Վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են արևային էներգետիկայի զարգացման հեռանկարներն ու հնարավորությունները:
Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը զեկուցել է, որ արևային կայանների կառուցման ծրագրի շրջանակում ձևավորվել է արևային էներգետիկայի զարգացման նոր քարտեզ, որի շրջանակում մշակվել է տարբեր վայրերում տարբեր հզորություննեով կայանների կառուցման վեց տեխնիկատնտեսական հիմնավորում, որոնցից մեկը եղել է Մասրիկ-1 ծրագիրը: Փոխնախարարը, ներկայացնելով Մասրիկ-1 55 ՄՎ արևային կայանի կառուցման ներդրողների մրցույթի արդյունքները, նշել է, որ մրցույթը հայտարարվել է 2017 թվականի ապրիլին փաթեթը ձեռք է բերել 7 տասնյակ ընկերություն, 20-ը դիմել է նախաորակավորման: Այս փուլն անցել է 10 ընկերություն, իսկ հինգը տվել է ծրագրի իրականացման առաջարկություն: Ըստ մրցույթի կանոնների՝ այն ընկերությունը կամ կոնսորցիումը, ով կառաջարկեր ամենացածր սակագինը, իրավունք կստանար իրականացնել Մասրիկ-1 55 ՄՎ արևային կայանի կառուցման ծրագիրը: Մրցույթի արդյունքներով ամենացածր սակագինը ներկայացրել է նիդեռլանդական Fotowatio Renewable Ventures B.V և իսպանական FSL Solar S.L. ընկերություններից կազմված կոնսորցիումը: Առաջարկված սակագինն է 0.0419 ԱՄՆ դոլար՝ առանց ԱԱՀ-ի (20.11 դրամ): Հայկ Հարությունյանը նշել է, որ այժմ նիդեռլանդական ընկերության հետ ընթանում են բանակցություններ, և առաջիկա շաբաթվա ընթացքում վերջինիս ղեկավարները ժամանելու են Հայաստան: Նախատեսվում է, որ Մասրիկ-1 արևային կայանի կառուցման պայմանագիրը պետք է ստորագրվի մինչ հունիսի մեկը, իսկ կառավարության հաջորդ նիստում ներկայացվելու է ծրագրի մրցույթի հաղթողի վերաբերյալ կառավարության որոշման նախագիծը:
Խորհրդակցությանն անդրադարձ է կատարվել արևային նոր կայանների կառուցման ծրագրերի իրականացմանը, քամու և հողմային էներգետիկայի զարգացմանն ուղղված քայլերին, կուտակիչ հզորություններ կառուցելու հնարավորություններին:
Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ մեր երկրում առկա են այլընտրանքային էներգետիկայի ոլորտում պետություն-մասնավոր համագործակցության մեծ ներուժ ու դրա իրացման լայն հնարավորություններ: Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ անհրաժեշտ է ակտիվ քայլեր իրականացնել այլընտրանքային էներգետիկայի զարգացման նոր ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ, ինչը կնպաստի անվտանգ ու անկախ էներգետիկ համակարգի ամրապնդմանը:

В ходе состоявшегося у И.о. Премьер-министра РА Карена Карапетяна совещания были обсуждены перспективы и возможности развития солнечной энергетики.
Заместитель Министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Айк Арутюнян доложил, что в рамках строительства солнечных станций сформировалась новая карта развития солнечной энергетики, в рамках которой разработано шесть технико-экономических обоснований строительства станций различной мощности в различных местах, одной из которых была программа Масрик-1. Представляя итоги конкурса инвесторов для строительства солнечной станции Масрик-1 мощностью 55 МВт, заместитель министра отметил, что конкурс был объявлен в апреле 2017 года, пакет приобрели 7 десятков компаний, 20 из которых обратилось для предквалификации. Этот этап прошли 10 компаний, а 5 представили предложение по реализации программы. Согласно правилам конкурса, компания или консорциум, представившие самый низкий тариф, должны были получить право осуществления программы строительства солнечной станции Масрик-1 мощностью 55 МВт. По итогам конкурса самый низкий тариф представил консорциум, состоящий из нидерландской компании Fotowatio Renewable Ventures B.V и испанской компании FSL Solar S.L. Предложенный тариф – 0,0419 долл. США без НДС (20,11 драмов). Айк Арутюнян отметил, что в настоящее время с нидерландской компанией идут переговоры, и в течение ближайшей недели руководители этой компании прибудут в Армению. Планируется, что договор о строительстве солнечной станции Масрик-1 будет подписан до 1 июня, а на следующем заседании Правительства будет представлен проект постановления Правительства о победителе конкурса программы.
На совещании были обсуждены шаги, направленные на реализацию программ строительства новых солнечных электростанций, развитие ветроэнергетики, а также возможности строительства накопительных мощностей.
Карен Карапетян подчеркнул, что в нашей стране есть большой потенциал сотрудничества государства и частного сектора в сфере альтернативной энергетики и широкие возможности для его реализации. По словам И.о. Премьер-министра, небходимо осуществлять активные шаги в направлении реализации новых программ развития альтернативной энергетики, которые будут способствовать укреплению безопасной и независимой энергетической системы.