Հայտարարվել է «Մասրիկ-1» կայանի կառուցման մրցույթի երկրորդ փուլը
Մեկնարկել է «Մասրիկ-1» արդյունաբերական մասշտաբի արևային ֆոտովոլտային կայանի կառուցման նպատակով հայտարարված միջազգային մրցույթի երկրորդ փուլը: Այս փուլում կորոշվի այն մասնակիցը, որը կստանձնի կայանի կառուցումը։
Մրցույթի երկրորդ փուլի հիմնական պահանջը արտադրվող էլեկտրաէներգիայի սակագինն է։ Հաղթող կճանաչվի այն կազմակերպությունը կամ կոնսորցիումը, որը կառաջարկի նվազագույն գինը։
Մրցույթի երկրորդ փուլին մասնակցում են այն 10 ընկերություններն ու կոնսորցիումը, որոնք բավարարել են նախաորակավորման պահանջները։ Հիշեցնենք, որ առաջին փուլում ներկայացված 20 հայտերերից մրցութային հանձնաժողովը բավարար էր գնահատել 10-ը։ Մրցույթի երկրորդ փուլի մասնակիցները նիդեռլանդական, ամերիկյան, կորեական, գերմանական և մի շարք այլ երկրներ  ներկայացնող  և ոլորտում հայտնի ընկերություններ են:
Ակնկալվում է, որ մրցութային գործընթացը կավարտվի  2018 թ. ապրիլին, և մրցույթում հաղթող ճանաչված ընկերությունը կամ կոնսորցիումը առավելագույնս 2 տարում  պետք է կառուցի կայանը:
«Մասրիկ-1»-ը կլինի 55 ՄՎտ պիկային հզորությամբ տարածաշրջանային ամենախոշոր արևային կայանը։
Նշենք նաև, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից տրամադրված լիցենզիաների հիման վրա արդեն մեկնարկել է համեմատաբար փոքր՝ մինչև 1 ՄՎտ հզորությամբ 12 արևային ֆոտովոլտային էլեկտրակայանների կառուցումը, որոնք կունենան գումարային շուրջ 10 մեգավատ հզորություն: Դրանցից 3-ն արդեն գործարկվել է և սկսել էլեկտրաէներգիա մատակարարել համակարգին։

Объявлен второй этап тендера на строительство станции «Масрик-1»
Стартовал второй этап международного тендера, объявленного с целью строительства солнечно фотовольтаической стации промышленного мастштаба. На этом этапе будет определен тот участник, который возьмет на себя строительство станции.
Основным требованием второго этапа тендера является тариф на производимую электроэнергию. Победителем будет признана та организация (или консорциум), которая предложит минимальную цену. Во втором туре тендера участвуют 10 компаний и консорциум, которые удовлетворили требованиям предквалификации.
Напомним, что из 20 заявок конкурсная комиссия удовлетворительно оценила 10. Участники второго этапа тендера – известные в сфере компании, представляющие Нидерланды, США, Корею, Германию и ряд других стран. Ожидается, что конкурсный процесс завершится в апреле и победившая в тендере компания (или консорциум) самое позднее в течение 2 лет должны построить станцию. «Масрик-1» будет крупнейшей в регионе солнечной станцией с пиковой мощностью 55 МВт.
Отметим, что на основе лицензии, предоставленной Комиссией по регулированию общественных услуг уже стартовало строительство 12 относительно малых солнечных фотовольтаических электростанций мощностью до 1 МВт, суммарная мощность которых составит примерно 10 мегаватт. Три из них уже введены в эксплуатацию и начали поставлять электроэнергию в систему.