա շաբաթվա ընթացքում վերջինիս ղեկավարները ժամանելու են Հայաստան: Նախատեսվում է, որ Մասրիկ-1 արևային կայանի կառուցման պայմանագիրը պետք է ստորագրվի մինչ հունիսի մեկը, իսկ կառավարության հաջորդ նիստում ներկայացվելու է ծրագրի մրցույթի հաղթողի վերաբերյալ կառավարության որոշման նախագիծը:
Խորհրդակցությանն անդրադարձ է կատարվել արևային նոր կայանների կառուցման ծրագրերի իրականացմանը, քամու և հողմային էներգետիկայի զարգացմանն ուղղված քայլերին, կուտակիչ հզորություններ կառուցելու հնարավորություններին:
Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ մեր երկրում առկա են այլընտրանքային էներգետիկայի ոլորտում պետություն-մասնավոր համագործակցության մեծ ներուժ ու դրա իրացման լայն հնարավորություններ: Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ անհրաժեշտ է ակտիվ քայլեր իրականացնել այլընտրանքային էներգետիկայի զարգացման նոր ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ, ինչը կնպաստի անվտանգ ու անկախ էներգետիկ համակարգի ամրապնդմանը:

The prospects and opportunities for the development of solar energy were discussed during the consultation, chaired by Acting Prime Minister Karen Karapetyan.
Acting Deputy Minister of Energy and Natural Resources Hayk Harutyunyan reported that a new solar energy development roadmap has been developed under the solar station construction program, which incorporates six feasibility studies on construction of power plants at different locations, one of which is the Masrik-1 project.
Presenting the results of the competition for construction of the Masrik-55 MW solar station, the Deputy Minister noted that the tender was announced in April 2017; 70 companies had been involved in the process, 20 of which applied for pre-qualification. Of 10 companies short-listed, 5 have applied for project implementation. According to the rules of the competition, the company or consortium offering the lowest price would have the right to implement the Masrik-55 MW solar station project.
The lowest price was proposed by Dutch Fotowatio Renewable Ventures B.V and Spanish FSL Solar S.L. a consortium of companies. The proposed tariff is 0.0419 USD without VAT (20.11 drams).
Hayk Harutyunyan noted that negotiations are underway with the Dutch company, which is going to send to Armenia a delegation of managers next week. It is expected that the contract for the construction of the Masrik-1 solar station will be signed by June 1, and the draft decision on the tender winner will be discussed at the upcoming Cabinet sitting.During the meeting, reference was also made to the implementation of new solar station projects, wind energy development, and capacity building.
Karen Karapetyan underscored that there is great potential of public-private sector partnership in the field of alternative energy. According to the Acting Prime Minister, active steps need to be taken with a view to implementing such alternative energy-related projects as will help develop a safe and independent energy system in Armenia.