Նախարարը հանդիպել է Հայաստանում և Վրաստանում Միացյալ Թագավորության առևտրի և ներդրումների հարցերով հանձնակատարին
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ
Մանուկյանը հանդիպել է  Հայաստանում և Վրաստանում Միացյալ Թագավորության  առևտրի  և ներդրումների հարցերով հանձնակատար Մարկ Փրիթչարդին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան  Ջուդիթ Ֆարնուորթը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Մանուկյանը գոհունակություն է  հայտնել էներգետիկայի ոլորտում հայ-բրիտանական համագործակցության ձևավորման վերաբերյալ՝  համոզմունք հայտնելով, որ այս համագործակցությունը կընդլայնվի և կզարգանա:
Նախարարն անդրադարձել է վերականգնվող  էներգետիկայի բնագավառում  արտադրական կարողությունների  զարգացմանն  ուղղված  ծրագրերի արդյունավետությանը, մասնավորապես՝ արևային  կուտակիչ կայանների կառուցմանը:  Այդ համատեքստում   զրուցակիցներին է  ներկայացրել նաև «Մասրիկ-1»  արևային ֆոտովոլտային կայանի և  «Շնող»  ՀԷԿ-ի կառուցման ծրագրերը:
Դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթը նշել է, որ Միացյալ Թագավորության կառավարությունը պատրաստ է խորացնել տնտեսական համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ պատրաստակամություն հայտնելով ներդրումների ներգրավմանը։
Իր հերթին Մարկ Փրիթչարդը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին՝ ոլորտի ներդրումային ծրագրերը հանգամանալի ներկայացնելու համար և վերահաստատել համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է էներգետիկայի բնագավառի մասնագետների վերապատրատման նպատակով համատեղ ուսումնական կենտրոնի  ստեղծումը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև հանքարդյունաբերության ոլորտում իրականացվող օրենսդրական բարեփոխումներին և  զարգացման հեռանկարներին:
Խոսելով Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությանը  Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության մասին՝ նշվել է, որ Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեպանատան հետ փոխգործակցությունը կնպաստի, որպեսզի   2019թ. Հայաստանն, անցնելով միջազգային վավերացման գործընթացը, կարողանա ճանաչվել նախաձեռնության ստանդարտներին համապատասխանող երկիր:
Կարևորելով իրականացվող օրենսդրական փոփոխություններն ու քաղաքականության առաջնահերթությունները՝ Աշոտ Մանուկյանը նշել է. «Առաջիկա  1-2 տարում մենք պետք է հանքարդյունաբերության ոլորտի բացարձակ թափանցիկության հասնենք»:
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են  երկու երկրների միջև էներգետիկայի բնագավառում համագործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու պատրաստակամությունը:

The Minister met with the UK Trade and Investment Envoy to Armenia and Georgia
RA Minister of Energy infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan meets with UK Trade and Investment Envoy to Armenia and Georgia Mark Pritchard. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom to the Republic of Armenia Judith Farnworth also took part in the meeting.
Welcoming the guests, Minister Manukyan expressed satisfaction with the Armenian-British cooperation in the energy sector, expressing conviction that this cooperation will expand and develop.
The Minister touched upon the efficiency of the programs aimed at the development of production capacities in the field of renewable energy, particularly for the construction of solar storage accumulator battery. In that context, he also briefed the interlocutors on the construction of “Masrik-1” solar photovoltaic station and “Shnogh” HPP. Ambassador Judith Farnworth noted that the UK Government is ready to deepen economic cooperation with Armenia expressing readiness to attract investments. For his part, Marc Pritchard expressed gratitude to the Minister for presenting sectoral investment projects and reaffirming his readiness to deepen cooperation.
During the meeting the sides attached importance to the establishment of a joint educational center for the retraining of energy specialists. The sides also touched upon the legislative reforms in the mining industry and prospects for their development.
Speaking about Armenia's accession to Extractive Industries Transparency Initiative, it was mentioned that cooperation with the British Embassy in Armenia would promote﹐ passing through the international ratification process in 2019 Armenia can be recognized as a country that meets the standards of the initiative.
Attaching importance to the legislative amendments and policy priorities, Ashot Manukyan noted. "In the next 1-2 years we have to reach the mining industry transparency."
At the end of the meeting, the sides willingness of the two countries to make the cooperation more effective in the energy sector.