Հայտարարվել է «Մասրիկ-1» կայանի կառուցման մրցույթի երկրորդ փուլը
Մեկնարկել է «Մասրիկ-1» արդյունաբերական մասշտաբի արևային ֆոտովոլտային կայանի կառուցման նպատակով հայտարարված միջազգային մրցույթի երկրորդ փուլը: Այս փուլում կորոշվի այն մասնակիցը, որը կստանձնի կայանի կառուցումը։
Մրցույթի երկրորդ փուլի հիմնական պահանջը արտադրվող էլեկտրաէներգիայի սակագինն է։ Հաղթող կճանաչվի այն կազմակերպությունը կամ կոնսորցիումը, որը կառաջարկի նվազագույն գինը։
Մրցույթի երկրորդ փուլին մասնակցում են այն 10 ընկերություններն ու կոնսորցիումը, որոնք բավարարել են նախաորակավորման պահանջները։ Հիշեցնենք, որ առաջին փուլում ներկայացված 20 հայտերերից մրցութային հանձնաժողովը բավարար էր գնահատել 10-ը։ Մրցույթի երկրորդ փուլի մասնակիցները նիդեռլանդական, ամերիկյան, կորեական, գերմանական և մի շարք այլ երկրներ  ներկայացնող  և ոլորտում հայտնի ընկերություններ են:
Ակնկալվում է, որ մրցութային գործընթացը կավարտվի  2018 թ. ապրիլին, և մրցույթում հաղթող ճանաչված ընկերությունը կամ կոնսորցիումը առավելագույնս 2 տարում  պետք է կառուցի կայանը:
«Մասրիկ-1»-ը կլինի 55 ՄՎտ պիկային հզորությամբ տարածաշրջանային ամենախոշոր արևային կայանը։
Նշենք նաև, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից տրամադրված լիցենզիաների հիման վրա արդեն մեկնարկել է համեմատաբար փոքր՝ մինչև 1 ՄՎտ հզորությամբ 12 արևային ֆոտովոլտային էլեկտրակայանների կառուցումը, որոնք կունենան գումարային շուրջ 10 մեգավատ հզորություն: Դրանցից 3-ն արդեն գործարկվել է և սկսել էլեկտրաէներգիա մատակարարել համակարգին։

The second stage of the tender for the construction of the station "Masrik-1" has been launched
The second phase of the international competition for the construction of the Masrik-1 solar photovoltaic station has been launched. At this stage the participant who will assume the construction of the station will be determined. The main requirement for the second stage of the competition is the electricity produce tariff. The winner will be the organization or consortium that will offer the lowest price.
The second stage of the competition involves 10 companies and consortiums, which meet the pre-qualification requirements. It will be remind, the tender commission was enough to evaluate 10 out of 20 applications submitted in the first round. The participants of the second stage of the competition are well-known companies representing the Netherlands, American, Korean, German and a number of other countries. It is expected that the tender process will end in 2018. The company or consortium, which has won the tender, the station should be built in 2 years.
“Masrik-1” will be the region's largest solar power plant with 55 MW peak power. It should also be noted that based on the licenses issued by the Public Services Regulatory Commission, the construction of 12 solar photovoltaic power plants with a relatively small, up to 1 MW power supply has already started, which will have about 10 megawatts capacity.