Այսօր՝ փետրվարի 27-ին, Երևանում կայացել է հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստը, որը համանախագահել են ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդաքանիանը:
Նիստին ներկա են գտնվել նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Արտաշես Թումանյանն ու Հայաստանի Հանրապետությունում Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադը:
Միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի օրակարգում ընդգրկված էր երկու երկրների տնտեսական հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Հարցերը վերաբերում էր էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, տրանսպորտի, բնապահպանության, առողջապահության, գյուղատնտեսության, բանկային և ապահովագրական համակարգի, տեղեկատվական տեխնոլոգիանների, կրթության, առևտրի, տարածաշրջանային համագործակցության և բազմաթիվ այլ ոլորտներին։
Բացման խոսքում, ողջունելով նիստի մասնակիցներին, ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը կարևորել է երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների հետագա խորացման և ընդլայնման անհրաժեշտությունը.
«Անցնող մեկ տարվա ընթացքում միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում նախանշված ծրագրերը բավականին հավակնոտ, բայց իրատեսական էին, որի համար պահանջվում էր ամենօրյա հետևողական աշխատանք: Այսօր, չսպասելով փորձագիտական քննարկումների արդյունքներին, արդեն կարելի է հստակորեն հայտնել, որ մենք մեր առջև դրված խնդիրների համար կարողացել ենք լուծումներ առաջարկել»:
Նախարար Մանուկյանը նշել է, որ հայ-իրանական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա. «Դրա վկայությունը երկու երկրների բարձրաստիճան պատվիրակությունների փոխայցելություններն են, որոնք նոր լիցք են հաղորդում մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը: Բարձր մակարդակի հարաբերությունների մասին է վկայում նաև 2017թ. հոկտեմբերին ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, որի ընթացքում ձեռք են բերվել կարևորագույն պայմանավորվածություններ»:
Նախարարն ընդգծել է, որ հայ-իրանական համագործակցության առկա ներուժը ամբողջությամբ չի օգտագործվում, և համոզմունք հայտնել, որ առևտրատնտեսական հարաբերությունները ցանկալի մակարդակի հասցնելու համար հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովն ունի իր առանձնահատուկ առաքելությունը` ապահովելու նախորդ 14-րդ համատեղ նիստի ամփոփիչ փոխըմբռնման հուշագրով նախատեսված ծրագրերի իրականացման ընթացքը, վեր հանելու առկա խնդիրները և նախանշելու հետագա անելիքները:
2017թ. hոկտեմբերին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի՝ Թեհրան այցելության ընթացքում տեղի ունեցած հանդիպումների ժամանակ երկկողմ տնտեսական օրակարգի կարևոր ծրագրերից են համարվել Իրան-Հայաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի կառուցումը, ինչը թույլ կտա ավելացնել երկու երկրների միջև էլեկտրաէներգիայի և գազի փոխանակման ծավալները՝ նպաստելով թե երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, թե այս բնագավառում տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնմանը:
Կողմերը մեծապես կարևորել են նաև «Մեղրի» ՀԷԿ-ի ծրագրի իրականացումը: Իրան-Հայաստան տնտեսական, առևտրային հարաբերությունների զարգացման համար նշանակալի է համարվել «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու դերը, վերջինիս և իրանական «Արաս» ազատ գոտիների համագործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Իրանի համագործակցության կարևոր ոլորտներից է համարվել միջազգային տրանսպորտային միջանցքների զարգացումը, մուլտիմոդալ տարանցիկ փոխադրումները, Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ծրագրի առանձին հատվածների կառուցմանը իրանական կողմի հնարավոր մասնակցությունը:Կարևորվել է երկու երկրների միջև ակտիվ համագործակցությունը նաև մաքսային մարմինների միջև: Անդրադառնալով Իրան-ԵԱՏՄ ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ բանակցություններին՝ նշվել է, որ ՀՀ կառավարությունը նախաձեռնել է Հայաստան-Իրան սահմանային անցակետի արդիականացման ծրագիրը:
Կողմերն ընդգծել են, որ տնտեսական համագործակցության համատեքստում լուրջ դերակատարություն կարող են ունենալ մասնավոր հատվածը ներկայացնող առևտրային կառույցների և հաստատությունների համագործակցության սերտացումը, համատեղ ներդրումների խրախուսումը և այլ նմանատիպ միջոցառումների կազմակերպումը:
Նիստի ավարտին ստորագրվել է «Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ համատեղ նիստի փոխըմբռնման հուշագիրը»:

В Ереване состоялось 15-е заседание армяно-иранской межправительственной комиссии
Сегодня, 27 февраля в Ереване состоялось 15-е заседание армяно-иранской межправительственной комиссии, прошедшего под сопредседательством министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашота Манукяна и министра энергетики Исламской Республики Ирана Резы Ардаканиана.
На заседании присутствовали также Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в Исламской Республике Иран Арташес Туманян и Чрезвычайный и Полномочный посол Исламской Республики Иран в Республике Армения Сейед Казем Саджади.
В повестку очередного заседания межправительственной комиссии был включен широкий круг вопросов, относящиxся к экономическим отношениям двух стран. Вопросы касались сфер энергетики, инфраструктур, транспорта, охраны природы, здравоохранения, сельского хозяйства, банковской и страховой систем, информационных технологий, образования, торговли, регионального сотрудничества и многих других отраслей.
Во вступительном слове, адресованном участникам заседания, министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян отметил важность дальнейшего углубления экономических отношений между двумя странами и необходимость их расширения.
«За прошедший год программы, обозначенные в рамках межправительственной комиссии, были достаточно претенциозными, но реалистичными, требовавшими ежедневной последовательной работы. Сегодня, не дожидаясь результатов экспертных обсуждений, уже можно отчетливо заявить, что мы способны предлагать решения для поставленных перед нами задач».
Министр Манукян отметил, что армяно-иранские отношения находятся на высоком уровне. «Свидетельством этого являются обоюдные визиты высокопоставленных делегаций двух стран, которые придают новый импульс дальнейшему развитию наших торгово-экономических отношений. Об отношениях высокого уровня свидетельствует также состоявшийся в октябре 2017 года официальный визит премьер-министра РА в Исламскую Республику Иран, во время которого были достигнуты важнейшие договоренности».
Министр подчеркнул, что нынешний потенциал армяно-иранского сотрудничества используется не полностью, и выразил уверенность, что у армяно-иранской межпарламентской комиссии есть своя особая миссия доведения торгово-экономических отношений до желаемого уровня, реализации программ, предусмотренных меморандумом о взаимопонимании, подписанным по итогам предыдущего, 14-го совместного заседания, выявления существующих проблем и обозначения дальнейших действий.
Во время встреч, состоявшихся в рамках визита премьер-министра Карена Карапетянa в Тегеран в октябре 2017 года,  важными программами двусторонней экономической повестки были названы строительство третьей линии электропередачи Иран-Армения напряжением 400 кВ, что позволит нарастить между двумя странами объемы обмена электроэнергии и газа, способствуя как развитию экономических отношений между странами, так и  расширению регионального сотрудничества в этой сфере.
Стороны придали важность реализации программы ГЭС «Мегри». Существенной в деле развития экономических, торговых отношений между Ираном и Арменией признана роль свободной экономической зоны «Мегри», взаимодействие с иранскими свободными зонами «Арас».
Во время встречи важными сферами сотрудничества Армении и Ирана были названы развитие международных транспортных коридоров, мультимодальные транзитные перевозки, возможное участие иранской стороны в строительстве отдельных участков дороги транспортного  коридора «Север-Юг». Заявлена важность активного сотрудничества между таможенными органами двух стран. Касаясь переговоров о зоне свободной торговли между Ираном и ЕАЭС, было отмечено, что правительство Армении инициировало программу модернизации пограничного пропускного пункта Армения-Иран.
Стороны подчеркнули, что в контексте экономического сотрудничества важную роль может сыграть укрепление сотрудничества между коммерческими структурами и институтами частного сектора, поощрение совместных инвестиций и организация других подобных мероприятий.
По окончании встречи был подписан «Меморандум 15-го совместного заседания армяно-иранской межправительственной комиссии»,