Նախարարը հանդիպել է Հայաստանում և Վրաստանում Միացյալ Թագավորության առևտրի և ներդրումների հարցերով հանձնակատարին
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ
Մանուկյանը հանդիպել է  Հայաստանում և Վրաստանում Միացյալ Թագավորության  առևտրի  և ներդրումների հարցերով հանձնակատար Մարկ Փրիթչարդին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան  Ջուդիթ Ֆարնուորթը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Մանուկյանը գոհունակություն է  հայտնել էներգետիկայի ոլորտում հայ-բրիտանական համագործակցության ձևավորման վերաբերյալ՝  համոզմունք հայտնելով, որ այս համագործակցությունը կընդլայնվի և կզարգանա:
Նախարարն անդրադարձել է վերականգնվող  էներգետիկայի բնագավառում  արտադրական կարողությունների  զարգացմանն  ուղղված  ծրագրերի արդյունավետությանը, մասնավորապես՝ արևային  կուտակիչ կայանների կառուցմանը:  Այդ համատեքստում   զրուցակիցներին է  ներկայացրել նաև «Մասրիկ-1»  արևային ֆոտովոլտային կայանի և  «Շնող»  ՀԷԿ-ի կառուցման ծրագրերը:
Դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթը նշել է, որ Միացյալ Թագավորության կառավարությունը պատրաստ է խորացնել տնտեսական համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ պատրաստակամություն հայտնելով ներդրումների ներգրավմանը։
Իր հերթին Մարկ Փրիթչարդը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին՝ ոլորտի ներդրումային ծրագրերը հանգամանալի ներկայացնելու համար և վերահաստատել համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է էներգետիկայի բնագավառի մասնագետների վերապատրատման նպատակով համատեղ ուսումնական կենտրոնի  ստեղծումը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև հանքարդյունաբերության ոլորտում իրականացվող օրենսդրական բարեփոխումներին և  զարգացման հեռանկարներին:
Խոսելով Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությանը  Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության մասին՝ նշվել է, որ Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեպանատան հետ փոխգործակցությունը կնպաստի, որպեսզի   2019թ. Հայաստանն, անցնելով միջազգային վավերացման գործընթացը, կարողանա ճանաչվել նախաձեռնության ստանդարտներին համապատասխանող երկիր:
Կարևորելով իրականացվող օրենսդրական փոփոխություններն ու քաղաքականության առաջնահերթությունները՝ Աշոտ Մանուկյանը նշել է. «Առաջիկա  1-2 տարում մենք պետք է հանքարդյունաբերության ոլորտի բացարձակ թափանցիկության հասնենք»:
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են  երկու երկրների միջև էներգետիկայի բնագավառում համագործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու պատրաստակամությունը:

Министр встретился с британским комиссаром по вопросам торговли и инвестиций в Армении и Грузии
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян встретился с комиссаром Соединенного Королевства по вопросам торговли и инвестиций Марком Притчардом. Во встрече участвовала Чрезвычайный и Полномочный посол Соединенного Королевства в РА Джудит Фарнуорт.
Приветствовав гостей, министр Манукян выразил удовлетворение налаживанием армяно-британского сотрудничества в сфере энергетики, выразив уверенность, что сотрудничество будет расширяться и развиваться.
Министр коснулся эффективности программ, направленных на развитие производственного потенциала в сфере возобновляемой энергетики, в частности строительства солнечных накопительных станций. В этом контексте собеседникам были представлены также программы строительства солнечной фотовольтаической станции «Масрик-1» и ГЭС «Шнох».
Посол Джудит Фарнуорт отметила, что правительство Соединенного Королевства готово углублять экономическое сотрудничество с Арменией, выражая готовность привлекать инвестиции.
В свою очередь Марк Притчард поблагодарил министра за детальное представление инвестиционных программ сферы и подтвердил готовность углублять сотрудничество.
В ходе встречи была отмечена важность создания совместного учебного центра для переподготовки специалистов в энергетической сфере.
Стороны коснулись также осуществляемых в горнорудной отрасли законодательных реформ и перспектив развития.
Говоря о присоединении Республики Армения к Инициативе прозрачности в добывающих отраслях, было отмечено, что взаимодействие с посольством Соединенного Королевства в Армении будет способствовать тому, чтобы Армения в 2019 году, пройдя через процедуры международной ратификации, смогла быть признана страной, соответствующей стандартам инициативы.
Придав важность законодательным изменениям и приоритетам политики, Ашот Манукян отметил: «В ближайшие 1-2 года мы должны добиться абсолютной прозрачности в горнодобывающей отрасли».
По окончании встречи стороны подтвердили готовность более эффективного сотрудничества между двумя странами в сфере энергетики.